Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlovo výročí připomíná řada akcí. Kdy a kam zajít?

Cestování

  16:42
PRAHA - V Česku i zahraničí si lidé v úterý připomenou první výročí od skonu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Vzpomínkové akce už propukly začátkem týdne.

Velkorozměrné neonové Srdce vizuálního umělce Jiřího Davida instalovali 14. prosince na budovu Evropského parlamentu v Bruselu. foto: ČTK

Praha

Památník Woodrowa Wilsona v Praze: Na Chodníku svobody u památníku Woodrowa Wilsona v Praze byla v pondělí odhalena plaketa Václava Havla. Jde o poctu americko-českých a americko-slovenských komunit bývalému prezidentovi Havlovi.

Kostel sv. Anny (Pražská křižovatka): V pondělí v podvečer se uskuteční vzpomínková mše, kterou na požádání vdovy Dagmar Havlové povede kardinál Dominik Duka. Zvaná je i veřejnost.

Václavské náměstí a Hradčanské náměstí: Na úterý je plánované setkání na Václavském náměstí s podtitulem S Havlem dál. Příchozí se poté vydají v průvodu na Hradčanské náměstí. Shromáždění doprovodí video projekce, promluví například někdejší Havlův spolupracovník Vladimír Hanzel či hudebník Michael Kocáb. Setkání, inspirované i písní Jednou budeme dál, která zněla během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života. Připojili se k ní také aktivisté, kteří šíří na sociálních sítích výzvu k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

Divadlo Na zábradlí: V Divadle Na zábradlí svému někdejšímu kolegovi, dramatikovi, kulisákovi a tajemníkovi činohry v úterý odhalí pamětní desku. Bronzovou desku navrhl sochař David Černý. "Bude to vtipné jen decentně, jde o klasickou pamětní desku," uvedl umělec. Bude umístěna vedle hlavního vchodu do budovy. Následovat bude večer Divadlo - příležitost být sám sebou, který pořadatelé pojmenovali podle názvu jedné kapitoly z knihy Anny Freimanové Václav Havel o divadle. Ve scénickém čtení i inscenacích se představí známé i méně známé Havlovy texty.

Lidé ke hrobu Václava Havla přinášejí svíčky a květiny.

Staroměstské náměstí: Vzpomínat se bude též v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí. Na úterý je naplánováno rekviem za Václava Havla.

Národní technické muzeum: Instituce vzdá Havlovi hold tím, že se v úterý vzdá vstupného a lidé si budou moci expozici prohlédnout zdarma.

Vojenský historický ústav: Ve čtvrtek bude zahájena výstava cyklu kreseb Odcházení Jiřího Sozanského, bude zde představena i Havlova busta od sochaře Lubomíra Janečky.

Knihovna Václava Havla: Organizace, která se stará o Havlův odkaz, uvedla, že tento čtvrtek pořádá setkání s jedním z nejvýznamnějších slovinských spisovatelů a bojovníkem proti totalitám Borisem Pahorem, jemuž je téměř sto let a jeho život promítá celé 20. století. V pátek pak vyhlásí knihovna 4. ročník soutěže o nejlepší studentský esej na téma, jak si mládež představuje budoucí hlavu státu. Již 14. prosince uvedla premiéru polského dokumentárního filmu Krystyny Krauzeové Náš Vašek - O moci bezmocných.

Brno

V Brně bude odhalena vosková plastika Srdce pro Václava Havla. Je vyrobena ze zbytků svíček zapalovaných na veřejných prostranstvích po Havlově smrti.

Litoměřice

Zástupci Litoměřic uctí Havlovu památku položením květin u jeho busty, kterou mu město odhalilo v říjnu.

Liberec

Vzpomínkovou akci pořádá liberecký magistrát spolu s herci Divadla F.X. Šaldy na náměstí před radnicí.

Čáslav

V Čáslavi se chystá projekce dokumentu Občan Havel. Dusíkovo divadlo uvede v příštích dnech Havlovy hry a koncert Havlových oblíbených The Plastic People of the Universe.

U plotu chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde minulý rok zemřel Václav Havel, hořely desítky svíček.

Belgie - Brusel

V Bruselu na budově Evropského parlamentu se v pondělí večer rozsvítí patnáctimetrové neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida.

Itálie

Havlovu osobnost v úterý připomene mezinárodní vědecká konference, na níž se podílí tři tamní univerzity s podporou českého velvyslanectví.

Polsko - Varšava

Ve varšavském kině Muranów v pondělí uvede představitel Polsko-česko-slovenské solidarity Zbigniew Janas  polský dokumentární film Krystyny Krauzeové Náš Vašek - O moci bezmocných.

Autoři: ,