Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Donovaly v Nízkých Tatrách. Dětské atrakce s horskou kulisou

Cestování

  6:36
Jak v zimě, tak i v létě si Donovaly zakládají na množství rodinných atrakcí, které tu najdete prakticky na jednom místě. Řeč je například o bobové dráze, trampolínách, lanovém parku, dětském parku, hlavním městě dětí Donovalkovo nebo lanovce, která usnadňuje výlety po horských hřebenech Národního parku Nízké Tatry.

Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů a je tak nejdelší bobovkou na Slovensku tohoto druhu. Co nás ale dostalo, byla možnost zakoupení fotky z bobovky, z které vám přímo na místě udělají plakát, klíčenku nebo magnetku (vše 4 eura). foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Hlavní zázemí s bezplatným parkovištěm najdete u nástupní stanice sedačkovo-kabinkové lanovky, tedy tzv. telemixu. My se lanovkou nechali vyvézt nejen za panoramaty, ale také za jednoduchým pěším výletem na Malý Zvolen. Od výstupu lanovky se dáte doleva a kopec máte už po pár krocích na dohled, takže cesta netrvá dlouho a nedá se na ní ztratit. Z Malého Zvolena se můžete vydat buď po červené značce zpátky dolů do Donoval, nebo po žluté trase směrem na Nižné Revúce a užít si hřebenovku s výhledy.

Turistika v Donovalech osloví širší veřejnost, než například náročné túry v Tatrách, na které je potřeba fyzická zdatnost a kondice. V Donovalech si jednak pomůžete lanovkou a jednak při túrách nezdoláváte příliš vysoké převýšení, přitom se o výhledy neochudíte a leckteré výlety zvládnete i s celou rodinou.

Donovaly v kostce:

 • Vzdálenost z Prahy 5 hod 26 min
 • 1 jízda lanovkou dospělý 8 eur
 • 1 den lanovka 25 eur
 • 1 jízda bobová dráha dospělý 5 eur
 • Vstup lanový park 8 eur
 • Vstup dětský lanový park zdarma
 • Bungee trampolína 5 minut 3 eura
 • Provozní doba lanovky 9:00 – 16:00
 • Webové stránky www.parksnow.sk

Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů a je tak nejdelší bobovkou na Slovensku tohoto druhu. Co nás ale dostalo, byla možnost zakoupení fotky z bobovky, z které vám přímo na místě udělají plakát, klíčenku nebo magnetku (vše 4 eura). Konečně jsem mamince přivezla originální suvenýr. Osoba nad 140 cm za jednu jízdu na bobovce zaplatí 5 eur, menší děti 3,50 eur.

Hned vedle bobové dráhy se děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou vyskotačit na klasických obdélníkových trampolínách na oploceném hřišti, nebo na bungee trampolínách, kde jsou jištěné „kšírami“, takže mohou bezpečně zkoušet svá první salta. 5 minut pro dítě na bungee trampolíně vyjde na 2 eura.

Děti nejrůznějších věkových kategorií zaujme vedlejší Myšiačikov dětský park, jehož hlavní atrakcí je vodní svět, v kterém děti mohou stavět různé přehrádky, čerpat vodu ze studny, následně zahrazovat a vypouštět a na jednoduchých a praktických příkladech se učit, co voda umí a jak se chová. Šikovnější pak mohou pomocí voru a lana přeplout malou vodní nádrž. V rámci parku je možné vyzkoušet i nenáročný dětský lanový park. Celodenní vstup dospělého s dítětem vyjde na 15 eur.

Největším lákadlem pro děti bude ovšem hlavní město dětí Donovalkovo, které se od hlavního zázemí nachází jen pár minut pěšky a rozprostírá se pod dětskou lyžařskou školičkou. Donovalko je městečko ve zmenšené podobě, kde velikost domů odpovídá nejmenším prckům.

Turistika v Donovalech osloví širší veřejnost, než například náročné túry v...
Největším lákadlem pro děti bude ovšem hlavní město dětí Donovalkovo, které se...

Nechybí tu pošta, policejní stanice, bistro nebo dokonce kino s běžící pohádkou. Děti mohou navštívit všechny domečky, jejichž zařízení odpovídá zaměření, takže v bistru klidně můžou namarkovat objednávku a servírovat ji u stolečku.

V městečku se děti s animátory zároveň učí na koloběžkách a v malých autíčkách dopravní předpisy a pokud obstojí u „zkoušek“, ondrží svůj první řidičský průkaz. Za odměnu mohou navštívit ochočená zvířátka v ohradě a pohladit si třeba přátelskou lamu.

Naopak starší děti nebo odvážnější povahy zabavíte v na lezecké stěně nebo v lanovém parku přímo u parkoviště. Překážky jsou tu opravdu velmi rozmanité, navíc park svou délkou přes 500 metrů patří k největším lanovým parkům na Slovensku. Vstup do lanového parku stojí 8 eur.

Okolí Donoval nabízí až 375 km značených cyklotras a k výběru vhodné cyklotrasy pomůže informační cedule přímo u infocentra, která udává délku, náročnost a stručný popis. My jsme si vybrali středně náročný okruh okolo Magury (č. 8614), který vedl nejprve po zpevněné cestě, následně přešel v přírodní singltrek po vrstevnici.

Trasa křižuje i donovalské sjezdovky, takže se o výhledy neochudíte ani na kole. Okruh má příjemných necelých 7 km, takže ho zvládnou i cyklističtí začátečníci.

Na slovenské speciality doporučujeme zajít do typické slovenské koliby Goral, která kromě tradičních halušek servíruje například hovězí játra balená v lokších. Kolibu najdete o pár stovek metrů po hlavní silnici výše, než je nástup lanovky.

Hned vedle bobové dráhy se děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou vyskotačit na...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...