Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po vlnách až do tunelu. Ski areál Dolní Morava má i skicrossovou trať

Cestování

  6:26
Sjezdovky spouštějící se ze Slamníku patří k nejvyhledávanějším u nás a šíře černého padáku Sněžník A je takřka nadstandardní. Rodiny s dětmi tu slyší na útulnější část U Slona s funline a skicrossovou tratí.

Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně zakroucená sjezdovka Malý Slon, která představuje zábavnou a mírnější objížďku červeného padáčku. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Na první jízdu obvykle nejraději vyjíždím na nejvyšší bod, z kterého vede moje oblíbená sjezdovka Slamník – trať je pěkně široká a akorátně prudká, takže oblouky se tu krájí samy. Při naší návštěvě se ovšem o slovo hlásil vichr, takže trať byla tentokrát z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Ortodoxně sportovní sjezdovkou je na „déemku“ bezesporu černá trať Sněžník A, jejíž horní polovina představuje široký, leč ultimátně prudký padák a sjezdovka tak patří vůbec k nejprudším pistám u nás. Zvýšená hladina adrenalinu začne klesat až v druhé polovině, kdy se sjezdovka změní v rozlehlé červené náměstí vybízející ke svižným obloukům.

Podobně sportovně laděná je i vedlejší sjezdovka Sněžník B, která je na rozdíl od černého „áčka“ o něco užší a více členitější. Zastavíte-li na správném místě, můžete se pokochat pohledem na hlavní atrakci Dolní Moravy - Stezku v oblacích.

Dolní Morava v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 53 min
  • Celodenní skipas dospělý (13-62 let) 670 Kč
  • Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+) 590 Kč
  • Celodenní skipas děti (6-12 let) 460 Kč
  • Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
  • Webové stránky střediska www.dolnimorava.cz
  • Parkování U Slona – Zdarma na velkém parkovišti, U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen

Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně zakroucená sjezdovka Malý Slon, která představuje zábavnou a mírnější objížďku červeného padáčku. Serpentiny ohnuté do 180 stupňů se dají projíždět v táhlých plynulých obloucích.

Horní červená pasáž tratě Velký Slon uspokojí i náročnější lyžaře. Díky dostatečné šířce a přehlednosti se jí ale nemusí bát ani méně pokročilí.

Lákadlem nejen dětí je funline, která začíná na konci sjezdovky Malý Slon. Děti, dospělí i zkušenější jezdci se tu proháněli v mírně klopených zatáčkách, na terénních vlnách a jízdu zakončovali průjezdem tunelem. Funline je koncipovaná tak, aby ji sjeli i začátečníky, zároveň si ji ale užijí i zkušenější, což osobně mohu potvrdit, protože jsem se v ní projela hned několikrát.

Ještě o trochu víc než funline mě nadchla vedlejší skicrossová trať, jejíž klopené zatáčky i terénní vlny jsou vyšší a v poslední části se dá i skočit – pokud chcete, pokud ne, dá se skok s přibržděním přejet. Trať poslouží jak na akademické MČR v snowboardcrossu, tak na zábavné ježdění pro děti.

Dětský park Amálka se na Dolní Moravě nachází na dojezdu sjezdovky Sněžník B a...
Dolní Morava je známá nejen kvalitními parametry sjezdovek, ale také atrakcemi...

Dětský park Amálka se na Dolní Moravě nachází na dojezdu sjezdovky Sněžník B a výbavou se řadí mezi jedny z nejlepších parků. Na svah tu jednak vyváží poma, jednak pojízdný pás a najdete tu několik zvířecích slalomů v rozdělených zónách a kolotoč. Pro úplně nejmenší je určen pojízdný pás s takřka jen nakloněnou rovinou mezi dětským parkem Amálkou a nástupem sedačkové lanovky. Vstup do dětského parku pro veřejnost činí 100 Kč, s lekcí lyžařské školy 20 Kč.

Restaurace Dolní Moravy se nesou v moderním samoobslužném duchu a najdete je u nástupních stanic lanovek nebo v případě chaty Slaměnky u výstupu. Nejútulnější a horskou atmosféru nejvíc navozující je právě Slaměnka, kam jsme se v době silného větru vyrazili ohřát a při té příležitosti jsme využili ranního bufetu a objednali si palačinky s nutelou (50 Kč) a kávou. Zhruba po desáté hodině se ve Slaměnce lze samozřejmě i plnohodnotně naobědvat – chata podává například slovenské halušky (135 Kč), houbové rizoto (150 Kč) nebo buchtičky s krémem (115 Kč). Venkovní terasa s výhledem tu za hezkého počasí platí za jedno z nejhezčích míst střediska.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat