Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Benátek za historií i módou

Cestování

  10:23
Itálie nabízí Čechům vše, co je zajímá: moře i památky. Ale také výlety za módou nebo námi opomíjenou agroturistiku.

Benátky: nejen historie, ale i současná móda. V okolí je řada výhodných outletů, někteří hoteliéři pro své hosty zajišťují i dopravu. foto: Shutterstock

Italové se v posledních letech snaží nalákat návštěvníky ze zahraničí na agroturistiku, s konzervativními Čechy se jim to ale zatím příliš nedaří. Víme, o co přicházíme? Pobyt na farmě totiž nabízí perfektní dovolenou nejen pro ty, kteří chtějí poznat místní obyvatele a jejich způsob života.

Agroturistiku nabízí v Itálii prakticky každý region. Jídlo, které vám zde budou servírovat, pochází většinou z místní produkce, nocleh vyjde zhruba na 50 eur. Pokud chcete na ubytování ušetřit, ubytujte se na farmě dále od turistického centra.

A pokud nechcete přijít o koupání v moři, rezervujte si pobyt na farmě poblíž pobřeží. Autem můžete být na pláži třeba za hodinku. Anebo farmu využijte jen jako několikadenní zastávku na cestě dále.

Cestování za módou i historií
Itálie láká Čechy především tím, že je vzhledem k relativně malé vzdálenosti dobře dostupná autem nebo autobusem, a díky tomu je dovolená levnější. Nejvíce navštěvovanými letovisky jsou přitom ta, která se nacházejí u Jadranu poblíž Benátek, střediska v okolí Rimini a městečko San Benedetto del Tronto.

Málokdo ví, že tato letoviska jsou vhodná také pro milovníky módy – v Benátsku i v kraji Marche se totiž nacházejí outlety se značkovým zbožím. Někteří majitelé italských hotelů dokonce nabízejí pro skupiny turistů dopravu do levných značkových center módy.

Mnoho lidí se do letovisek vrací každým rokem. Často mají pocit, že už vše zajímavé viděli. Pokud je to i váš případ, zkuste navštívit méně známá místa. Poblíž Ancony stojí za návštěvu jeskyně Frassasi. Můžete si rezervovat i prohlídku, jejíž část trasy vede přímo po krápnících – tedy mimo vybetonovanou trasu. Zájemce o umění potěší městečko Urbino s Dóžecím palácem, ve kterém se nachází velmi početná sbírka vzácných obrazů. A za návštěvu stojí třeba i nedaleké Assisi, rodiště svatého Františka.

Dovolenou v jižní části Itálie ocení především obdivovatelé přírodních krás. Pokud uvažujete o dnech strávených v Kalábrii, vybírejte si raději západní pobřeží, tedy v případě, že netoužíte po opravdu velmi klidné dovolené. Letoviska u Jónského moře ožívají až v červenci a sezona zde končí v polovině srpna, kdy Italové slaví Ferragosto.

Neapol je krásná i nebezpečná
Pokud sem přijedete v červnu nebo naopak v září, většina obchodů a restaurací, kterých ani v sezoně nebývá mnoho, bude zavřená. Pláže se zde upravují až v druhé polovině června. V této době se vám tedy může stát, že na pláži nedaleko vás budou jezdit traktory. A v každém případě si kvůli kamínkům v moři nezapomeňte vzít boty do vody.

Půjčit si auto může být v některém letovisku u Jónského moře téměř nemožné. S autobusem či vlakem také raději nepočítejte. Pokud tedy nechcete strávit všechny dny v letovisku, zaplaťte si výlet u cestovky – třeba na Sicílii. Někdy se ale stává, že není dostatek zájemců.

I přírodní krásy jsou lépe dostupné z Tyrhénského pobřeží Kalábrie. Z letoviska Scalea se můžete podívat do národního parku Pollino, na sopku Stromboli a dostupná je i Neapol s Vesuvem a Pompejemi.

Ještě lépe se do Neapole dostanete z ostrovů Capri nebo Ischia, odkud každou chvíli vyplouvá tímto směrem trajekt. Vzhledem k tomu, že jsou to jedna z nejluxusnějších letovisek, odpovídá tomu i cena. Dovolená zde vás vyjde zhruba o 30 až 50 procent dráž než na pevnině.

Až půjdete ulicemi Neapole, hlídejte si pečlivě své věci, a to hlavně v malých úzkých uličkách. Mohlo by se vám stát, že se náhle objeví muž na skútru, vytrhne vám kabelu – a vy nebudete mít ani na cestu zpátky. Proslulé kriminalitou jsou také ulice nedaleko přístavu Santa Lucia. A peněžence věnujte zvýšenou pozornost i v Pompejích.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat