12. března 2013 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Drsná příroda a kolonie tučňáků. Co můžete vidět na Falklandech?

Na Falklandech můžete spatřit i kolonie tučňáků královských | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Falklandech můžete spatřit i kolonie tučňáků královských | foto: Shutterstock

Kolonie tučňáků, arktické ptactvo nebo lachtani. I taková zvířata můžete spatřit, když se vydáte na Falklandské ostrovy. Na turisty během cesty nenarazíte a navíc stanovat se dá všude. Pokud tedy toužíte po dovolené bez lidí, vydejte se na Galapágy jižní polokoule.

Falklandy leží kousek od polárních oblastí, zažijete tu tedy i polární noc a den. V létě máte tudíž více času na to projít si ostrovy a pozorovat exotická zvířata.

Nejvíce souostroví ocení ti, kteří rádi cestují na vlastní pěst. Volné stanování je dovolené všude a díky tomu, že jsou Falklandy málo obydlené, je světelný smog nepatrný, v noci se vám proto naskytne nádherný pohled na noční oblohu. V létě ale noc trvá pouhé dvě hodiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Neobvyklou podívanou také přichystají kolonie tučňáků. Na Falklandech žije hned několik druhů. Pokud budete mít štěstí, můžete potkat i tučňáka královského. Díky exotické fauně se ostrovům říká Galapágy jižní polokoule. Drsná příroda, mořské fjordy a národní parky jsou domovem mnoha exotických druhů, jejichž koncentrace je tak vysoká, že sem často láká vědce a biology.

I pobřeží Falklandských ostrovů stojí za pozornost, pokud vyjedete na moře, můžete spatřit delfíny, velryby, ale i hejna nejrůznějších druhů ptáků, mimo jiné na ostrovech hnízdí i albatros černobrvý.

Falklandské souostroví

Původně neobydlené ostrovy ležící zhruba 500 kilometrů od argentinských břehů převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila znovu zmocnit, ale utrpěla těžkou porážku. Tehdy šlo o obranu národní prestiže, ale zároveň se také mluvilo o možných zásobách ropy. Samo obyvatelstvo ostrovů se hlásí k Velké Británii. Argentina a celý španělský a francouzský svět pro ně používá označení Islas Malvinas (Malvínské ostrovy). Pro anglosaský svět se ale jedná o Falklands Islands (Falklandské ostrovy). Souostroví leží v Arktickém oceánu, zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12 700 kilometrů od Londýna. Žije tam zhruba 2500 lidí. Působí zde také stálý britský kontingent o údajné síle kolem 1300 vojáků.


apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz