Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáte štěstí? Dotkněte se na cestách některého z deseti symbolů

Cestování

  17:30
Narazili jste na svých cestách na vyhlazený důlek v kameni nebo na nablýskané, zářící místo na bronzovém reliéfu? Pak vězte, že jste našli místní "symbol štěstí", kterého se lidé chodí dotýkat.

Toritos de Pucará; Cusco - Peru

Cestovatelský webový server VirtualTourist.com sestavil přehled Deseti nejšťastnějších symbolů vyskytujících se po celém světě, do něhož zařadil i sochu svatého Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze. Všichni pověrčiví turisté mohou tenhle seznam využít jako inspiraci:

Socha Julie, Casa di Guilietta; Verona - Itálie

1. Socha Julie, Casa di Guilietta; Verona - Itálie
Nad tímhle se musí William Shakespeare obracet v hrobě. Návštěvníci u sochy jeho tragické hrdinky si pro štěstí hladí její pravý prs - a ti opravdoví romantici také nechávají milostné dopisy na zdech jejího domu.

Van Mieu (Chrám literatury); Hanoj - Vietnam

2. Van Mieu (Chrám literatury); Hanoj - Vietnam
Podle dávnověké tradice studenti před zkouškami chodí hladit hlavy 82 želv, které stojí na dvoře chrámu, a na svých krunýřích nesou vysoké stély. Místní žáci musejí zřejmě dosahovat u zkoušek mimořádných výsledků, pokud se tedy dá soudit podle jemně vyhlazených želvích hlav.


Socha svatého Jana Nepomuckého; Praha - Česká republika

3. Socha svatého Jana Nepomuckého; Praha - Česká republika
Tady jsou pravidla poněkud složitější, ale pro ty nejpověrčivější z pověrčivých to stojí za to. Dotknout se plaket na soše svatého Jana Nepomuckého prý nosí štěstí, ale pokud chcete opravdu postrčit osud správným směrem, pak popojděte několik kroků ke Starému Městu a na levém zábradlí mostu najděte kříž s pěti hvězdami. Prstem se dotkněte každé z nich a pak položte levou dlaň na kříž. To, co si v tu chvíli budete přát, se vám splní.

4. Kámen štěstí; Ostrov Kusu - Singapur
Návštěvníci tohoto podivně tvarovaného, jasně žlutého monumentu si povšimnou přehršle čtyřmístných čísel napsaných po celém jeho povrchu. Pro ty, kdo nejsou obeznámení se singapurskou loterií - tohle jsou tipy, jimiž pověrčiví počmárali kámen v naději, že jim pomůže zbohatnout.

Mandl z Wörthersee; Klagenfurt - Rakousko

5. Mandl z Wörthersee; Klagenfurt - Rakousko
Legenda praví, že mužíček Mandl ve snaze připomenout bujně do noci slavícím lidem, že další den jsou Velikonoce, odšpuntoval sud vody a vytvořil tak jezero Wörthersee. Navzdory této poněkud skličující historce sem přicházejí turisté a pro štěstí si hladí jeho varovně vztyčený prst.

Toritos de Pucará; Cusco - Peru

6. Toritos de Pucará; Cusco - Peru

Ti, kdo zajdou do obytných čtvrtí v peruánském městě Cusco si nepochybně všimnou legračně vypadajících keramických býků na střechách domů. Navzdory velkým, vypouleným očím a někdy i vyplazeným jazykům místní obyvatelé pevně věří, že nosí štěstí.

Charging Bull; New York - USA

7. Charging Bull; New York - USA
Tomu, kdo začal tuhle tradici, se asi zapomnělo říct, že tradiční rčení mluví o "chycení býka za rohy" - a ne za něco docela jiného. Na Wall Streetu sice poslední dobou moc štěstí nesídlilo, ale přesto se říká, že dotknout se této sochy býka na nejintimnějších partiích nosí štěstí.

La Chouette; Dijon - Francie

8. La Chouette; Dijon - Francie
Francouzské město Dijon je spojováno spíš se svou proslulou hořčicí než šťastnými symboly. Ovšem dijonská sova - symbol města - vytesaná na stěně katedrály Notre Dame v Rue de la Chouette je natolik spojená s přesvědčením, že nosí štěstí, že už ji ruce pověrčivých lidí téměř vyhladily. Aby ale skutečně přinesla štěstí, je prý nutné dotknout se jí levou rukou.

Magellanova socha; Puenta Arenas - Chile

9. Magellanova socha; Puenta Arenas - Chile
Ačkoli tuhle pověru berou mnozí hodně vážně, spíš než tradice vypadá jako něco, co vymyslel místní turistický úřad. Ať je to tak nebo tak, věří se, že ti, kdo se dotknou nohy Patagoňana sedícího u piedestalu sochy slavného mořeplavce, si zajistí, že se do Patagonie opět vrátí.

Socha Grgura Ninského; Split - Chorvatsko

10. Socha Grgura Ninského; Split - Chorvatsko
Tato ohromná socha tyčící se do výšky šesti metrů je pro Chorvaty zdrojem nesmírné hrdosti. Zobrazuje biskupa Grgura Ninského, který bojoval za právo Chorvatů na bohoslužby v jejich mateřštině. Štěstí přinese tomu, kdo pohladí jeho palec.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!