Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Vranova nad Dyjí za netknutou přírodou, historií i vínem

Cestování

  14:03
VRANOV NAD DYJÍ - Procházíte se po větší obci, nebo snad menším městě, kolem vás se to hemží ubytovacími zařízeními, rakouskými a českými turisty, restauracemi i malebnou řekou Dyje. Když jen trochu pozdvihnete zrak, zalapáte po dechu. Nad obyčejnou realitou turistické oblasti se na skále tyčí barokní panství jako z pohádky. Vítejte ve Vranově nad Dyjí.

Barokní zámek tyčící se na skále i místní víno - lákadla jihomoravského Vranova nad Dyjí foto: Michaela Rozšafná

V centru městyse ležícího na hranici České republiky s Rakouskem najdete jedinou fungující samoobsluhu, stánek s točenou zmrzlinou, základní školu a obecní knihovnu. Autem projedete Vranov za dvě minuty, na kole možná za pět (prochází zde také dálková cyklotrasa Greenways Praha - Vídeň), když tu ale jen trochu zbystříte a na chvíli se zastavíte, jihomoravské město vás ohromí.

Stačí se vydat jen o kilometr dál, do míst, kde se na břehu řeky Dyje rozprostírají malebné chatičky pár metrů vzdálené od Národního parku Podyjí s místy netknutou a povážlivě zachovalou krajinou. Vedle šumění řeky možná zaslechnete také šeptání skal, tiché šumění lesů a zpěv ptáků.

Po klidné vycházce rušné pláže

Vydáte-li se na stranu opačnou, zažijete (hlavně v letních měsících) pravý opak - Vranovská přehrada nabízí pláže s prostory na stanování, kempování, občerstvení, sportování i opalování. Na své si zde v letních měsících přijdou příznivci pohybu - v areálu je možné zapůjčit si šlapadla, loďky či navštívit lanový park - stejně jako milovníci kultury, které ve večerních hodinách potěší projekce letního kina i představení loutkového divadla „Kašpárkův svět“.

Ale zpátky do centra Vranova - mimochodem, do něj se můžete nechat přivézt mimo jiné oranžovým turistickým vláčkem...  

Čtyři zámecké okruhy

Ať už se z náměstí vydáte do kopce po žluté, modré či zelené turistické trase, zavede vás k hlavní dominantě, baroknímu zámku ze 17. století.  V rozsáhlém panství, které je národní kulturní památkou, probíhají od dubna až do října čtyři návštěvnické prohlídkové okruhy, při nichž se zájemci podívají do reprezentačních interiérů včetně impozantního Sálu předků, do zámecké Kaple vybudované podle plánů architekta Fischera z Erlachu nebo na sezónní tematickou výstavu. Letošním tématem je Evropská kamenina.

A jak ideálně návštěvu Vranova nad Dyjí završit? Většina zdejších restaurací nabízí vinný lístek s moky ze zdejších odrůd, součástí některých zařízení jsou také vinné sklípky s nabídkou vín od místních vinařů.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat