Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Únik do přírody s puncem luxusu. Glamping propojuje přednosti kempování s komfortem hotelu

Glamping V lomu vyrostl na úbočí Beskyd. Nabízí ubytování v off-road přívěsech a jeho součástí je i pojízdná sauna s prosklenými stěnami a vířivka. A k tomu romantika opuštěného lomu. foto: Mrkey.fun

Za socialismu představovalo kempování levnou a dostupnou dovolenou. V posledních letech nabírá na popularitě glamping, který při pobytu v přírodě hosty naopak rozmazluje.
  5:00

Je to patrně jediný kamenolom v Česku, do kterého se navážel kámen. „Když jsem tohle místo objevil, bylo roky nevyužívané. Nadchlo mě a rozhodl jsem se tady vybudovat glamping. A kvůli tomu se sem navážel kámen – abychom tady vytvořili rovnou plochu,“ vypraví Radim Kovář, který na úbočí Beskyd otevřel zatím nejnovější glamping v Česku. Jmenuje se V lomu a nenajdete jej na žádné mapě.

Radim, kterému jeho přátelé říkají Offrouďák romantik, ladil tohle místo ve stylu svého oblíbeného způsobu cestování. Hosté jsou ubytováni v šedých přívěsech Crawler, jejichž hranatý design a velké pneumatiky s hrubým vzorkem naznačují, že by se neztratily ani při putování mimo civilizaci.

Zálesáci jako v bavlnce. Zvláštní styl dovolené kombinuje kempování s luxusem, bydlí se i v korunách stromů

Jako je srdcem domu kuchyně, srdce lomu představuje pojízdná kuchyně zaparkovaná nedaleko ohniště s posezením z dubových fošen a masivním železným grilem. Skrývá nádrž na tři sta litrů čisté vody, kompletní vybavení na přípravu jídla a také lednice. Na její střeše je pak vyklápěcí stan a prostor na přípravu jídla chrání masivní markýza.

V útrobách se našlo místo i na velké baterie. „Lom je nezávislý. Elektřinu pro provoz získáváme ze solárních panelů a ukládáme ji právě do baterií. Kdyby bylo dlouho zataženo, máme připravenou velkou powerbanku, pomocí které energii dovezeme z údolí,“ popisuje Radim Kovář.

Ke glampingu ovšem patří určitá dávka luxusu. V lomu tak kromě vytápěných a plně vybavených off-road karavanů stojí i sauna a vířivka. Wellness koutek našel místo ve stráni na samé hraně pozemku. Za soumraku, kdy barvy dole v údolí potemní a začnou se objevovat světla, představuje zdejší wellness nevšední zážitek. Sauna má prosklené čelo.

„Vířivku jsme si nechali postavit na zakázku na off-roadovém podvozku. Je to snad jediná vířivka v tuzemsku, se kterou můžete vyrazit do těžkého terénu,“ směje se Radim.

Jak sauna, tak vířivka jsou vytápěny dřevem a k jejich vybavení patří špalek a sekyra. Že jsou v provozu, se pozná snadno: nad komínky se vznášejí proužky dýmu z bukového dřeva.

Radim Kovář je stavař, v Beskydech jeho firma pracovala na projektech luxusních domů. Jeho specialitou je ovšem práce s kamenem. Během Velikonoc tak třeba ze svého oblíbeného materiálu postavil dráhu pro RC modely džípů. S malými auty na dálkové ovládání se tady vyblbnou malí i velcí – modely jsou k návštěvníkům glampu k zapůjčení.

Včelín po dědovi

Zatímco V lomu je na glampingové mapě Česka horkou novinkou, Včelíny Želiv patří ke stálicím zdejší scény. Stojí za nimi Lukáš Radil. Ten před zhruba dvaceti lety začal se starým rodinným včelínem po dědečkovi, který přeměnil na chatičku s ubytováním. Určena byla pro vlastní potřebu a rodinné návštěvy.

Zanedlouho Starý Včelín nestačil, a tak Lukáš začal stavět další, mobilní. Dnes provozuje tři. Jsou to vlastně maringotky a všechny vznikly podle jeho návrhu. Postupoval stejně jako lidé, kteří si staví obytnou dodávku: pomohl si kartony a krabicemi, jimiž v měřítku 1:1 simuloval uspořádání interiéru na holém podvozku.

Včelíny Želiv patří ke stálicím tuzemského glampingu. K jejich poznávacím znamením patří vany pod širým nebem. Vodu si návštěvníci ohřívají v lázeňských kamnech.

Jeho včelíny se nacházejí na různých místech okolo Želiva. Kde to šlo, vybavil Lukáš Radil ubytování vanou pod širým nebem. „Voda se ohřívá v lázeňských kamnech, ve kterých si návštěvník sám rozdělá oheň. Mívali jsme je u babičky, je to takový odkaz na dobu, když jsem byl malý,“ popisuje.

Podle něj jsou jeho hosty páry, které hledají odpočinek od stereotypu či od dětí. „Druhou skupinou jsou manažeři. Obecně jde o lidi, kteří mají potřebu uniknout, někam se zašít, zažít něco nového, a přitom být v klidu daleko od hlučících davů,“ popisuje.

Blíž přírodě

Glamping propojuje přednosti klasického kempování s komfortem, který je typický hlavně pro apartmány či hotely. Samotné označení vzniklo z anglického slovního spojení glamorous camping, což je možné přeložit jako luxusní kempování.

Tento způsob ubytování vychází vstříc hostům, kteří si chtějí užít noc v přírodě, ale nechtějí se vzdát komfortu, například spát na karimatce ve stanu. Populární je hlavně ve Skandinávii.

Podle odborníků na cestovní ruch jsou v současnosti v kurzu pobyty, kdy jsou lidé co nejblíž přírodě. „V té souvislosti stoupl zájem i o tak trochu jiné formy dovolené, jako je třeba právě glamping. Je oblíbený napříč generacemi. Je to způsob kempování, který nabízí víc soukromí. Nabídky bývají často zaměřené na romantiku, což využívají páry nebo třeba rodiny (např. tree housy ve velkém oceňují hlavně děti).

V neposlední řadě je třeba říct, že glamping je atraktivní způsob udržitelného cestování, který ale zároveň umožňuje lidem využívat vymoženosti moderní doby. Kromě toho ale nabízí i mnohem užší spojení s přírodou než třeba pobyt v hotelu,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Z průzkumu, který se zaměřil na vztah Čechů ke kempování a v němž v dubnu 2024 odpovídalo 1050 respondentů, vyplývá, že více než polovina respondentů by chtěla vyzkoušet karavan či obytné auto. „Přes 40 procent dotázaných projevilo zájem o glamping,“ vysvětluje Monika Kopřivová z Buřinky, která průzkum zadala.

„Mile nás překvapilo, kolik lidí přistupuje ke kempování zodpovědně s ohledem na životní prostředí. Při rozhodování, kam jet kempovat, hraje ekologie důležitou roli pro více než třetinu dotázaných. Dokonce každý desátý z oslovených vyhledává výhradně kempovací místa, která dbají na ochranu životního prostředí,“ doplňuje.

Luxusní kempování uchvátilo Čechy. Glampaři chtějí i vlastní asociaci

Češi obecně na kempování oceňují pobyt v přírodě, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli (vyjádřeno čísly 68 %, 52 %, respektive 48 % respondentů). Podle odhadů funguje v Česku asi 600 kempů a zhruba 300 provozovatelů glampingu. Zájem o tento způsob ubytování začal výrazně růst v období pandemie, kdy se tradiční ubytovací služby potýkaly s restrikcemi a nuceným omezováním provozu.

Hlavní sezona pro glamping je mezi dubnem a říjnem, některé místa jsou ale otevřená i v zimních měsících. A tak zatímco Radim Kovář plánuje, že s nástupem podzimních plískanic sauna, vířivka i obytné přívěsy z beskydského lomu zmizí, včelíny kolem Želivu jsou v provozu celý rok. „Mimo hlavní sezonu k nám lidé jezdí hlavně na víkendové pobyty,“ dodává Lukáš Radil.

Cena za noc v glampu se liší podle úrovně vybavenosti a velikosti – pohybuje se mezi 1000 a 10 000 korunami. Podle Tomáše Pochopa, ředitele marketingové agentury BPR, která provozuje například portál GlampingCZ, mezi klienty z velké části převažují Češi – také proto, že čeští provozovatelé zatím nemají kapacitu se více zviditelnit.

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...