8. května 2011 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Dubajská iluze. Město, které chce být NEJ

Víc domů pro víc lidí. Jen za loňský rok narostl počet obyvatel v Dubaji o sedm procent na 1,87 milionu obyvatel, a čeká se další přírůstek. Proto pokračuje výstavba pro Dubaj typických mrakodrapů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víc domů pro víc lidí. Jen za loňský rok narostl počet obyvatel v Dubaji o sedm procent na 1,87 milionu obyvatel, a čeká se další přírůstek. Proto pokračuje výstavba pro Dubaj typických mrakodrapů |

Luxusní, k bohatým turistům vstřícně obrácenou tvář arabského světa najdete právě zde. Autenticity tu mnoho není, ale o ni v Dubaji ani nejde. Tady se hraje na NEJ-.

Bizarní maximy

Největší „indoor“ lyžařský areál
Vstupní brána do spotřebního "edenu" s největší (15 tisíc m2) duty free "tržištěm" na světě se vám do cesty postaví hned na letišti. To je ovšem jen slabý odvar proti gigantickým shoppingovým palácům: největší je Dubai Mall s 520 000 m2, 1200 obchody a obrovským proskleným Aquarium & Discovery centre s 33 tisíci mořskými živočichy. Středozemní lifestyle nabízí Mercato Mall vystavěný v benátském stylu s typickými italskými kolonádami a freskami. Za vidění stojí iMall of the Emirates, kde kromě mezinárodních značek nakoupíte v 60 obchodech také zboží výhradně domácího původu. Právě tady si také můžete zalyžovat v největším "indoor" lyžařském areálu, které vám uprostřed pouště nabídne sjezdovky s alpským panoramatem.

Bárkou mezi tržišti

Replika původní arabské vesnice Heritage Village.
Vodní kanál Khor (Creek) rozděluje město na oblasti Deira a Bur Dubai. Na obou březích, mezi nimiž jezdí taxíky bárky, pulzuje tradiční život tržišť – na Spice Souku v Deiře uvidíte přehlídku všeho koření Blízkého východu, růžové parfémy a lístky, tradiční léčivé byliny i intenzivní arabské vůně. Na Deira Gold Souku poblíž hotelu St. Georg zase získáte pocit, že zlato na zdejších předimenzovaných špercích má cenu obyčejné bižuterie. Na dalších trzích nakoupíte třeba nádoby z mramoru, exotické hedvábí a brokát, vodní dýmky či antikvární stříbrné šperky. Čtvrť Bur Dubai jemalou rezervací tradiční kultury uprostřed města moderního luxusu, s muzei a replikou původní arabské vesnice Heritage Village.

Vyhlídka ze 124. patra

Mrakodrap Burj Khalifa
Mrakodrap Burj Khalifa (Burj Dubai) s hotelem Armani v samém srdci Dubaje s výškou 828m a 189 podlažími je momentálně nejvyšší budovou na světě. Na vyhlídku ve 124. podlaží vás výtah vyveze extrémní rychlostí 10m za sekundu, kterou ale uvnitř ani nepocítíte. Odtud se vámnaskytne pohled na pobřežní pás Jumairah s umělým souostrovím World Island, který představuje jednotlivé světadíly, a vedlejší Palmový ostrov (Palm Jumairah) s uměle vytvořenou pevninou ve tvaru palmy, které zabydlují rezidence, úřady a luxusní vily celebrit a místních boháčů.

Bezpečná poušť

V poušti na palubě off-roadu
Do okolní pouště vás vyvezou podle přání: poklidně mezi hrby velblouda, bezpečně na palubě off-roadu i adrenalinově na buryně. Vyrazit se dá po duně také "na sucho" na lyžích. Pouštní krajinu můžete pozorovat i z horkovzdušného balonu. Rozhodně ale zůstaňte až do pozdního odpoledne, kdy západ slunce ještě více zvýrazní intenzivní odstíny okrových a rumělkových tónů. Povečeřet můžete tradiční kořeněné pečené maso a sladkou silnou kávu v atrapě beduínského tábora.

Najdete na Lidovky.cz