Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důl Žebračka by se mohl stát turistickou atrakcí

Cestování

  14:00
Důl Žebračka u Zlatých Hor na Jesenicku by se mohl místo nákladného zasypání stát lákavou turistickou atrakcí. Obliba hornických památek totiž mezi turisty stoupá.
Důlní vozík - ilustrační foto

Důlní vozík - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kvalitní zabezpečení a turistické využití této kulturní památky by stálo výrazně méně než zasypání dolu, které by přišlo na zhruba 100 milionů korun. Uvedla to česká centrála cestovního ruchu CzechTourism. O zasypání dolu uvažuje Báňský úřad a ministerstvo financí. Současný stav dolu prý ohrožuje životy lidí.

"Podle našeho monitoringu turistických cílů je například Hornické muzeum v Příbrami třetí nejnavštěvovanější technickou památkou v ČR," řekl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Nejkrásnější výlety po České republice

Ostravský důl MichalCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


V roce 2010 příbramské muzeum navštívilo přes 120.000 turistů, což ve srovnání s předešlým rokem znamenalo nárůst o 4,6 procenta. Podobný technický skanzen jako na Březových horách v Příbrami by podle agentury mohl vzniknout i u Zlatých Hor.

Turistický potenciál areálu agentura dlouhodobě sleduje. Pro záměr hovoří skutečnost, že část dopravních chodeb druhého patra patří mezi několik málo lokalit v České republice, kde se provozuje speleoterapie - léčba chronických dýchacích potíží pobytem v podzemí. Podle Jana Otavy z CzechTourismu by důl neměl o zákazníky nouzi rovněž díky blízkosti lázeňského města Jeseník.

O turistické využití dolu usiluje také komunita místních obyvatel a pamětníků. Místní sdružení Klub přátel Zlatých Hor má například již několik let zpracovánu studii vyhlídkové plošiny, ze které by se turisté mohli do propadliny podívat. Do současnosti se ale pro jakékoliv využití dolu pro turistické účely nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků, uvedla turistická centrála.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat