7. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Dřív než bude pozdě. 10 nejohroženějších památek

Unikátní Katedrála Bagrati z 11. století leží na západě Gruzie  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní Katedrála Bagrati z 11. století leží na západě Gruzie |

Masivní turismus, neřízená výstavba či válečné konflikty ohrožují řadu přírodních a kulturních památek. V současné době je na zvláštním seznamu ohroženého světového dědictví UNESCO 35 položek. Server nakladatelství Lonely Planet se zaměřil na deset z nich, kterým hrozí akutní zánik.

Kolem hrobu křesťanského mučedníka a jednoho z nejznámějších egyptských světců Meny vyrostl v pátém století klášterní komplex. Ten se dodnes dochoval v podobě archeologické lokality Abú Mena, kterou najdete asi 45 kilometrů jihozápadně od Alexandrie. I přesto, že se většina budov rozpadla, některé objekty jako je bazilika jsou stále rozeznatelné.

Abú Mena leží asi 45 kilometrů jihozápadně od Alexandrie


Abú Mena
slouží zároveň jako poutní místo a v roce 1979 byla kvůli své vysoké kulturní hodnotě zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Bohužel následkem destruktivních účinků spodní vody a zemědělské činnosti je oblast od roku 2001 také vedena na seznamu světového dědictví v ohrožení.

klášter Gračanica v Kosovu


Středověké památky v Kosovu
jsou výjimečnou ukázkou prolínání východní byzantské architektury s architekturou románskou. Zejména na čtyřech unikátních stavbách srbské pravoslavné církve, jmenovitě klášterech Visoki Dečani, Peč, Gračanica a chrámě Bohorodičky Ljevišské se bohužel podepsala nestabilní situace země.

Unikátní Katedrála Bagrati z 11. století leží na západě Gruzie


Mystická Katedrála Bagrati z 11. století na západě Gruzie jedinečně zachycuje architektonický vývoj země. Památku na konci 17. století poničilo osmanské vojsko a od té doby chátrá. Od poloviny 20. století sice pokračují opravné práce, nicméně panují obavy o zvolené metodě rekonstrukce, podle některých odborníků totiž vzácný monument spíše poškozují.

Velká modrá jámu (Great Blue Hole) je součástí Bariéry Belize.


Druhý největší korálový útes na světě Bariéra Belize se nachází při pobřeží středoamerického státu Belize a dosahuje délky téměř 300 km. Unikátní ekosystém poskytuje domov tisícům živočichů a turisty uchvátil především kvůli barevným korálům, opuštěným atolům a lagunám nebo takovým zajímavostem jako 124 metrů hluboká Velká modrá jáma (Great Blue Hole). Bohužel křehkou rovnováhu ekosystém ohrožuje kácení mangrovníků a neřízený rozvoj pobřeží.

Hrobky bugandských králů v Kasubi


Hrobky bugandských králů v Kasubi
se nacházejí na kopci Kasubi v Kampale, hlavním městě Ugandské republiky. Královské hrobky z roku 1881 sloužily k pohřbívání kabaků (králů) Bugandského království. V roce 2010 některé stavby téměř úplně zničil požár, jehož příčiny se doposud nepodařilo objasnit. Po ničivých plamenech památku vzaly útokem místní gangy a kompletně ji vyrabovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Coro, nejstarší město západní Venezuely.

 

Hlavní město venezuelského státu Falcón a nejstarší město na západě země Coro založili na počátku 16. století španělští kolonisté. V malebném městě dodnes uvidíte stovky budov s prvky španělské ale i nizozemské architektury. Najdete tu obchodní čtvrti, kostely i synagogu. Bohužel i tato památka pomalu ustupuje moderní zástavbě a negativně se na ní podepisují i klimatické změny.

Rýžové terasy na Filipínách


Rýžové terasy filipínských Kordiller
je souhrnný název pro dva  tisíce let staré terasy, které byly zbudovány na Filipínách. Místní lidé tuto památku někdy nazývají osmý div světa, terasy totiž jejich předci údajně vytvořili pouze rukama a bez jakýchkoli nástrojů. Tento neuvěřitelný úkaz leží v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů a každý den odolává masivnímu náporu turistů. Místo není vybaveno na takový příval lidí, a tak je jen otázkou času, než mu terasy podlehnou.

Deštné pralesy Atsinanana na Madagaskaru


Deštné pralesy Atsinanana na Madagaskaru
je označení pro celkem šest národních parků, které jsou zcela nezbytné pro uchování madagaskarské fauny a flóry. Geografická izolace zajistila Madagaskaru tak unikátní systém endemických druhů, že se ostrovu v přírodovědných kruzích přezdívá 'osmý kontinent'. Prales vážně ohrožuje ilegální těžba dřeva.

Národní park Everglades na Floridě


Národní park Everglades
na Floridě je známý především svými rozsáhlými mokřinami, aligátory a krokodýly, ale i vodním ptactvem. Park v posledních letech trpí sníženou hladinou vody, v jejímž důsledku vymírají mangrovníky i vzácní vodní živočichové.

Součástí Starého města v Baku je i mešita s minarety


Historické jádro ázerbájdžánské metropole obepínají pevné zdi z 12. století, ovšem historie této památky známé jako Staré město v Baku sahá až do paleolitu. Spolu s palácem Širvanšáhů a Panenskou věží se staré město stalo první památkou Ázerbájdžánu zapsanou na seznamu dědictví UNESCO. Kvůli rozšiřující se moderní zástavbě se bohužel záhy ocitlo na seznamu památek v ohrožení.

jvJana Vrubelová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz