Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zničí etiopská vláda kmeny na jihu země?

Cestování

  11:59
Kdo Etiopii navštívil, vrátil se nadšený. Pro cestovatele je Etiopie nesmírně zajímavým cílem. Nádherná Etiopie má ale jednu pihu na kráse. Chování vlády ke kmenům na jihu země. Údolí řeky Omo je (zatím) ojedinělým územím, na které žijí (zatím) autentické kmeny, které tu žijí způsobem podobným způsobům jejich otců, dědů a pradědů. Zdá se, že tu ale dochází k tiché, nenápadné genocidě, která může existenci těchto kmenů ohrozit.

Dívka z kmene Dassanech v oblasti řeky Omo. Etiopie foto: archiv CK Marco Polo

Řeka Omo. Etiopie

Pozemky, drapáky a nucené přesídlování

Boj o půdu není žádný mýtus. Je to velmi tvrdá realita a v Africe se vede každodenní válka o úrodnou půdu. To, že se o ní nepíše, protože i seriózní média dávají stále častěji přednost bulvárnějším tématům, neznamená, že problém neexistuje. Mnohé africké vlády zvolily tu nejjednodušší cestu – pronájem nejúrodnější půdy zahraničním společnostem. Etiopská vláda se rozhodla v roce 2011 pronajmout úrodnou půdu v regionu Dolní Omo společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Koreji. Místo tradičních plodin se na nejúrodnější půdě v údolí objevily plodiny pro biopaliva a plodiny kótované na potravinové burze. Kukuřice, bavlna, palmy na olej, dávivec (jatropha). Průmyslový způsob hospodaření vyžaduje velká pole.  Velké stroje se svými drapáky zarývají do půdy po staletí obdělávané primitivními motykami. Vzniku velkých polí bránily a brání vesnice kmenů žijících v povodí řeky Omo. Jsou bez šance. Stále častěji dochází k násilnému přesídlování.

Žena z kmene Sumi v oblasti řeky Omo. Etiopie

Armáda na straně nájemců půdy

Kde nepomohou nařízení, pomůže násilí. V několika vesnicích vyhořely sklady s obilím, byly zničeny pastviny pro dobytek. Vesničané jsou cíleně připravováni o obživu, aby vyhladovělí souhlasili s přesunem a se závislostí na vládní pomoci. Kdo se postaví na odpor, je zbit nebo uvržen do vězení.  Pro přesun jsou určena pravidla, která brání v pokračování rodových tradic. Je omezen počet skotu, který si mohou kmeny udržovat. Armáda hlídá nová pole a nové stavby a řídí přesídlování. Tichá likvidace starodávných kmenů pokračuje.

Dívka z kmene Dassanech v oblasti řeky Omo. Etiopie

Národy bez veřejného hlasu

Opakuje se to všude na světě. Někdy mám pocit, že to snad musí učit na školách pro státní úředníky. Přestože ve většině ústav mají domorodé národy práva na určitou vlastní správu svých území, mají zaručené právo vyjadřovat se k věcem, které vážně zasáhnou do jejich života, praxe je úplně jiná. Vlády využijí pokaždé toho, že většina domorodých národů nemá přístup k médiím, má vysokou míru negramotnosti, nerozumí složitým právním předpisům a nejsou schopni cestovat do vzdálených míst, kde se jejich záležitosti projednávají. Etiopská vláda jedná s kmeny v povodí řeky Omo naprosto stejně. 

Bojovník kmene Suri z oblasti řeky Omo. Etiopie.

Je třeba narušit jakýkoliv pokus o jednotu

Kmeny v povodí řeky Omo nemají vzájemné vztahy nijak růžové. Je to logické. Řadu století si vzájemně konkurovaly v omezeném prostoru. Loupily si dobytek, unášely si ženy, zabíjely si bojovníky. Dosáhnout jednoty při jednání s vládou je velmi složité. Vláda si je velmi dobře vědoma, že takovou jednotu může dosáhnout pouze někdo z venku, někdo, kdo se rozhodne bojovat za zájmy starých národů. Jenže působit v regionu mohou jen společnosti a organizace s platnou licencí. Jakmile se někdo pokusí o sjednocování hlasu v údolí řeky Omo, ihned o licenci přijde. Je tak velmi cílevědomě narušena diskuse a potírán nesouhlas s jednáním vlády. „Lidé žijí ve strachu, bojí se vlády,“ potvrzuje domorodec z kmene Omo.

Bojovníci kmene Hamar v oblasti řeky Omo. Etiopie

Přehrada Gibe III je démon

Vláda naplánovala do údolní oblasti řeky Omo přehradní nádrž. Gibe III. Stavební práce na přehradní hrázi spustila italská firma Saini Construttori na konci roku 2006. Zlý démon, který uzamkne údolí a umožní jeho zatopení, se začal klubat ze země. Dnes je hotová téměř třetina hráze. Vládě ale došly peníze.  Své peníze nabídla Čína a Světová banka slíbila peníze na přenosovou síť. Nikdo z investorů nezkoumal dopady na život kmenů v povodí řeky. Vláda požádala o pomoc i italskou vládu, ale italská média velmi otevřeně kritizovala celý projekt a nakonec k dohodě nedošlo. Křehké soužití místních kmenů s okolní přírodou je narušeno. 

Ozdoba těla bojovníka kmene Mursi v oblasti řeky Omo. Etiopie

Způsob života

Původní kmeny žijící v povodí řeky Omo si během staletí vytvořily ojedinělý systém sociálně-ekonomicko-ekologických postupů, které respektují složité podmínky regionu a zajišťují zároveň živobytí pro příslušníky kmene.  Tyto postupy počítají s každoročními záplavami, které obohatí pole novými živinami. Díky nové půdě mohou kmeny vypěstovat dostatek čiroku, kukuřice a fazolí. Systém počítá i s přesunem stád v období záplav na jiná území, kde se v tu dobu dá najít kvalitní pastva. Skot, ovce a kozy jsou pro kmeny životně důležité pro produkci krve, mléka, masa a kůží. Dobytek je zároveň velmi dobrým platidlem a často je používán i jako věno při uzavírání sňatků. Kmeny jako Bodi, Daasanach, Kara, Kwegu, Mursi a Nyangatom dokázaly najít způsob, jak v tomto složitém a náročném prostředí přežít. Nyní je ale ohrožuje tzv. „Velká politika“, která vůbec nehledí na jejich zájmy.

Řeka Omo. Etiopie

Turistika mohla být, ale není spasením

Turistika by se mohla zdát být dobrým řešením celé situace. Turisté přinesou od regionu peníze, umožní kmenům větší nezávislost na vládě, přinesou práci a vzdělání. Jenže to je naivní scénář, který na jihu Etiopie bohužel nefunguje. V letech 1960 a 1970 vznikly na území okolo řeky Omo dvě rezervace, které měly zajistit ochranu krajiny, zvěře a měly přilákat turisty. Jenže zároveň byl znemožněn lov zvěře, který byl pro místní kmeny po staletí doplňkovým dodavatelem masa. Kmeny začaly hladovět, protože odmítaly řešit celou situací vybíjením svých stád. Turistika sice přinesla trochu peněz a trochu vzdělání, ale na druhé straně přinesla hlad a potíže. V roce 1980 přišly první velkofarmy se zavlažovacím zařízením a území kmenů se začalo krok po kroku zmenšovat. Na rozdíl od projektů v Namibii, Botswaně, Jihoafrické republice nebo Tanzanii, se nepovedlo na jihu Etiopie propojit přirozeně potřeby komunit a turistiky. Snad se v budoucnu taková harmonie najde, aby turistika mohla kmenům pomoci v nabývání síly a práv.

Žena z kmene Sumi v oblasti řeky Omo. Etiopie

Navštívit nebo nenavštívit?

Nenajdete jasnou odpověď ani na straně cestovních kanceláří, ani na straně kmenů, žijících v povodí řeky Omo. Jedny kmeny turisty vítají a pokládají turisty za zlatou žílu, kterou přitéká do kmene hotovost, kterou kmen jiným způsobem získává jenom těžce. Jiné kmeny turisty odmítají, protože se cítí trapně a je narušován tradiční způsob života kmene. Některé cestovní kanceláře se chovají eticky a ke kmenům vozí pouze poučené klienty, kteří jsou připraveni respektovat pravidla, určené kmenem. Jiné cestovní kanceláře své cesty úplně zrušily a jiné naopak své cesty zintenzivnily a tvrdí, že tak pomáhají zviditelnění kmenů a chrání je tak před nespravedlivým jednáním vlády. Pravdu mají asi všichni, ale hledání snesitelného kompromisu nebude jednoduché. Já osobně zastávám postoj: ke kmenům nejezdit, ale pomáhat jim bránit se proti zvůli vlády. 

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo stély v Axumu se často řadí mezi divy světa. Magické a monumentální údolí Rift Valley, které je možné pozorovat i z vesmíru, nebo i nádherné vrcholky hor Simien Mountains, budete jinde na světě jen těžko hledat.

Lalibela.Etiopie.

Cena : 79.990,- Kč za 10 nocí okruhu

Termín : 24.10. 2014

Více informací o zájezdu

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Pohled z výšky na Kapské Město nemá chybu. V pozadí Stolová hora, v popředí...

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...