13. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Dovolená za půl milionu? Cesta na severní pól ledoborcem

Lední medvěd - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lední medvěd - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Stále více Čechů nechce dovolenou trávit na pláži u moře. Někteří dokonce na rekreaci nepotřebují slunce a teplé počasí, láká je mrazivá zima, pustina a všudypřítomný led. Jestliže se vám příčí trávit dovolenou s tisíci dalšími lidmi na jedné pláži, zkuste vyrazit na sever. Připravte se ale na to, že tahle dovolená vás rozhodně nevyjde levně.

Ledová pustina, široký oceán, medvědi a tuleni. Dovolená, na kterou se nezapomíná. Vzrůstajícímu zájmu o ledové dobrodružství vycházejí vstříc cestovní kanceláře: lidé si mohou vybrat, dobýt severní pól na běžkách nebo se k němu vydat ledoborcem.

PSALI JSME:


Zájezd daleko na sever přijde zájemce na víc než půl milionu korun. Zároveň je možné vydat se na cestu pouze v létě, kdy je v oblasti led tenký a dá se prorazit. A vždycky existuje možnost, že se kvůli počasí až na nejsevernější bod planety nedostanete.

Program na cestě za dobytím severního pólu mají cestovní kanceláře zhruba stejný. Největším zážitkem je ale stejně pozorování pusté arktické krajiny z ledoborce. Ledovce a zvířata, která jinde neuvidíte, na většině zájezdů se také účastníci mohou procházet po ledových krách. Kromě ledních medvědů, tuleňů, mrožů, polárních lišek a arktického ptactva můžete spatřit také velryby. Otužilci se v moři mohou také vykoupat.

Antarktida.
Antarktida


Dobrodružné zájezdy se pořádají také na jih - vyrazit můžete na Antarktidu. Cesta trvá od deseti do dvaceti dní a cena je podstatně nižší. Zájezd lodí pořídíte už od 88 tisíc korun. Většinou se pluje z jižního cípu Jižní Ameriky na Antarktidu dva dny přes Drakeův průliv, kde je nejrozbouřenější moře.

Cestování do těchto odlehlých koutů země má ale i své odpůrce. Kritici vidí problém především v tom, že se do arktických oblastí dostávají jiné formy života a narušují tak přirozený ekosystém.

PODÍVEJTE SE:


apeAlena Pecháčková