12. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Gejši i samurajové. Kjóto je tak trochu jiné Japonsko

Kjóto je tak trochu jiné Japonsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kjóto je tak trochu jiné Japonsko | foto: Kamila Pálová

Kjóto bylo hlavním městem Japonska do roku 1868. A je to město, kde můžete ještě dnes potkat opravdové gejši. Šinkandzen je rychlý a moderní, tak jako pulsující Tokio, ale po vystoupení v Kjótu vás čeká tak trochu jiné Japonsko.

Originální a stále s historickou atmosférou, která je udržována neměnými rituály, spjatými  s ročním obdobím. Město, které dalo vzniknout samurajům a gejšám, skutečným postavám, zatímco ti první měli bojovat, druhá skupina vybraných se měla starat o zábavu a dělat profesionální společnost zámožným a vlivným mužům.

Šinkandzen je rychlý a moderní, tak jako pulsující Tokio, ale po vystoupení v Kjótu vás čeká tak trochu jiné Japonsko


Přes den, hlavně když je slunečno je prostě jedinečné navštívit středověký Zlatý pavilon (Kinkakudži), který je pokryt plátkovým zlatem a umístěn uprostřed krásné japonské zahrady, ale stejně nádherné je procházet se Císařským parkem, plných staletých borovic a navštívit Císařský palác. Velmi známý je také Hrad Nidžó, žádné opevnění, ale zdobné interiéry.

Před nepřítelem měli chránit dřevěné "slavičí" podlahy, které při chůzi skřípají, a upozorní tak na jakýkoliv pohyb. Ano, a dodnes to funguje. Vztah a harmonie s přírodou je důležitý pro místní obyvatele, město je obklopeno ze tří stran horami a čtvrtou stranu uzavírá řeka Kama. A i když svatyně, pagody a chrámy mají své kouzlo, přesto jedno z nejoblíbenějších míst je Filosofova stezka - procházet se kolem vodního kanálu mezi rozkvetlými sakurami, je nezapomenutelný zážitek nejen pro Japonce.


Pohlednice z cest na větší mapě

Obřad čaje nebo vystoupení Kabuki a Bujó (klasický tanec) a spousta slavností během roku jsou příjemné rozptýlení pro místní i pro turisty, ale jak se baví kjóťané normálně? Milují karaoke, bary a zábavní podniky a ty se najdou v  zábavní čtvrtí je Gion.

A kde tedy potkáme gejši nebo maiko (učednice –dítě umění)? Na veřejných vystoupeních, ta jsou ale jen dvakrát do roka. V luxusních restauracích nebo dřevěných čajových pavilonech v známé uličce Pontočó, kde baví zákazníky na soukromých akcích.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Kamila Pálová