Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Curych – město, kde se pálí sněhuláci

Cestování

  11:54
CURYCH - Na návštěvu Curychu je duben ideální: za tři týdny tu začíná mistrovství světa v hokeji, z nějž si můžete odskočit na unikátní vítání jara pálením sněhuláka. A jestli chcete vidět, jak také lze proměnit bývalou průmyslovou čtvrť, zajeďte si do Zürich West.

Pohled na Curych. foto: Shutterstock

1 Hokejová meka

I když se letošní Mistrovství světa v hokeji od 24. dubna do 10. května koná ve dvou městech – Bernu a Curychu, s dopravou mezi nimi si fanoušci starosti dělat nemusejí. Jednodenní vstupenka na mistrovství (od 79 CHF) platí současně jako jízdenka na celý chytře integrovaný dopravní systém 12 hodin před zápasem a 12 hodin po něm. Vlakem (S7) z Hlavního nádraží v Curychu za deset minut pohodlně dorazíte na stadion Schluefweg a po zápase můžete v Curychu modrou tramvají dojet až pod okna Jaromíra Jágra a celého týmu v hotelu Hilton (Hohenbühlstrasse 10, www.hilton.de/zuerich).

2 Chudák sněhulák

Vždy třetí pondělí v dubnu (letos tedy 20. 4.) se Curyšané scházejí na Bellevueplatz před operou, aby při svátku zvaném Sechseläuten (v curyšském dialektu Sächsilüüte) na 13metrové hranici rituálně upálili sněhuláka, a přivítali tak jaro. Čím dříve exploduje jeho hlava nabitá 110 petardami, tím krásnější léto lze prý očekávat.

3 Tašky z náklaďáků

Na curyšských ulicích si toho nelze nevšimnout: každý druhý člověk vláčí přes rameno ošuntělou barevnou kabelu z plastu. Na nápad vyrábět tašky ze starých plachet z náklaďáků přišli bratři Freitagové v roce 1993, když se ze svého obýváku denně dívali na most plný tiráků. Stoprocentně recyklovaná kabela (219 CHF) se od té doby stala kultovním předmětem, který si můžete koupit v rovněž recyklovaném obchodním domě Freitag Shop složeném ze 17 přepravních kontejnerů. Nahoře je báječná vyhlídka na čtvrť Zürich West (Geroldstrasse 17).

4 West Side trendy story

Jsou místa, kde na první pohled poznáte, že se tu něco děje. Tady je to industriální čtvrť Zürich West, kde se bývalé tovární haly mění v luxusní restaurace, kluby a galerie. V loděnici Schiffbauhalle (viz obr., Schiffbaustrasse 6) vznikly hned tři divadelní scény a několik trendy restaurací.

5 Lenin versus Dada

K curyšským „must see“ rozhodně patří legendární Cabaret Voltaire (Spiegelgasse 1), kde 5. února 1916 Tristan Tzara a další založili hnutí Dada. Dnes je tu interdisciplinární experimentální prostor s uměleckými instalacemi a představeními, která reflektují současný život. O pár domů dál v čísle 14 spřádal své revoluční plány V. I. Lenin.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat