Hermaness, nejsevernější místo Velké Británie

Pravý ptačí ráj však nastává až na útesech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravý ptačí ráj však nastává až na útesech | foto: Vlastimil Nekvapil

Souostroví Shetlandy se nachází daleko na sever od Skotska a nejsevernější ostrov nese po svých vikingských obyvatelích jméno Unst. Abyste se sem dostali z hlavního shetlandského ostrova, musíte použít dva přívozy tam a dva zpět. A ještě přejet celý Unst k nejsevernějšímu výběžku, poloostrovu Hermaness.

Je přírodní rezervací, je nutno nechat auto nebo kolo na parkovišti a vyrazit po dobře značené cestě k útesům. Na vycházku je nutno si vymezit nejméně dvě až tři hodiny. Už cestou okolo krouží okřídlení piráti - chaluhy velké, které poblíž hnízdí.


Pohlednice z cest na větší mapě

Pravý ptačí ráj však nastává až na útesech. Skaliska v moři obsadily tisícovky terejů a notně je "nabílily". Ve skalních rozsedlinách žulových útesů hnízdí mořští racci, alky a buřňáci. Ptačí křik neustává. Strmé travnaté svahy nad útesy si vybrali k hnízdění papuchálci. Tito roztomilí, fotogeničtí ptáčci si člověka skoro nevšímají a když se posadíte a budete v klidu, stanete se téměř součástí jejich komunity.

Souostroví Shetlandy se nachází daleko na sever od Skotska a nejsevernější ostrov nese po svých vikingských obyvatelích jméno Unst
Ve skalních rozsedlinách žulových útesů hnízdí mořští racci, alky a buřňáci.

Daleké výhledy se otevírají na pustý oceán s majákem Muckle Flugga na osamoceném skalisku a na protější poloostrov Saxa Vord s radarem britského letectva. Lze vystoupit na nejvyšší kopec, dvě stě metrů nad mořem, ale sestup už není tak pohodlný, kličkuje se mezi rašelinnými jezírky a bažinami.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Vlastimil Neklapil

Najdete na Lidovky.cz