Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fascinující zážitek - procházka se lvy

Cestování

  15:00
Když před časem zaútočili mladí lvi při procházce na německou turistku a vážně ji zranili, byl program procházek se lvy zastaven a zdálo se, že se ho už nikdy nepodaří obnovit. Nakonec se projekt podařilo obhájit a je to dobře. Procházka se lvy je natolik jedinečná zkušenost, že by ji měl zažít každý, kdo se vydá do oblasti Viktoriiných vodopádů. Jen máloco vám umožní získat naprosto přirozeně respekt a úctu k jednomu z nejzajímavějších zvířat Afriky.

Zkušení trenéři vám při procházce přiblíží svět lví smečky. foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Veselá atrakce nebo vážná věc?

Zažil jsem procházku u Viktoriiných vodopádů několikrát, s různě starými lvy. S těmi nejmenšími, starými necelé tři měsíce, je procházka spíše atrakce, i když se dozvíte mnoho zajímavých detailů z fungování smečky. Procházka není samoúčelná a turisté nejsou hlavním důvodem k vypuštění lvů do volného prostoru. Mladí lvi se během procházky učí samostatnému pohybu v buši, učí se reagovat na okolí a jsou trénovány a rozvíjeny jejich lovecké instinkty. Čím starší lvi jsou, tím větší respekt ve vás budí. Už šestiměsíční mládě by vám dokázalo hodně ublížit a mladý lev ve věku 15 měsíců je zabiják, připravený k návratu do volné přírody.

Trenéři se snaží naučit mladé lvy pohybovat se v terénu a probudit lovecké...

Lvi jsou v Africe v ohrožení

V roce 1975 bylo v Africe více než 200 000 lvů. O necelých 30 let později se jejich počet zmenšil na pouhých 23 000 kusů, populace lvů se snížila o více než 80 %! Vládce savany, král buše, který byl odjakživa hrozbou pro své okolí, najednou potřeboval sám zachránit. Napříč Afrikou se našlo mnoho lidí, kteří si takovou nutnost uvědomovali, a vzniklo mnoho projektů na záchranu lvů.

Jak vrátit lva narozeného v zajetí do volné přírody?

Jedním z prvních projektů, který se zaměřil především na záchranu genofondu a návrat lvů narozených v zajetí do volné přírody, byl projekt u Viktoriiných vodopádů. Andrew Connolly se rozhodl věnovat všechen svůj čas záchraně lvů a pokusil se najít způsob, jak vrátit mládě lva narozeného v zajetí do volné přírody.  Andrew postupně ustanovil základní kroky k takovému návratu:

1.       Ve věku od třech do 18 měsíců jsou mláďata pravidelně vyváděna do volné buše, aby si zvykala na přírodní prostředí. Nikdy nedostávají neživou potravu – i ve výbězích si musí svou potravu ulovit, popřípadě ji sebrat někomu, kdo ji ulovil. Do věku 18 měsíců jsou mladí lvi v kontaktu s lidmi, každý má svého osobního trenéra, který nahrazuje matku. Od věku 18 měsíců do věku 2,5 roku postupně ubývá kontaktu s lidmi a je posilován lovecký instinkt. Zatím stále ještě v oploceném prostoru, i když velmi rozlehlém. Lvi zde mohou lovit ve dne i v noci, začíná být pouze na nich, kdy se k lovu odhodlají.

2.        Postupně se lvi dostávají do většího prostoru a začínají žít téměř jako divocí lvi. Mají možnost se i pářit, vytvářet vlastní území, začít budovat svůj vlastní životní prostor. Bránit jej před ostatními. Již nejsou v kontaktu s lidmi, i když jsou monitorováni. Člověk přestává vstupovat a ovlivňovat jejich život.

Mladí lvi se při procházkách učí chování ve smečce. Třeba používání signální...

3.       Nakonec jsou přemístěni do konečného prostoru, většinou do soukromých rezervací nebo státních rezervací. Zda přežijí a jak bude jejich život vypadat, je od této chvíle zcela na nich.

4.       Mláďata narozená z partnerství ve 2. kroku jsou ponechána osudu, a když jsou dostatečně velká a zkušená, jsou přemístěna v rámci 3. kroku.

Ustanovit jasné a logické kroky je jedna věc a realizovat je v praxi je věc druhá, často mnohem složitější, než by se na začátku mohlo zdát. I když se Andrew a jeho lidé snaží velmi poctivě a jsou úspěšní v krocích 1 a 2, opravdu vrácených lvů do naprosto volné přírody je zatím velmi málo. Většina odchovanců skončila v soukromých rezervacích (o rozsahu třeba 30 tisíc hektarů), vybavených oplocením. Soukromé rezervace potřebují lvy pro úplnost tzv. Velké pětky. Přesto je projekt pokládán za jeden z nejúspěšnějších a Andrew Connolly byl za svou dlouholetou činnost navržen na ocenění „The Indianopolis Prize“.

Na procházce s útočníky na člověka

Byla to jedna z prvních procházek po obnovení provozu. Všichni lidé Andrewa Connolly byli nervózní a instrukce pro návštěvníky opakovali tolikrát, že to šlo až na nervy. Chápal jsem je. Německá turistka, kterou lvi napadli, udělala všechno pro to, aby jim připadala jako kořist. Předešla malou smečku, aby si ji vyfotila zepředu, pak se ke lvům otočila zády, a dokonce se dala do běhu, aby získala větší náskok. Nedbala volání průvodců a ostatních návštěvníků. Celá nešťastná událost trvala jen několik vteřin. I mladý lev dokáže na krátkou vzdálenost vyvinout velkou rychlost a jeho lovecký instinkt velí útočit na hlavu a krk. Naštěstí vše nakonec dopadlo dobře.

Procházka s úplně mladými lvy je spíš o focení, natáčení a získávání zajímavých...

Zdání klame

Když jeden z trenérů zahvízdal, aby přivolal lvy na procházku a otevřel dveře z výběhu, ostatní trenéři nás drželi striktně za sebou. Ten den se nikdo nesmál. Mladí lvi se postupně vyplahočili ze svého výběhu. Ale jakmile se ocitli ve volném prostoru, ožili. To nebyla koťátka z mé první procházky. Ve věku 13 měsíců už byli připraveni porvat se na život a na smrt. Už tvořili smečku a koordinovali vzájemně pohyb terénem. Myslím, že všem se nám honila hlavou představa ženy, která si dovolila je předběhnout. Kolem cesty byla suchá vysoká tráva, vyšší než dospělý muž. Dva ze tří lvů v ní zmizeli. Nic nenasvědčovalo, že v té trávě nějací lvi jsou. Ticho, vzdálený křik ptáka, bzučení hmyzu. Osamělý lev opatrně našlapující středem cesty. Najednou z levé strany vyskočila na cestu malá antilopa, mládě impaly. Pět šest metrů před lvem.  Ztuhla na vteřinu uprostřed cesty a fascinovaně se podívala naším směrem. Pak jí na zádech přistál mladý lev a porazil ji na kolena. Trenéři nás okamžitě zastavili a nutili nás v tichosti couvat zpět…

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

Vyrazit ráno nebo večer?

Procházka se lvy je fascinující zážitek, i když se během procházky nestane vůbec nic.  Nabízí se možnost vybrat si mezi ranní a podvečerní procházkou, spíš doporučuji absolvovat tu ranní. Jsou mnohem příhodnější podmínky pro focení a můžete snadno kombinovat procházku se lvy s dalšími aktivitami v rezervaci.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Franchhok

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.


Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

LETNÍ POZNÁVACÍ A POBYTOVÝ SPECIÁL

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie - od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6-12 osob) a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Sigiria. Sri Lanka.

Termín : 19.8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19.08.14 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...