Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dzień dobry, Kraków! Město, kde lidé jezdí na kole a jedí preclíky

Cestování

  6:30
KRAKOV - Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, vlastně se vám ani nechce vystoupit. Přestože jste více než osm hodin strávili na nepohodlném lůžku, které vám sladké sny rozhodně nezaručí, raději než na mlhou zahalené a promrzlé město by vaše volba padla na vlakové kupé.

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny určitě projděte historickou tržnici Sukiennice. foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

Ale nedá se nic dělat. Vaše rozespalé plány zhatí stevard, který se s díky a přáním příjemného pobytu v Krakově rozloučí a vyžene vás do polského rána.

Dzień dobry!

Jen co vyjdete z nádraží, už ze sebe můžete soukat první smělé ‚Dzień dobry‘ a koupit si známý polský preclík. K snídani nebo jako Poláci třeba k obědu či jen tak cestou domů na večeři. Miniaturní stánky najdete doslova na každém rohu. Velký gastro zážitek ale nečekejte: za jeden zlotý a padesát grošů dostanete sice velký, ale poměrně žvýkavý kus ničím výjimečné hmoty. Se sýrem, s mákem nebo sezamem, záleží jen na vaší chuti.

Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, do zmrzlého města se vám ani vystoupit nechce.

A když si dvěma hodinami spánku v hotelu mírně vylepšíte deficit z nočního vlakového dobrodružství, najednou dostává Krakov jiný rozměr.

Město se vám nikterak nepodbízí ani agresivně nenutí, co vše musíte vidět. Rozhodně se nebojte projít si ho hezky po svých. Krakov, připomínající zmenšeninu Prahy, není náročný a snadno se v něm vyznají i ti, jejichž orientační smysl zůstal kdesi v Česku.

Ať máte na prohlídku pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město. Je jedno, jestli do něj vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel. Na historické centrum, kde na vás dýchá atmosféra podobná té malostranské, ostatně narazíte s mapou i bez mapy. Lemuje ho totiž čtyřkilometrový park Planty, který obepisuje místo bývalých středověkých hradeb.

Je jedno, jestli vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel.

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny se určitě zastavte v historické tržnici Sukiennice. V dřevěných krámcích v přízemí můžete třeba pokoupit turistické suvenýry, kterých vy i vaši blízcí máte doma tisíce, v dalším patře si můžete prohlédnout expozici obrazů.

A pokud vás z centrálního Rynku neodláká vůně všudypřítomných čokoládoven, najděte si ještě chvíli a navštivte Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tiše a s vypnutými telefony, prosím. Mezi proudícími davy turistů, kteří přišli obdivovat třeba skvostný oltář Veita Stosse, narazíte totiž na několik místních, kteří si i v polední pauze na oběd odběhli na menší modlitbu či se rovnou vyzpovídat.

Královský hrad Wawel v polském Krakově.
Ať máte na Krakov pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město.

S trochou patosu je nutné podotknout, že si Krakov zamilujete. Při pěším obdivování ale dbejte na to, abyste šli po správné straně chodníku. Pokud totiž zaslechnete cinkání zvonku, zřejmě si to štrádujete po polovině vyhraněné pro cyklisty. Poláci totiž kola hojně využívají - do práce, do školy. Nebo jen tak na nákup, přičemž z tašky zavěšené na řídítkách povlávají uši psa, kterého vzali sebou.

Pohlednice z cest

  • Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!
  • A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat