Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská cyklotrasa: v Česku je první značení

Cestování

  7:00
ZNOJMO - V Národním parku Podyjí na Znojemsku byly v uplynulých dnech vyznačeny první kilometry cyklotrasy, která nově přetne Evropu od severu k jihu. Bude 10.000 kilometrů dlouhá a povede místy, kde kdysi kontinent dělila železná opona, tedy hranice mezi socialistickými a kapitalistickými státy, řekl v pátek Jan Kos z vedení parku.
Horská cyklistika - ilustrační foto.

Horská cyklistika - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V Česku se po ní turisté projedou od Aše přes jižní Čechy, Moravu až do Břeclavi. Podyjí bude důležitou zastávkou na stezce. U Čížova se totiž zachovalo 300 metrů hraničního plotu s ostnatým drátem a hláskou, kterou za komunismu využívala armáda k ostraze Československa. Jde o jediný původní úsek železné opony v zemi.

Českem na kole

Stezka železné opony je vyznačena modrobílým piktogramem s číslem 13 a hvězdičkami Evropské unie. "V Podyjí je vyznačena, na jižní Moravě od Vratěnína po Břeclavsko bude vytyčena do 15. května," uvedl Kos. V ČR bude měřit 600 kilometrů a v Čechách by měla být vyznačena počátkem příštího roku.

Cesta unikátní krajinou

S vyznačením stezky pomohl správě parku Jihomoravský kraj a ekologická Nadace Partnerství. V Podyjí provede turisty nejen Čížovem, ale například údolím Žlebského potoka, zavede je na vyhlídku Králův stolec nebo do vřesoviště Kraví hora.

Stezka bude začínat u Barentsova moře na hranici mezi Ruskem a Norskem a povede až na hranici mezi Bulharskem a Tureckem. Povede místy, které byly 40 let ostře střeženy. Podle ekologů jde o cenné biotopy a komunismus je paradoxně a zcela neúmyslně pomohl ochránit.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat