Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
20. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Hamburk je město vody a zeleně, vzniká tu i skvostná architektura

Hamburský Speicherstadt, největší souvislý komplex skladových budov na světě. Kromě skladů kávy, čaje, kakaa, koření nebo tabáku tu sídlí také největší světový sklad orientálních koberců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamburský Speicherstadt, největší souvislý komplex skladových budov na světě. Kromě skladů kávy, čaje, kakaa, koření nebo tabáku tu sídlí také největší světový sklad orientálních koberců | foto: Shutterstock

Přístavní metropoli na Labi osvěžují masy vod a spousta zeleně. Její tolerantní atmosféru by mělo brzy podpořit i dlouho slibované dokončení nového symbolu města, budovy Elbphilharmonie vystavěné ve starých docích.

Mezi čtvrtí Speicherstadt a hamburským přístavem vzniká v bývalých docích nová čtvrť, HafenCity.

Vyhlídka sto metrů nad hladinou

Mezi čtvrtí Speicherstadt a hamburským přístavem vzniká v bývalých docích nová čtvrť, HafenCity. K jejím architektonickým vrcholům patří právě dokončovaná budova Elbphilharmonie, očekávaný novodobý symbol města. Futuristickou koncertní halu vybudovanou přímo na střeše nevyužitého říčního skladu Kaispeicher navrhlo proslulé studio Herzog & de Meruon. Obsahuje sál pro klasickou hudbu i sál pro hudbu 21. století, designový hotel a rezidenční apartmány. Střecha rozvlněné skleněné budovy se vznáší nad hladinou Labe jako vzedmutá mořská hladina ve výšce sto metrů.

Hamburský trh se koná přímo v přístavu

Rybí trh

Na prohlídku každotýdenní hamburské nedělní události je třeba si přivstat: od 5.00 (v zimě od 7 hodin) do 9.30 se na nejtradičnějším hamburském trhu přímo v přístavu obchoduje už od roku 1703 se vším myslitelným harampádím - od zaprášené plechové konvice přes necky až po porcelánové jeleny. Servírují tu žemli plněnou herinky a horkou kávu, ale kdo může, účastní se brunche v historické hale pro rybí aukce. Tady se hraje jazz, skiffle, country i western, prodává se dobré jídlo za pakatel i bizarní suvenýry. Jedinečnou atmosféru žijící hamburské legendy dotváří barvitá směs místních bodrých prodejců.

Hamburk je místo kontrastů: přes den poklidná vesnice, v noci sem za zábavou vyrážejí davy

Zóna hříchu

Je to místo kontrastů: přes den poklidná vesnice, v noci sem ale za zábavou vyrážejí davy. Ulice Reeparbahn v městské části St. Pauli už dávno není synonymem erotické dekadence. Vedle stripshow a sexshopů se tu etablovala alternativní kulturní scéna a muzikálové divadlo s mezinárodní reputací. Najdete tu všechno: komerci, zajímavé umělecké projekty, boudy s kebabem a asijskými snacky, bary pro yuppies a punkové diskotéky i fotbalový klub FC St. Pauli. Pro žádostivé přece jen jednu adresu: originální a módně zcela aktuální sexy boty na ultra vysokých podpatcích pořídíte v obchodu Blicker shoes na Reeparbahn 143.

Většina života v Hamburku se odehrává kolem vody

Vodní město

Většina hamburského života se odehrává kolem vodních ploch. Kromě pulzující říční tepny se v srdci města rozprostírá jezero Alster, ráj jachtařů a oblíbené místo pro relaxaci a sport. Jeho severní část Aussenalster lemují parky, pláže a promenády. Z široké nabídky okružních jízd po jezeru a přilehlých kanálech zkuste třeba trasu Alster/Kreuz s devíti zastávkami.

Na jednu jízdenku můžete libovolně nastupovat a vystupovat a při tom v některém z místních podniků ochutnat Alsterwasser, osvěžující kombinaci piva Carlsberg a limonády Sprite.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...