20. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Cyklistická sezona je tu. Projeďte se mezi vinohrady

Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina | foto: Shutterstock

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Cyklistickou sezonu na Slovácku zahájí v sobotu vyjížďka mezi vinohrady. Start bude ráno na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Lidé si budou moci vybrat z pěti vyznačených okruhů. Akci pak završí odpolední kulturní program.

Cyklisté se kromě oblíbené Stezky Blatnického roháče a Muškátu moravského budou moci projet až do Napajedel po Stezce Za Moravú nebo po náročnější Stezce Velehradské.

"Premiéru bude mít Stezka Dolním Poolšavím, která cyklisty zavede například do kaple svatého Ducha v Podolí, veletinských búd, Potomákova muzea krojů v Popovicích, Slováckého sklepa v Kunovicích nebo Amfíku Bukovina. Nejvzdálenějším bodem této trasy je návštěva nedávno zpřístupněné rozhledny Hraběcí ve Vlčnově," řekla Bernadetta Vaculíková z pořádajícího Městského informačního centra (MIC) v Uherském Hradišti.

Startuje se z Uherského Hradiště. Po cestě si můžete koupit u vinařů i víno.

Startuje se z Uherského Hradiště. Po cestě si můžete koupit u vinařů i víno.

Vyjížďka začne ráno registrací účastníků na Masarykově náměstí. MIC připravuje společně s vinaři a partnery z měst a obcí na jednotlivých trasách bohatý celodenní program. Odpoledne jej završí vystoupení mužského pěveckého sboru Old Stars Hradišťan a dětského folklorního souboru Dolinečka ze Starého Města. Účastníci i diváci si také budou moci u vinařů na malém vinném trhu zakoupit víno.

Ke Stezce Blatnického roháče se k akci připojí i cyklisté z Uherského Brodu na stezce pojmenované nově po J. A. Komenském. Od Boršic u Blatnice až po Ostrožskou Novou Ves tak budou mít cyklisté z Uherského Brodu a Uherského Hradiště společnou trasu.

Tip na příští víkend: cykloprohlídka Ostravy a okolí:

Příznivci cykloturistiky budou moci příští neděli poprvé vyrazit na komentovanou cykloprohlídku Ostravy a jejího okolí.

Třicetikilometrová trasa povede od Nové radnice až do Šilheřovic na Opavsku a zpět, řekla Lucie Ochodková z Ostravského informačního servisu, který akci pořádá.

Během cesty je připraveno několik zastavení a účastníci se dozvědí od průvodce řadu zajímavostí. Nebudou chybět například informace o chystané revitalizaci řeky Ostravice nebo o jejím soutoku s řekou Odrou či o dole Odra nebo hornickém muzeu. Lidé si však budou moci prohlédnout i závěsný most přes Odru, Antošovické jezero nebo kostel v Hrušově.


MIC pořádá jarní zahájení i podzimní uzavírání cyklistické sezony cestou kolem slováckých vinohradů letos již pošesté. Loni na podzim se akce zúčastnilo rekordních 583 cyklistů z Česka i ze Slovenska.

Uherskohradišťsko se pyšní bohatou sítí hojně využívaných cyklostezek. Kromě zmíněných tras je to především cyklostezka kolem Baťova kanálu, hojně navštěvované jsou ale i menší trasy budované městy a obcemi.

Lidovky.cz

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.