Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Floriáda: na co láká největší událost Holandska?

Cestování

  12:00
Světová zahradnická výstava Floriade 2012, která se koná v holandském Venlo, nabízí mnohem víc, než jenom květiny a zahrady. Ukazuje sepjetí člověka s přírodou, poučí a také pobaví.

Obrovský skleněný pavilon Villa Flora se později promění na kanceláře kanceláře a výstavní prostory. foto: Floriade

Je to jeden velký přírodní zábavní park, kde se člověk hodně dozví a třeba i zamyslí nad hodnotami, které vyznává. Co najde návštěvník, který nemá nic společného se zahradnictvím na této výstavě? "Prožije prostě pěkný den," říká ředitel výstavy Paul Beck.

Na obrovské ploše 64 hektarů (pro představu je to asi 130 fotbalových hřišť) zde najdete na 100 expozic - zahrad nebo výstavních pavilonů, kde se prezentují organizace z oblasti zahradnictví, zemědělsko-potravinářského sektoru a technologií pro trvale udržitelný rozvoj. V rámci výstavy se také konají každodenně různé semináře, přednášky, koncerty, módní přehlídky a jiné akce. A nad tím vším se vznáší kabinky lanovky, která sice nezdolává žádné převýšení, ale zato dává návštěvníkům úchvatný výhled na celý areál.

FLORIADE:

Floriade je mezinárodní zahradnická výstava, která se koná  jednou za deset  let, pokaždé na jiném místě v Holandsku. Pro letošní šestý ročník bylo vybráno město Venlo ležící v provincii Limburg v  jihovýchodním cípu Holandska na samé hranici s Německem a v blízkosti Belgie.

Na ploše 64 hektarů se představuje okolo 100 vystavovatelů ze 40 zemí

Bylo vysázeno 1,8 milionu cibulových rostlin, 180 000 trvalek, 18 000 keřů a 3 000 stromů

Výstava je otevřena denně a potrvá do 7. řijna 2012

Vstupné 25 EUR na den, děti  12,50 EUR

Vice informaci na www.floriade.com

Událost roku 2012 podle CNN

Floriáda je největší událostí tohoto roku v Holandsku a CNN ji dokonce zařadila mezi deset světových destinací pro rok 2012, které je třeba vidět.

Po zkušenostech s poslední výstavou v roce 2002, která skončila finančním propadem, vsadili organizátoři na odlišnou strategii. Rozhodli se tentokrát přilákat mnohem víc mladých lidí, hlavně rodiny s dětmi. Očekává se, že výstavu navštíví kolem 2 milionů návštěvníků, z toho více než polovina ze zahraničí, hlavně ze sousedního Německa.

Motto výstavy by se dalo charakterizovat jako "Staňte se součástí divadla přírody a zlepšete si kvalitu svého života". Celý areál je členěn do několika zón, které představují zahradnictví jako jeden z důležitých ekonomických, ekologických i společenských nástrojů. Představuje zahradnictví nejen jako zdroj zdravé výživy a prostředí pro odpočinek, ale zdůrazňuje i důležitost vzdělání a moderních technologií pro zachování života na této planetě. Ukazuje, jak práce i odpočinek v zeleném prostředí zvyšují kvalitu našeho života. To se týká zelených měst, zahradní architektury, řešení volného prostoru, ale i narůstajícího zájmu o to, co jíme a jaké mají potraviny, které konzumujeme, složení a původ. To všechno je návštěvníkovi předváděno zajímavou, hravou a interaktivní formou, při které se sám stává účastníkem toho grandiózního "divadla přírody" a moderních inovativních technologií.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z FLORIADY:

V areálu jezdí kabinková lanovka, ze které je úchvatný výhled.

Jídlo na mém stole

A tak se například v pavilonu " Nederland Bloeit" (Holandsko kvete) můžete posadit k baru ve stylu "sushi baru", vybrat jednu z množství potravin, které projíždějí na pásu kolem vás, položit ji před sebe na scanner a z krátkého videa se dozvíte nejen zajímavosti o daném produktu, ale i o jeho výrobci. "Za každým výrobkem stojí nějaký příběh. Příběh o pěstování, sklizni, zpracování, transportu, ale také o výrobci - konkrétní osobě, která se podílela na tom, že se výrobek dostal až k vám," říká Hans Koehorst, koordinátor tohoto projektu.

V sadu s různými druhy stromů se zase dozvíte, který je váš životní strom podle keltského horoskopu, a můžete si ho i najít. A na zahrádce pavilonu včelařů si můžete zahrát na "včelku Máju". Dostanete čtečku čárových kódů a na vyznačených květinách a keřích můžete naskenovat, kterou květinu hodláte opylovat a ze které vzít nektar. Pozor, ne všechny jsou ideální na obojí.

Dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy "Kaple v srdci Evropy" je zasazena v 'české krajině'. V pozadí slovenský pavilon. .

V Holandském nepřehlédnutelném pavilonu v podobě obrovského oranžového kokonu či fazole s názvem "Můj zelený svět" se představuje hostitel jako země, která je na světové špičce v oblasti zemědělství, technologií a inovací. "Život a růst začíná díky vodě" je motto jedné z expozic ukazujících, jak hospodařit s vodou. Voda ale tentokrát tvůrce pavilonu trochu vyšplouchla, protože hned po otevření po velmi deštivé noci do pavilonu zatékalo. I to se stává. Už je to opraveno.

Floriády se účastní 40 zemí z celého světa, které se přijely pochlubit svojí kulturou, výrobky a know-how, ale také se prezentovat jako atraktivní turistické destinace.

Kaple v srdci Evropy

Svoje zastoupení má na Floriádě i Česká republika, a to s přispěním Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Expozice je umístěna v části Education and Innovation – Vzdělávání a inovace. Reprezentuje ji impozantní dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy "Kaple v srdci Evropy" umístěná v terénu znázorňujícím zvlněnou českou krajinu. "Tato kaple symbolizuje smíření jednotlivce s přírodou a lidmi, myšlenku rozumného užívání vědy a výzkumu ve jménu zachování života na Zemi," vysvětluje Drahomíra Kolmanová, ředitelka občanského sdružení Entente Florale CZ – Souznění. "Česká expozice vznikla téměř zázrakem především díky nadšení lidí z asociace a ve spolupráci s holandskými přáteli, organizačním týmem Floriade a sochařem Václavem Fialou," dodává.

Myšlenka a principy trvale udržitelného rozvoje jsou přítomny na Floriádě na každém kroku. A také samozřejmě květiny, spousta květin. V areálu Floriády jich bylo vysázeno přes 2 miliony. Milovníci exotických květin určitě nevynechají obrovský skleněný pavilon Villa Flora s tropickými rostlinami a expozicemi některých asijských, afrických a jihoamerických zemí. Tento pavilon, postavený s využitím nejmodernějších ekologických technologií a materiálů, je největší krytou výstavou květin v Evropě. Po ukončení výstavy bude sloužit jako kanceláře a výstavní prostory. Již teď je nazýván "nejzelenější kanceláří Holandska".

Výstava byla slavnostně zahájena 4. dubna za přítomnosti královny Beatrix. Potrvá do 7. října a potom bude část areálu využita k podnikáni v oblasti zemědělsko-potravinářského sektoru, ale také k oddychu a relaxaci.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat