Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do zoo na Svatém Kopečku snadno a rychle. Olomouc na léto přidal větší autobus

Cestování

  12:10
OLOMOUC - Lidé se o víkendech snadněji dopraví autobusem do Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. Dopravní podnik od soboty až do konce září posílil víkendové rychlíkové spoje do zoo o kloubový autobus, který pojme více cestujících. Kvůli většímu autobusu bylo ale nutné upravit autobusovou zastávku u zoologické zahrady.

Makak ve zrekonstruovaném průchozího výběhu v olomoucké zoo. foto: Tomáš FraitMAFRA

Zoo na Svatém Kopečku dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Olomouckém kraji. V letních měsících jejími branami denně projdou tisíce lidí. Dopravit se mohou pomocí autobusové linky číslo 11 či rychlíkovým spojem 111, který po cestě z olomouckého nádraží nestaví a míří přímo na zastávku u zoo.

Slonice si malováním zpestřují den v ústecké zoo. Výtěžek z obrazů jde na výzkum

Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová řekla, že zatímco krátký autobus linky 111 měl kapacitu 88 cestujících, tak do jeho kloubové verze se nyní vejde 110 lidí. Radnice ale před nasazením kloubového autobusu musela upravit okolí zastávky na Svatém Kopečku, ze které vede trasa k zoo.

Na točně u zastávky podle primátorova náměstka Aleše Jakubce (TOP 09) nebyl dostatek místa a řidiči při otáčení autobusu měli špatný výhled. Město proto nechalo pokácet část stromů a upravilo dopravní značení v přilehlé křižovatce. Kloubový autobus byl na trase poprvé vyzkoušen minulý týden a dnes na rychlíkové lince 111 začal vozit první cestující.

Město chce zároveň zlepšit dopravní situaci na Svatém Kopečku, protože tamní parkoviště v letních měsících často nestačí pojmout všechny automobily návštěvníků zoo a turistů, kteří vyrážejí na procházky do okolních lesů. „Nechali jsme si zpracovat studii řešení dopravy na Svatém Kopečku, především se týká systému inteligentního parkovacího systému a dalších opatření,“ uvedl Jakubec.

V Zoo Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého

Radnice v roce 2013 odložila kontroverzní projekt stavby parkovacího domu a nové plochy k odstavení vozidel u zoologické zahrady, protože se jí nepodařilo získat všechny potřebné pozemky. Investice za zhruba 177 milionů korun měla zahrnovat i vybudování nové přístupové cesty k novému parkovišti.

Návštěvnost zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni kvůli nepříznivému počasí klesla. Branami zoo v roce 2015 prošlo 325 733 návštěvníků, meziročně o 31 176 méně. Zoo chová zhruba 370 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který její provoz dotuje. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat