10. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování výlety

V litoměřické galerii loutek si mohou děti zahrát divadlo s marionetami

Děti si mohou s loutkami hrát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti si mohou s loutkami hrát | foto: ČTK

LITOMĚŘICE Návštěvníci litoměřické galerie loutek si mohou pohrát s marionetami. Vysloužilé postavy čerta, princezen či medvěda ožívají také v rukou dětí, za nimiž míří do školek a přes léto na hrady a zámky Svatopluk Horváth.

Nouzi o diváky nemá. „První hru jsme nacvičili v roce 1997 a od té doby hrajeme,“ řekl muž, kterého znají děti ze školek v Ústí nad Labem či Litoměřicích. Těšívají se na klasické pohádky v podání Sváti a jeho ženy Aleny i na příběhy čertíka Poplety.

Svatopluk Horváth pózuje s loutkami
Děti mají mezi loutkami skutečně na výběr

Přes léto objíždí Horváth jarmarky, zámky a hrady. Diváků se sejde všude dost. „Děti jsou pozornější a už se tolik nebojí. Dřív jsme vytáhli na jeviště ježibabu a polovina se jich rozbrečela, teď s nimi neotřese ani strašidelná scéna,“ uvedl.

V galerii má Horváth pohádkové dekorace a na 250 loutek, některé jsou i sto let staré. Většina nových pochází z rukou řezbáře Františka Pešána z Mnichova Hradiště. „Jedna stojí kolem 1500 až 2000 korun, a to mi ještě z kamarádství dělá cenu,“ poznamenal provozovatel galerie, která před čtyřmi lety vznikla z prázdné hvězdárny. „Na návštěvnost si nestěžujeme, denně přijde asi 16 lidí, což je na malé okresní město docela pěkné,“ řekl.

Dětem nevadí, že musí šplhat do schodů gotické věže, po cestě poznávají různé postavy a na vrcholu je čeká místnost plná loutek. Většinou pak neodolá ani jejich doprovod a dospělí berou dřevěné postavy do rukou. „Občas i zkouší hrát,“ podotkl Horváth.

Galerie je otevřená denně od 09:00 do 17:00, Horvátha v akci mohou děti vidět v neděli na ústecké Větruši.

ČTK