Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Floriáda: na co láká největší událost Holandska?

Obrovský skleněný pavilon Villa Flora se později promění na kanceláře kanceláře a výstavní prostory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrovský skleněný pavilon Villa Flora se později promění na kanceláře kanceláře a výstavní prostory. | foto: Floriade

Světová zahradnická výstava Floriade 2012, která se koná v holandském Venlo, nabízí mnohem víc, než jenom květiny a zahrady. Ukazuje sepjetí člověka s přírodou, poučí a také pobaví.

Je to jeden velký přírodní zábavní park, kde se člověk hodně dozví a třeba i zamyslí nad hodnotami, které vyznává. Co najde návštěvník, který nemá nic společného se zahradnictvím na této výstavě? "Prožije prostě pěkný den," říká ředitel výstavy Paul Beck.

Na obrovské ploše 64 hektarů (pro představu je to asi 130 fotbalových hřišť) zde najdete na 100 expozic - zahrad nebo výstavních pavilonů, kde se prezentují organizace z oblasti zahradnictví, zemědělsko-potravinářského sektoru a technologií pro trvale udržitelný rozvoj. V rámci výstavy se také konají každodenně různé semináře, přednášky, koncerty, módní přehlídky a jiné akce. A nad tím vším se vznáší kabinky lanovky, která sice nezdolává žádné převýšení, ale zato dává návštěvníkům úchvatný výhled na celý areál.

FLORIADE:

Floriade je mezinárodní zahradnická výstava, která se koná  jednou za deset  let, pokaždé na jiném místě v Holandsku. Pro letošní šestý ročník bylo vybráno město Venlo ležící v provincii Limburg v  jihovýchodním cípu Holandska na samé hranici s Německem a v blízkosti Belgie.

  • Na ploše 64 hektarů se představuje okolo 100 vystavovatelů ze 40 zemí

  • Bylo vysázeno 1,8 milionu cibulových rostlin, 180 000 trvalek, 18 000 keřů a 3 000 stromů

  • Výstava je otevřena denně a potrvá do 7. řijna 2012

  • Vstupné 25 EUR na den, děti  12,50 EUR

  • Vice informaci na www.floriade.com

Událost roku 2012 podle CNN

Floriáda je největší událostí tohoto roku v Holandsku a CNN ji dokonce zařadila mezi deset světových destinací pro rok 2012, které je třeba vidět.

Po zkušenostech s poslední výstavou v roce 2002, která skončila finančním propadem, vsadili organizátoři na odlišnou strategii. Rozhodli se tentokrát přilákat mnohem víc mladých lidí, hlavně rodiny s dětmi. Očekává se, že výstavu navštíví kolem 2 milionů návštěvníků, z toho více než polovina ze zahraničí, hlavně ze sousedního Německa.

Motto výstavy by se dalo charakterizovat jako "Staňte se součástí divadla přírody a zlepšete si kvalitu svého života". Celý areál je členěn do několika zón, které představují zahradnictví jako jeden z důležitých ekonomických, ekologických i společenských nástrojů. Představuje zahradnictví nejen jako zdroj zdravé výživy a prostředí pro odpočinek, ale zdůrazňuje i důležitost vzdělání a moderních technologií pro zachování života na této planetě. Ukazuje, jak práce i odpočinek v zeleném prostředí zvyšují kvalitu našeho života. To se týká zelených měst, zahradní architektury, řešení volného prostoru, ale i narůstajícího zájmu o to, co jíme a jaké mají potraviny, které konzumujeme, složení a původ. To všechno je návštěvníkovi předváděno zajímavou, hravou a interaktivní formou, při které se sám stává účastníkem toho grandiózního "divadla přírody" a moderních inovativních technologií.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z FLORIADY:

V areálu jezdí kabinková lanovka, ze které je úchvatný výhled.

Jídlo na mém stole

A tak se například v pavilonu " Nederland Bloeit" (Holandsko kvete) můžete posadit k baru ve stylu "sushi baru", vybrat jednu z množství potravin, které projíždějí na pásu kolem vás, položit ji před sebe na scanner a z krátkého videa se dozvíte nejen zajímavosti o daném produktu, ale i o jeho výrobci. "Za každým výrobkem stojí nějaký příběh. Příběh o pěstování, sklizni, zpracování, transportu, ale také o výrobci - konkrétní osobě, která se podílela na tom, že se výrobek dostal až k vám," říká Hans Koehorst, koordinátor tohoto projektu.

V sadu s různými druhy stromů se zase dozvíte, který je váš životní strom podle keltského horoskopu, a můžete si ho i najít. A na zahrádce pavilonu včelařů si můžete zahrát na "včelku Máju". Dostanete čtečku čárových kódů a na vyznačených květinách a keřích můžete naskenovat, kterou květinu hodláte opylovat a ze které vzít nektar. Pozor, ne všechny jsou ideální na obojí.

Dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy

Dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy "Kaple v srdci Evropy" je zasazena v 'české krajině'. V pozadí slovenský pavilon. .

V Holandském nepřehlédnutelném pavilonu v podobě obrovského oranžového kokonu či fazole s názvem "Můj zelený svět" se představuje hostitel jako země, která je na světové špičce v oblasti zemědělství, technologií a inovací. "Život a růst začíná díky vodě" je motto jedné z expozic ukazujících, jak hospodařit s vodou. Voda ale tentokrát tvůrce pavilonu trochu vyšplouchla, protože hned po otevření po velmi deštivé noci do pavilonu zatékalo. I to se stává. Už je to opraveno.

Floriády se účastní 40 zemí z celého světa, které se přijely pochlubit svojí kulturou, výrobky a know-how, ale také se prezentovat jako atraktivní turistické destinace.

Kaple v srdci Evropy

Svoje zastoupení má na Floriádě i Česká republika, a to s přispěním Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Expozice je umístěna v části Education and Innovation – Vzdělávání a inovace. Reprezentuje ji impozantní dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy "Kaple v srdci Evropy" umístěná v terénu znázorňujícím zvlněnou českou krajinu. "Tato kaple symbolizuje smíření jednotlivce s přírodou a lidmi, myšlenku rozumného užívání vědy a výzkumu ve jménu zachování života na Zemi," vysvětluje Drahomíra Kolmanová, ředitelka občanského sdružení Entente Florale CZ – Souznění. "Česká expozice vznikla téměř zázrakem především díky nadšení lidí z asociace a ve spolupráci s holandskými přáteli, organizačním týmem Floriade a sochařem Václavem Fialou," dodává.

Myšlenka a principy trvale udržitelného rozvoje jsou přítomny na Floriádě na každém kroku. A také samozřejmě květiny, spousta květin. V areálu Floriády jich bylo vysázeno přes 2 miliony. Milovníci exotických květin určitě nevynechají obrovský skleněný pavilon Villa Flora s tropickými rostlinami a expozicemi některých asijských, afrických a jihoamerických zemí. Tento pavilon, postavený s využitím nejmodernějších ekologických technologií a materiálů, je největší krytou výstavou květin v Evropě. Po ukončení výstavy bude sloužit jako kanceláře a výstavní prostory. Již teď je nazýván "nejzelenější kanceláří Holandska".

Výstava byla slavnostně zahájena 4. dubna za přítomnosti královny Beatrix. Potrvá do 7. října a potom bude část areálu využita k podnikáni v oblasti zemědělsko-potravinářského sektoru, ale také k oddychu a relaxaci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...