7. dubna 2014 15:50 Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Dvě krásky východního pobřeží Srí Lanky - Kalkudah a Passikudah

Tuk-Tuk na Srí Lance rozhodne není pouze pro dva pasažéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuk-Tuk na Srí Lance rozhodne není pouze pro dva pasažéry. | foto: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

„Co se tu stalo? Tsunami?“, ptám se staršího muže, který se náhle zjevil z buše. Svým důležitým výrazem tváře dává najevo, že je tu něco jako správce. Před pár minutami jsme totiž, znaveni procházkou po nádherné, ale jakoby nekonečné pláži Kalkudah, odbočili do vegetace k budově, která – byť v dezolátním stavu – jasně napovídá o svém původu. Evidentně to býval malý penzion pro turisty. „Jo, tsunami. A taky Tygři. Jednou v noci přišli, vyrabovali a poničili a zase táhli. Tsunami to pak dorazila,“ zní jeho odpověď. „A hosté? Personál?“ Jen kroutí hlavou. Kdepak, v těch nebezpečných letech sem už nikdo nejezdil, ani majitel a jeho přátelé z Německa. Smutkem jeho očí ale občas probleskne naděje, že jednou se zase staré časy vrátí a on tu bude dále věrně sloužit návštěvníkům. A to je v několika větách story východního pobřeží Srí Lanky posledních tří dekád.

Především letní potěšení

Každý, kdo měl možnost více procestovat ostrov Srí Lanka, musí potvrdit, že ty nejkrásnější pláže jsou právě na východě. To, že se tam zatím od nás nepodívalo více lidí, má v podstatě dvě příčiny: tou první je poměrně velká vzdálenost – z letiště na západě musíte počítat cca 7-8 hodin jízdy, kdežto mnohem známější letoviska na jihozápadě jsou často pouze max. dvě až tři hodiny vzdálené. A potom je pravdou, že tak jako ostatní tropické destinace láká Srí Lanka především během naší zimy a tou dobou (cca od listopadu do února) panuje na východě monzunové počasí, které deštěm a bouřlivým mořem dokáže dovolenou hodně poznamenat.

Moře téměř bez vln, kdo by to na Srí Lance čekal. Navíc s nejlepším počasím v...

Moře téměř bez vln, kdo by to na Srí Lance čekal. Navíc s nejlepším počasím v...

Ideální dobou k návštěvě tohoto regionu je tedy naše léto, resp. cca od března do září. Protože je nutné vlastně přejet ostrov napříč, oblastí tzv. Kulturního trojúhelníku, je ideální variantou zařadit pobyt po několikadenní poznávací cestě, nebo udělat jedno- či dvoudenní zastávku uprostřed Srí Lanky. Tento čas můžete využít k návštěvě historických klenotů: jeskynního chrámu v Dambulle, skalního komplexu Sigiriya, ruin královského města Polonnaruwa (bezprostředně na vaší trase), případně města Kandy, sloního sirotčince v Pinnawale, některé ze Zahrad koření či továren na zpracování čaje atd. atd.

Tamilské náboženské svátky jsou vždy doprovázeny procesím.

Tamilské náboženské svátky jsou vždy doprovázeny procesím.

Roky temna

Hlavní silnice vedoucí z centra ostrova na východ do střediska Batticaloa se přiblíží k pobřeží u typického tamilského městečka Valaichchennai, od nějž na jih jsou dvě možná nejkrásnější pláže Srí Lanky. Obě zátoky – jak dnes již rušnější Passikudah, tak nedaleká mnohem delší Kalkudah – bývaly oblíbeny před občanskou válkou. Na Passikudah byly dva menší hotely, palmový háj Kalkudah ukrýval několik menších penzionů. Jenže jak začalo být na východě v polovině osmdesátých let nebezpečno, turisté přestávali jezdit a některé opuštěné objekty zdemolovala komanda LTTE (Tamilských Tygrů). Krátké příměří mezi vládou a LTTE v polovině minulého desetiletí slibovalo v náznacích určité zlepšení, jenže pak s plnou brutalitou dokonala dílo zkázy vlna tsunami – prý zde dosahovala téměř ke korunám palem a zasáhla až dva kilometry do vnitrozemí. Pamětníci říkají, že ze zdejšího vojenského campu se některé kusy těžké vojenské techniky našly až o několik stovek metrů dále. Jak dopadly stovky vojáků ve stanech asi není třeba psát, o celé řadě místních rybářských rodin nemluvě…

Kalkudah. Snad se sem děti dávných hostů jednou vrátí...

Kalkudah. Snad se sem děti dávných hostů jednou vrátí...

Máme se i dnes bát? Ani náhodou!

Když konečně srílanská vláda dostala i toto území před pěti lety pod kontrolu, rozhodla se masívně podpořit turistický ruch výběrem několika lokalit, kde bude možno vybudovat nové hotely. K nim patří i Passikudah a zatímco na Kalkudah – alespoň v současnosti – se nestaví vůbec, zde již řada hotelů funguje. No, ne vše se tak úplně povedlo (Amethyst vypadá jak uprchlický tábor...), ne vše se sem hodí (megalomanská Centara…), ale taková Anilana či Maalu Maalu, který tu byl mimochodem první, jsou určitě vydařeným projektem. Ten druhý, konceptem parafrázující tamilskou rybářskou vesnici, je především v centru zátoky u nejhezčího úseku pláže.

Jedním z prvních projektů na východním pobřeží je Maalu Maalu, špičkový resort...

Jedním z prvních projektů na východním pobřeží je Maalu Maalu, špičkový resort...

Budete-li na Passikudah relaxovat pár dnů, určitě se na druhou pláž Kalkudah projděte. Na její začátek je to od Vašeho hotelu cca 20-30 minut pěšky a pak už jen bude záležet na Vás, jak daleko se Vám bude chtít (musíte samozřejmě počítat se stejnou cestou zpět), je dlouhá cca 12 kilometrů a kromě místních rybářů tady asi moc dalších lidí nepotkáte.

Rybařením se na Srí Lance stále ještě živí hodně vesničanů.

Rybařením se na Srí Lance stále ještě živí hodně vesničanů.

Když nejlepší je držet se jazyka bývalých vládců ostrova

Při procházce po Kalkudah potkáváme pouze místní rybáře. Chceme být vstřícní a zdravíme „po jejich“, tedy známým sinhálským „Ayubowan!“, znamenajícím „Dlouhý život“. Dva muži mlčí, jen se usmějí. „Vannakam!“, zkoušíme  štěstí po tamilsku a hned je tu stejná odpověď s úsměvem ještě srdečnějším. Takže když o dvacet metrů dále potkáváme ženu s dětmi, zdravíme stejně. Dostane se nám pobaveného úsměvu s odpovědí „Singala! Singala!“. Pro úplnost – během konverzace si dáma nepřestává čistit zuby…

Čistit si zuby během rozhovoru není žádné společenské pochybení.

Čistit si zuby během rozhovoru není žádné společenské pochybení.

Třetí pokus tedy začínáme dotazem: „Singala? Tamil?“. Muž na obé zakroutí hlavou a praví „Muslim!“. To nás rozhodí tak, že na obligátní „Salam aleikum“ si nevzpomeneme ani náhodou. Takže odteď prostě „Hi!“, usmívají se všichni. Konec konců, všichni se živí stejně – především rybolovem, všichni bydlí ve stejných chýších z palmového listí, všichni chodí do svých chrámů a všichni milují děti.

Minulost nezměníme, dívejme se tedy kupředu

Díky politickým ambicím politiků i nevídané přírodní katastrofě si místní obyvatelé užili své. Jedny ve dne perzekuovala armáda, druhé v noci bojovníci Tamilských Tygrů, třetí to občas schytali z obou stran. Strašlivá vlna se neohlížela ani na etnická, ani na náboženská či jiná kritéria. To se stalo a čas nelze vrátit, ale děti jsou jejich budoucností. Je třeba je nakrmit, ošetřit, vychovat, dát jim vzdělání a pečovat o ně tak, aby se jednou postarali o své rodiče.

Většina domácností na Srí Lance nemá k dispozici elektřinu nebo plyn. Vaří se...

Většina domácností na Srí Lance nemá k dispozici elektřinu nebo plyn. Vaří se...

Místní jsou samozřejmě nesmírně chudí. Zatím tu nenastalo to, co obvykle v místech turistického boomu přichází – obchody, bary, restaurace, tržiště najdete jen minimálně. Prostý zemědělec či rybář nedá dohromady ani ten minimální kapitál pro začátek. A vláda se věnuje spíše velkým projektům, infrastruktuře atd. Rovněž přicházející investoři staví hotely, ne malé krámky. Ale kdoví, jak to tu bude vypadat za pět či deset let.

Východ slunce je fascinující.

Východ slunce je fascinující.

Vizionáři se tu ovšem najdou. O skutečnosti, že majitelé nejzajímavějšího a nejlépe umístěného místního hotelu Maalu Maalu myslí i na budoucí generace a nejde jim jen o cestu „nahrabat si“ z turistického ruchu svědčí fakt, že spolu s vládními a zahraničními experty se pustili do unikátního projektu obnovy korálových bariér při okrajích zátoky. Do moře jsou pokládány speciální betonové moduly, na kterých budou kolonie korálů uměle vysazovány. Malý pavilónek u vstupu z hotelového areálu na pláž Vás se současným i minulým místním mořským životem i celým projektem obeznámí.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravný na míru.


Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.Ta jiná Srí Lanka: Premiéra poznávacího zájezdu

Poprvé v historii máme možnost pozvat Vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum - či vůbec žádné - což se pochopitelně během dvou-tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...

Uzavřený pánský klub. Pohoda na ulici v Jaffně.

Uzavřený pánský klub. Pohoda na ulici v Jaffně.

Termín odletu : 01.06. 2014

Cena : 54.900,--

Více informací o zájezdu zde.


JEDINEČNÁ KOMBINACE - SRÍ LANKA + SEYCHELY


 Ačkoliv kombinace poznávání Srí Lanky spojená s relaxem na Maledivách patří mezi tradiční nabídky cestovních kanceláří, nahradit pobytové místo dalším kouzelným ostrovním světem v Indickém oceánu nebylo z logistických důvodů dříve příliš reálné. To se však změnilo zavedením přímých letů Colombo - Mahe 2x týdně zajišťovaných společností MihinLanka/Srilankan

Sigiriya je vyhledávaným poutním místem. Zvlášť o víkendech je tu hodně plno.

Sigiriya je vyhledávaným poutním místem. Zvlášť o víkendech je tu hodně plno.

Typická seychelská pláž.

Typická seychelská pláž.

Termín odletu : 14.05. 2014 a pak každý týden až do konce srpna

Cena : 79.990,-

Více informací o zájezdu zde.

Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Najdete na Lidovky.cz