Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Delta Okavango byla zapsána na seznam UNESCO

Cestování

  10:49
Den, který se zapíše do dějin delty Okavango zlatým písmem. 23.6. 2014 byla delta Okavango zapsána na seznam UNESCO, jako přírodní památka, součást světového přírodního dědictví. Takových přírodních památek je v Africe jen 38 a v Botswaně je delta Okavango vůbec první památkou UNESCO. Přitom je delta Okavango pojem, který zná snad každý dospělý člověk. Pojďte se s námi do delty Okavango podívat.

Delta Okavango. Safari z vody má úplně jiné kouzlo, než safari z auta. foto: archiv CK Marco Polo

Okavango, nejkrásnější rezervace v Africe

Každý si dokáže snadno představit obrázek, kdy řeka ústí do moře. Některá nenápadně vklouzne bez rozruchu do náruče mořských vln, jiná se těsně před setkáním rozlije do široké delty, jako by chtěla setkání oddálit. V každém případě nám přijde naprosto přirozené, že říční voda nasbíraná z povodí řeky v hlubokém vnitrozemí posílí vody v mořích a oceánech. Jenže jsou i řeky, které se rozhodly zavedené pořádky ignorovat a místo do moře se vlévají do vyprahlé pouště, aby se v ní úplně ztratily. Takovou řekou je řeka Okavango, která se vlévá do pouště Kalahari.

Pozorovat stáda slonů v mokřadech delty Okavango je úchvatný zážitek.

To chtělo hodně odvahy

Když se vláda Botswany rozhodla, že vyhlásí postupně téměř polovinu své rozlohy chráněným přírodním územím a že se neotevře masové turistice, která by mohla chráněná území ohrozit, zdálo se to být gesto hodné Dona Quijota. Všichni okolo si říkali, že to je sice krásný sen, ale dříve nebo později vše dopadne jako v Keni nebo Tanzanii, masová turistika rozrazí pootevřené dveře a ovládne zemi. Dnes všichni s uznáním přiznávají, že se mýlili a že se Botswaně povedlo, co si předsevzala.  Masová turistika zůstala za branami. Přitom to neznamená, že by do Botswany mohli cestovat pouze bohatí. Faktem je, že to mají ale jednodušší. Největším tahákem Botswany je bezesporu delta Okavango.

Sanctuary Bains´Camp, Botswana, jeden ze špičkových kempů v deltě Okavango.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set...

Pulzující srdce delty

Srdcem delty Okavango je rezervace Moremi. Rezervace plná kontrastů. Je to vlastně rozlehlá oáza obklopená pouští Kalahari. A v oázách je vždy všechno mnohem koncentrovanější, barvy jsou sytější a boj o přežití je mnohem dynamičtější. Moremi je pulzující srdce delty Okavango. Mění svou tvář podle ročních období a množství vody, kterou okolní krajinu napájí řeka Okavango. Tam, kde jste ještě před pár týdny mohli projíždět terénním vozem, se dnes můžete pohybovat jen na lodi a tam, kde jste nedávno mohli pozorovat skupinku hrochů, se dnes prohání v prachu divocí psi. Jsou lidé, kteří sem přijíždějí zásadně v období sucha, a jiní, kteří milují dobu, kdy se Moremi mění v jezero s vystupujícími ostrůvky vyvýšené krajiny. Každé období má své kouzlo, svá pravidla a svou dynamiku.

Delta Okavango. Baobab.

Kdy se vydat do rezervace Moremi v deltě Okavango?

Milovníci ptactva a fotografové ptactva mají rádi období od listopadu do března (dubna), kdy se Moremi zaplní migrujícím ptactvem. Pro ostatní je určitě lepším obdobím pro návštěvu čas od května do října. Je mnohem větší sucho, zvířata se stahují k vodě a ke konci tohoto období je i tráva natolik seschlá, že jsou vidět i menší zvířata.

Když zaprší a zvedne se hladina mokřadů, musí lvice najít pro svá mláďata nové...

Jen červenci buďte opatrní při výběru místa pobytu, protože jsou v Jihoafrické republice prázdniny a lokality, do kterých se dá dojet autem, jsou přeplněné. Poraďte se svou cestovní kanceláří o aktuálním počasí a stavu vody a pak si vyberte velmi opatrně a s rozmyslem místo, kam se vydáte.

Velká pětka a mnohem víc

Návštěvníky, kteří do Moremi zavítají poprvé, hodně překvapí, že se tu setkávají se zvířaty, která by očekávali na rozlehlých planinách Východní Afriky. Zebry a pakoně se dokonale přizpůsobili životu v deltě. Nemigrují jako velká stáda. Vše, co potřebují, mají kolem sebe na celkem malé ploše. Žijí v mnohem menších skupinách. Stejně tak buvoli, kteří jinde tvoří i stohlavá stáda, žijí v Moremi spíše v malých komunitách nebo dokonce samotářsky. O to jsou nervóznější a nebezpečnější. I predátoři se museli přizpůsobit prostředí. Lvi, leopardi, gepardi a hyeny se v některých okamžicích chovají odlišně od svých příbuzných na rovinách nebo v buši.

Král delty Okavango. Leopard.

Naděje pro nosorožce

Bezpečnostní opatření a přírodní podmínky natolik ztížily život pytlákům, že se dá o Botswaně mluvit jako o naději pro zachování genofondu některých ohrožených druhů. Největší naděje se připisuje projektu zachování genofondu nosorožců. Postupně jsou vysazováni i do míst, kde už dlouhá léta žádná populace nosorožců nežila. Botswanská strana na tomto projektu velmi úzce spolupracuje s partnery z Jihoafrické republiky, kde je stále složitější nosorožce ochránit. Agresivita pytláků na území Jihoafrické republiky roste rok od roku a musí se hledat nové cesty, jak nosorožce ochránit. Zdá se, že osídlení Moremi populací nosorožců je ten správný nápad.

Nosorožec bílý.

Přečtěte si zajímavý článek o nosorožcích

Sloni jsou třešinkou na dortu

Počet slonů v Moremi se mění podle sezón. Mnohem víc jich je v rezervaci v období sucha, ale dost jich zůstává trvale. V celé deltě se odhaduje počet slonů v nejvyšší sezóně pře 30 000 jedinců. Nároky na potravu jsou samozřejmě obrovské, a pokud by takový počet slonů zůstával v deltě trvale, bylo by to pro ekosystém smrtící. Naštěstí cosi zatím neprozkoumané pudí slony k neustálému pohybu, a tak má příroda šanci na oživení. Na místě zůstávají především staří mohutní samci, kteří už nemají sílu na dlouhé cestování. Ti si najdou nějaký stálezelený kout s měkkou trávou a tam „zdomácní“.

Milujeme vodu. Sloni v deltě Okavango.

Další zajímavé články o slonech

Alespoň jednou za život

Milovníci safari berou deltu Okavango jako místo, kam se musí alespoň jednou za život podívat. Ta touha je naprosto oprávněná, protože delta Okavango a rezervace Moremi jsou natolik odlišná místa od všech ostatních míst se safari, že to prostě musí zažít!

Pozorovat stáda slonů v mokřadech delty Okavango je úchvatný zážitek.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


Kempování v Botswaně s českým průvodcem

NAPROSTO OJEDINĚLÝ PROGRAM NA ČESKÉM TRHU!

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Budeme projíždět opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

Opravdovým králem delty Okavango je leopard.

Jedná se o kempovací safari v expedičním voze v divoké přírodě. Je tedy nezbytné, aby byli účastníci vybaveni flexibilním a otevřeným myšlením. V některých termínech je možné, že se pojede itinerář v opačném směru. Zájezd s českým průvodcem se uskuteční při minimálním počtu 6 účastníků.

ČESKÝ PRŮVODCE!

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Hermanus.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.


Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...