1. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Londýn má opět autobusy, do nichž lze naskakovat

Londýňané se mohou svézt novými autobusy, do kterých lze naskakovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýňané se mohou svézt novými autobusy, do kterých lze naskakovat. | foto: Reuters

LONDÝN Do ulic Londýna se po několika letech vrátily dvoupatrové autobusy s otevřenou plošinou, do kterých lze naskakovat mimo zastávky. Kritici ale tvrdí, že městský dopravní podnik Transport for London (TfL) za ně zaplatil zbytečně moc peněz, napsala britská BBC.

Ulice Londýna bude ve všední den brázdit celkem osm autobusů navazujících na legendární vozidla typu Routemaster. O víkendech a v noci jezdit nebudou. V zadní části mají tato vozidla s hybridním motorem otevřenou plošinu, jež cestujícím slouží k nástupu a výstupu i mimo zastávky. Jezdí v nich průvodčí.

Projížďka po Trafalgarském náměstí

Projížďka po Trafalgarském náměstí

Původní Routemaster přestal jezdit v roce 2005 po 50 letech provozu. Za novým vozítkem, které Londýňanům před volbami v roce 2008 sliboval současný konzervativní starosta Boris Johnson, dnes vyjel i protestní autobus polepený transparenty s hesly proti zdražování městské hromadné dopravy v britské metropoli. Terčem kritiky se stal ale i samotný nástupce routemasterů.

Poslanec za opoziční labouristy David Lammy připomněl, že jeden nový autobus tohoto typu stál 1,4 milionu liber (asi 41,2 milionu korun), zatímco obyčejný double-decker by vyšel na 190.000 liber (5,6 milionu korun).

Pohled na zadní atypickou část.

Pohled na zadní atypickou část.

Autobus vyjel na svoji trasu s týdenním zpožděním. A nebyl to první zádrhel: krátce poté, co se toto vozidlo poprvé oficiálně loni v prosinci představilo veřejnosti, mu na dálnici přestala fungovat baterie a došla nafta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz