Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobré časy v San Francisku. Kam zajít?

USA

  8:00
Vyšlápněte si některý ze čtyřiceti sanfranciských kopců a s vyhlídkou na živé pohlednice Golden Gate Bridge či mrakodrapu Transamerické pyramidy můžete nasávat otevřenou atmosféru jednoho z nejpříjemnějších měst USA.

Není divu, že město které zdobí unikátní architektura včetně nejfotografovanějšího mostu na světě, nese přezdívku „Everybody's Favorite City“ - Všemi oblíbené město. foto: Shutterstock

Podél nábřeží
Stará Ferry Building
Až ve strmých kopcích ztratíte dech, naskočte na cable car a spusťte se na nábřežní bulvár Embarcadero. Stará Ferry Building přináší lepší stránku americké stravovací kultury v prostorách elegantní gourmet tržnice. Podél dalších přístavních budov dorazíte až k Fisherman’sWharf se skvělými restauracemi, například nejstarší sanfranciskou Alioto’s. V sousedním zábavním areálu Pier 39 si užijete výhled na GoldenGate, věznici Alcatraz a lachtany, kteří se tu v houfech převalují na dřevěných pontonech (www.pier39.com).

Naskoč, kdy chceš

Cable car, zdejší ikona a nejoblíbenější dopravní prostředek
Pověstný cable car, zdejší ikona a nejoblíbenější dopravní prostředek už od roku 1873, je od pohledu historická tramvaj, ale funkcí pravá lanovka. Za pětidolarovku si při bezpečné patnáctikilometrové rychlosti dopřejte nejzábavnější způsob poznávání města mezi Union Square a Fisherman’s Wharf nebo mezi Market Street a Van Ness Ave. Na konečné čeká spektákl s tramvají na kolotoči na ruční pohon, při kterém udělá čelem vzad pro další jízdu vzhůru po Powel Street.

Za beatniky

Knihkupectví City Light (261 Columbus Ave) v San Francisku
V kavárnách, barech a jazzových klubech čtvrti North beach si ostřila svůj drsný styl beatnická generace. Stěžejní roli na beatnické scéně hrálo v padesátých letech knihkupectví City Light (261 Columbus Ave), které dosud vlastní jeho zakladatel, básník a beatnický vydavatel Lawrence Felinghetti. Právě on poprvé vydal bibli téhle generace, román Na cestě Jacka Kerouacka. Při drinku ve Vesuvio Café snad spontánní duch divoké doby aspoň na chvíli pocítíte.

Ať žije fiesta

Řada sedmi unikátních viktoriánských domů
Poslední květnový víkend San Francisco protančí v rytmu samby. Zdejší karneval patří k největším multikulturním svátkům v celé Kalifornii. Hlavní průvod bude defilovat mezi 24. ulicí a Brynt až k Mission a další mezi 16. a 23. ulicí, od 9.30 do 18 hodin. Až protančíte boty, vyšplhejte se na Alamo Square s další raritou, řadou sedmi unikátních viktoriánských domů "Painted Ladies", sedněte si do trávy a kochejte se nejdramatičtějším pohledem na město. www. carnavals.com

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!