16. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Dopřejte si relax v lázních. Vyberte si z těch nejlepších v Evropě

Masáž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masáž (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Chcete se cítit jako znovuzrození nebo jen potřebuje nabrat trochu síly. Vydejte se do lázní a nechte se rozmazlovat. Maximální odpočinek a relaxaci ve spojení s nejrůznějšími blahodárnými procedurami si můžete dopřát na jednom z deseti nejoblíbenějších lázeňských míst v Evropě.

Žebříček na základě popularity míst u uživatelů sestavila známá cestovatelská webová stránka www.tripadvisor.com

ISTANBUL, Turecko
Kdo navštíví Istanbul, musí se zastavit i v lázních. Vyzkoušet turecké lázně patří k nedílné součásti návštěvy toho města. Jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších jsou Cagaloglu Hamam. Je to ideální místo, kde si dopřát pravou tureckou masáž, parní lázeň a ochutnat sladký turecký čaj.

Turecké lázně.

BUDAPEŠŤ, Maďarsko
V Budapeši je 128 činných pramenů a je právem nazývána jako město lázní. Návštěvníkům nabízí ohromné množství vyžití. Například nejstarší maďarský lázeňský Gellért , jedna z pých Budapešti. Nebo zdravotní koupele Rudas. Tři hlavní prameny koupelí (Juventus, Attila a Hungaria) jsou napájeny 15 menšími prameny. Voda je hodnocena jako léčivá voda a má vysoký obsah fluoridů.

Lázeňský dům Gellert, Maďarsko

BATH, Velká Británie
Regenerační zázraky lázní ve městě Bath jsou známé už od římských časů, kdy se v termálních vodách Avon koupali místní Keltové a Římané. Město je vybudováno kolem přírodních horkých pramenů. V roce 2006 byly otevřeny Thermae Bath Spa a město tak získalo zpět historickou pozici jediného města Velké Británie s přírodními horkými prameny.

Bath, Velká Británie

TOSKÁNSKO, Itálie
Lázeňské město San Filippo se nachází v nádherné krajině pod horou Monte Amiata. Voda s teplotou 37 stupňů padá z vodopádů na vápencové podloží a vytváří pozoruhodné útvary. Její léčivý účinek znali už staří Římané. San Filippo nabízí i zimní koupání "pod širákem".

Toskánsko, itálie

REYKJAVÍK, Island
Reykjavík se řadí k předním evropským lázeňským městům, je ideální pro návštěvu přírodních komplexů. Nabízí například vyhřívané venkovní bazény. Nejznámějším komplexem je Blue Lagoon, který láká na modro-mléčnou termální lagunu o rozloze 5000 m2.

Blue lagoon, Island

ANDALUSIE, Španělsko
Andalusie vyniká lázněmi v arabském stylu a nabízí lákavý zážitek pro muže i ženy, a to fantastický způsob, jak se dostat do idylického životního tempa.  

Andalusie, Španělsko

BADEN-BADEN, Německo
Baden-Baden je populární lázeňské město. Kvůli přítomnosti horkých solných pramenů tu první koupele postavili už Římané. V 1. století tu založili lázeňské město, po celém obvodě obehnané hradbami. Známé jsou rovněž Friedrichovy a Augustinovy lázně.

Baden-Baden, Německo

KARLOVY VARY, Česká republika
Jedinečnost Karlových Varů tkví především v lázeňské léčbě a k ní užívaných minerálních pramenech. Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Z 79 karlovarských pramenů je 13 zachyceno a používají se pro pitné kůry. Ve městě je celkem 5 kolonád.

Karlovy Vary

PAMUKKALE, Turecko
Pamukkale (česky bavlněný hrad) je jednou z největších turistických atrakcí v Turecku. Svah pokrytý sněhově bílým travertinem skutečně vzhledem připomíná kopec nebo hrad bavlny. Jde o oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Aby nedošlo k poškození teras musí návštěvníci chodit bosí. Odměnou jim je příjemné brouzdání jezírky s minerální vodou.

Pamukkalle, Turecko

BAVORSKÉ ALPY, Německo 
V Bavorsku se nacházejí největší lázně Evropy Bad Füssing. Jejich věhlas je úzce spjat se 3 obrovskými termální komplexy. Je zde 10 000 m2 termální vodní plochy a 80 termálních bazénů. Relaxovat mezi horami můžete v  Bad Reichenhall, kde pramení několik solných pramenů.

Bavorské Alpy, Německo


pksPetra Kosová

Najdete na Lidovky.cz