Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Určitě ano, bylo toho opravdu hodně. První, co mi překvapilo, bylo noční světlo. Věděl jsem, že v létě jsou ve Švédsku (zvláště pak na severu, kde jsem první rok bydlel), světlé noci, ale zažít to na vlastní kůži byl šok. Barva nebe byla úplně jiná než za dne, taková modro-oranžovo-zelená, prostě nádhera. Sice jsem měl prvních pár dnů problémy se spaním, ale člověk si na to docela rychle zvykne. Dále mě velmi zaujala krásná příroda a přátelská povaha lidí jak v práci, tak i třeba na úřadech a v obchodech, kteří mi se spoustou věcí pomohli. Bylo důležité, že jsem ihned první den dostal v práci potvrzení o zaměstnání a tím mohl i zažádat o vydání občanského průkazu a přidělení takzvaného osobního identifikačního čísla (obdoba rodného čísla v České republice). Toto jsem potřeboval úplně všude, při zakoupení sim karty, zřízení bankovního účtu nebo pronájmu bytu. Vše bylo vyřízeno v rámci pár dnů, což mi celý proces stěhování a usazení se velmi ulehčilo.
Kdo je Filip Kulštrunk?Filip Kulštrunk je v současnosti manažerem fitness centra v Kladně a zástupce společnosti Les Mills. Působí i jako management konzultant, převážně v oblastech firemní strategie, marketingu a zákaznické péče. Momentálně spolupracuje s českou společností 3DSimo na uvedení na trh revolučního 3D pera. V zahraničí žil od roku 2004, kdy začal studovat v anglickém Manchesteru. V roce 2011 se kvůli pracovním příležitostem přestěhoval do městečka Örnsköldsvik v severním Švédsku. Už tam ve svém volném čase pracoval jako instruktor skupinových lekcí Les Mills. |
Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jelikož nejsem vysazený na nějaké české zvyky, nemohu říci, že bych v tomto ohledu v něčem ve Švédsku vyloženě narazil. V čem jsem ale narazil, byla připravenost na severskou zimu. Myslel jsem, že mám dostatek oblečení, dostatečně teplé boty a tak dále, ale když v lednu přišly teploty okolo mínus 35 stupňů Celsia, ukázalo se, jako moc jsem se mýlil. Oblečení bylo málo, nezvládala ani baterka v autě, která byla permanentně vybitá a venku se dalo chodit maximálně 5 minut v kuse, než člověk musel zase zalézt a ohřát se. Do toho všeho pouze 2 hodiny světla denně, no prostě obrovský šok.
Lidovky.cz: Co vás vedlo k návratu do Česka?
Byla to kombinace několika faktorů – rodinné důvody, pracovní příležitosti a v neposlední řadě i stesk po domově. Z České republiky jsem se odstěhoval v osmnácti letech a nikdy jsem neměl možnost zažít, jaký je „dospělácký“ život v této zemi. Zkušenosti ze studií a práce v zahraničí mi daly spousta pozitivního, ale i přes to na vás v každé zemi, ať už je sebevíce multikulturní, nahlíží jako na cizince, s tím nejde nic dělat. A proto i přes to, že se mi v pracovním i soukromém životě docela dařilo, chtěl jsem zažít ten pocit být opravdu doma.
Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybělo? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Určitě! Takové řízky s bramborovým salátem nebo ovocné knedlíky, o tom jsem si mohl ve Švédsku nechat jen zdát. Samozřejmě, že jsem si to kompenzoval místním jídlem, jako například masové kuličky, lososi, tresky atd., ale i tak jsem se vždy těšil na návštěvy Čech, kde jsem si naše tradiční jídla opravdu vychutnal. Co se týče vaření, na to moc nejsem, takže to vždy bylo spíše naopak – přátelé uvařili švédská jídla a já přispěl třeba becherovkou.
Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které jste slýchával, když jste řekl, že jste z Česka?
Bylo toho hodně. V Anglii byla hodně asociace s fotbalovými ikonami, které hrály v Premier League, jako například Petr Čech, Tomáš Rosický nebo Karel Poborský. Pak také české pivo, automobilka Škoda a krása českých dívek. Ve Švédsku byly hlavní asociace spojené s hokejem, tedy klasika: Jaromír Jágr a Dominik Hašek. Nejčastější asociace byla ale s hlavním městem Prahou, které spousta lidí navštívila a považovala za jedno z nejkrásnějších měst, které navštívila.
ČEŠI V CIZINĚSledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám. Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě". |
Lidovky.cz: Sledoval jste tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politickou situaci a kulturu ve Švédsku jsem vnímal pouze okrajově, ale i tak jsem si všímal některých rozdílností. Celkově na mě působil přístup k politice velmi profesionální a upřímný. Velký důraz se kladl na rovnoprávnost a snaha najít společné řešení, a to i přes možné rozdíly v názorech. Měl jsem pocit, že politici měli opravdu jako hlavní cíl prospěch celé země a všech jejích občanů, proto například veřejná správa tak dobře fungovala. Systém zaměstnanosti, pojištění, zdravotnictví, bezpečnosti - vše velmi dobře fungovalo a proto se lidé mohli více soustředit na svoji práci a tím vytvářet větší hodnotu pro svou zemi.