13. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Evropská cyklotrasa: v Česku je první značení

Horská cyklistika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horská cyklistika - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ZNOJMO V Národním parku Podyjí na Znojemsku byly v uplynulých dnech vyznačeny první kilometry cyklotrasy, která nově přetne Evropu od severu k jihu. Bude 10.000 kilometrů dlouhá a povede místy, kde kdysi kontinent dělila železná opona, tedy hranice mezi socialistickými a kapitalistickými státy, řekl v pátek Jan Kos z vedení parku.

V Česku se po ní turisté projedou od Aše přes jižní Čechy, Moravu až do Břeclavi. Podyjí bude důležitou zastávkou na stezce. U Čížova se totiž zachovalo 300 metrů hraničního plotu s ostnatým drátem a hláskou, kterou za komunismu využívala armáda k ostraze Československa. Jde o jediný původní úsek železné opony v zemi.

Českem na kole

Stezka železné opony je vyznačena modrobílým piktogramem s číslem 13 a hvězdičkami Evropské unie. "V Podyjí je vyznačena, na jižní Moravě od Vratěnína po Břeclavsko bude vytyčena do 15. května," uvedl Kos. V ČR bude měřit 600 kilometrů a v Čechách by měla být vyznačena počátkem příštího roku.

Cesta unikátní krajinou

S vyznačením stezky pomohl správě parku Jihomoravský kraj a ekologická Nadace Partnerství. V Podyjí provede turisty nejen Čížovem, ale například údolím Žlebského potoka, zavede je na vyhlídku Králův stolec nebo do vřesoviště Kraví hora.

Stezka bude začínat u Barentsova moře na hranici mezi Ruskem a Norskem a povede až na hranici mezi Bulharskem a Tureckem. Povede místy, které byly 40 let ostře střeženy. Podle ekologů jde o cenné biotopy a komunismus je paradoxně a zcela neúmyslně pomohl ochránit.

Lidovky.cz, ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz