29. března 2015 7:13 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Elektrické kulečníky nevymizely, jejich ráj je v Budapešti

Pinball (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pinball (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Elektrický kulečník není mrtvý. Jeho ráj se nachází v jednom sklepení v Budapešti, kam do největšího muzea flipperů čili pinballů v Evropě založeného jedním maďarským nadšencem přicházejí jeho milovníci z celého světa.

„Od 90. let minulého století vymizely flippery z většiny barů. Tato kultura se však do jisté míry vrací. Videohry nemohou flippery nahradit,“ ujišťuje Balazs Palfi, který ve svém muzeu shromáždil přes 140 automatů.

Jeho muzeum, otevřené před necelým rokem, se již stalo kultovním místem. Návštěvník zaplatí vstupné, v přepočtu asi 220 Kč, a může si podle libosti zahrát na kterémkoli automatu.

Indiana Jones, Tommy, Star Wars, Apollo 13, Kiss, Gun’s and Roses: při takové klasice v Budapešti automaty jen cvakají a světélkují. „Nezahrál jsem si od té doby, co jsem byl kluk,“ prohlašuje nadšeně kanadský turista, který je příliš zaměstnán na to, aby sdělil své jméno.

První přístor vydražen

Dvaačtyřicetiletý Balazs Palfi koupil první přístroj před šesti lety na internetové dražbě. Bylo mu tehdy líto, jak se flippery vytrácejí. Od té doby se jeho sbírka rychle rozrůstala. Nakupoval v tuctu zemí, zejména ve Spojených státech, v Británii a Francii, kde byly flippery ve velké oblibě.

Obohatil ji také o předchůdce elektrického kulečníku, jako je hra z roku 1871, kde koule musela běžet mezi zatlučenými hřebíky. Má rovněž rarity, jako je omezená edice ACDC Medieval Madness, jehož cena se blíží v přepočtu 280.000 Kč.

V muzeu, které zahrnuje i dílnu, kde se flippery opravují, jsou i malé plně mechanické zázraky z poválečného období, jako je jedna Dancing Lady. Jsou zde samozřejmě i ty nejvíce sofistikované modely, které se vyvíjely ještě v 90. letech minulého století. Každý přístroj v muzeu má označení s datem, jménem výrobce a počtem vyrobených jednotek.

Muzeum Balazse Palfiho je sice menší než jeho starší bratr v Las Vegas ve Spojených státech, nicméně se stalo nejvýznamnějším svého druhu v Evropě.

Web TripAdvisor je označil za jednu z nejlepších atrakcí Budapešti, ačkoli ho týdně navštíví jen 200 až 400 osob, z poloviny cizinců.

V Maďarsku flippery přežívají

„Z Británie flippery vymizely,“ stěžuje si mladý Brit Kim. To však tak docela neplatí pro Maďarsko, kde je ještě v barech na 300 automatů, uvádí Balasz Palfi. V zemi bylo v 90. letech minulého století rekordních více než 20.000 flipperů, tedy asi jeden na 500 obyvatel.

„Za komunismu byly flippery povoleny dříve než coca-cola a velmi rychle se staly kultovními předměty“ v zemi považované za nejliberálnější z bývalého sovětského bloku. „Tato vášeň nám zůstala,“ ujišťuje Balasz Palfi.

Zachování kultury flipperů vychází z živoucího kulturního dědictví, ujišťuje. „Můžete to považovat za nostalgii, ale není tomu tak. Já například jsem dnes stejně jako před 30 lety soustředěný na jednu kouli, abych získal co nejvíce bodů,“ prohlašuje Balasz Palfi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz