Past na farmáře s mokřady. Stát dává na jejich vznik dotace, zároveň ale vyměřuje tvrdou daň |
Mokřad se nachází mezi Turnovem a Sedmihorkami. Převažující část území vlivem melioračních prací z 60. a 70. let minulého století ztratila svůj přirozený charakter. Náklady na projekt se odhadují na osm milionů korun, revitalizovat by se mělo osmihektarové území, tedy zhruba třetina plochy, na které mokřady jsou. V projektu se počítá se zahrazením odvodňovacích příkopů, vybudováním soustavy tůní a mokřin, průřezem a drobnou dosadbou dřevin. Součástí projektu je i vybudování ptačí pozorovatelny.
Spletitá majetková pavučina
Úpravy se ale začnou dělat až v dalších letech. Nejprve se musí vyřešit majetkové vztahy. „Je tam asi 50 majitelů, někteří jsou nedohledatelní, několik v exekuci,“ uvedl Petrovský. Pozemky je tak potřeba nejprve vykoupit, případně získat souhlas vlastníků s realizací projektu. „Za poslední dva měsíce jsme obeslali všechny dohledatelné majitele pozemků a s naprostou většinou jsem se již osobně sešel. Mile mě překvapilo, že většina majitelů s revitalizací souhlasí,“ uvedl za pozemkový spolek Sedmihorské mokřady Vojtěch Šťastný.
V Brdech se zabydlel rys. Ze Šumavy urazil přes 100 kilometrů |
Mokřady tvoří zbytky vzácných slatin, které byly zhruba před půlstoletím odvodňovány melioracemi za účelem zemědělského využití. Ani opakovaně provedené meliorace ale nevedly k úplnému vysušení, na části mokřadu se totiž vyskytují silná prameniště podzemních vod. Lokalita je významná i jako biotop vzácných rostlin a živočichů. „Za posledních několik desítek let mokřady zůstaly na pospas přírodě a vzniklo tu přírodně velice hodnotné území. Je to ráj ptáků. Vyskytují se tu dokonce i impozantní jeřábi popelaví,“ uvedl Šťastný. Lokalitu využívá asi 125 druhů ptáků, mezi nimi i slavík modráček nebo bekasina otavní.