130 let
Kostel románského kláštera Zwettl, Rakousko

Kostel románského kláštera Zwettl, Rakousko | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Hodinu od hranic: Rakousko. 17 tipů na výlet

Cestování
  •   7:00
V následujícím seriálu chceme čtenářům nabídnout tipy na jednodenní nebo půldenní výlety v bezprostřední blízkosti naší republiky. Ty mohou být ideálním zpestřením dovolené. Dnes přinášíme zajímavá a často ne příliš známá místa v Rakousku.

1. Muzeum Hermanna Nitsche v Mistlebachu
Rakušan Hermann Nitsch (vůdce umělecké skupiny Mystické divadlo orgií) je mnohými považován za jednoho z nejvýznamnějších výtvarníků současného světa. Občas to chce ale silný žaludek. Nitsch byl od šedesátých let v důsledku svých výtvarných počinů již třikrát v Rakousku odsouzen, při svých akcích (nebo spíš rituálech) používá krev a vnitřnosti zabitých zvířat. Všechno to tak trochu připomíná satanistické rituály či krvavé bakchanálie. Je ovšem třeba říci, že Nitsch se zabývá také klasickou malbou a tvorbou objektů, jak se lze přesvědčit v jeho muzeu, vzdáleném jen několik kilometrů od Mikulova.

Průvodce velkoměsty

2. Ufo mezi vinicemi
V roce 2003 přistálo na dolnorakouských vinicích poblíž městečka Langenlois (deset kilometrů severně od Kremsu) skutečně ufo. Právě tak totiž mezi zelenými řádky působí monumentální kostka, která tu vyrostla. Tato architektonická lahůdka přitahuje milovníky vína i obdivovatele moderních staveb. Kolem ní vyrostl areál Loisium, zasvěcený vínu. Komplex se rozkládá na mírném úbočí vinice, pod níž se ukrývá historický labyrint podzemních chodeb a sklepů, některé jsou staré 900 let. Ona kostka je návštěvním centrem s obchodem a vinotékou. O kus dál stojí futuristický hotel s lázněmi. Autorem obojího je newyorský architekt Steven Holl.

Kostku, která připomíná UFO, najdou výletníci deset kilometrů od Kremsu mezi vinicemi

Sklepy lze navštívit v rámci devadesátiminutové prohlídky. Cesta je pojata jako mysticko-historická multimediální show po stopách vína, jejímž autorem je Švýcar Steiner Sarnen.

3. Vinná oblast Weinviertel
Mírně zvlněná krajina vinic, polních cest a cyklostezek dlouhých 1600 kilometrů, to je vinná oblast Weinviertel, která začíná hned za českými hranicemi. Důležité je tu slovo "Heurige". Dalo by se přeložit jako ranné, mladé, letošní a označují se jím nejen brambory a víno, ale i domácí šenky a zahradní restaurace vinařů, v nichž nabízejí vlastní víno, mošty nebo jídlo za velmi příznivé ceny.

Podél cyklotras regionu Weinviertel působí na šest set vinařů a podle zdejších odrůd jsou nazvány i vinné stezky – lze tak projet Veltlínské zelené nebo Ryzlink.

Vinné sklípky ve Weinviertelu, kde cyklisté mohou projet neskutečných 1600 kilometrů po upravených cyklotrasách

4. Gotika v kraji Mühlviertel
V kraji Mühlviertel, jenž hraničí s Českou republikou, se dochovala řada gotických památek. Na takzvané Gotické cestě lze najít tři desítky unikátních objektů. Někdy je ale nutné, aby návštěvník zazvonil na kostelníka a požádal ho, aby mu kostel otevřel. Dotyční jsou většinou velice ochotní. V Kefermarktu je k vidění 500 let starý křídlový oltář, v Gutau žebrová křížová klenba farního kostela. Vynikající ukázkou románské architektury je kostel v Pabneukirchenu nebo žulová kaple ve Wienau.

5. Skanzen v Niedersulzu
Největší skanzen Dolního Rakouska. Na rozloze dvaceti hektarů stojí kolem 80 původních budov, řemeslnických domků, selských stavení. Je tu mlýn, hřbitov a čtyři kaple, které byly rozebrány a převezeny z různých částí kraje.

6. Tullnské zahrady
Přibližně hodinu jízdy autem od Břeclavi leží město Tulln. Narodil se tu malíř Egon Schiele, ale Tulln je proslulý především svými zahradami. Je jich tu celkem padesát, nad nimi – ve výšce třiceti metrů – stojí vyhlídková plošina. Děti tu najdou lesní bludiště a největší přírodní hřiště v Dolních Rakousích.

7. Schlosshof: napodobenina Versailles
Zámek Schlosshof patří mezi nejvelkolepější v Rakousku. Byl postaven na začátku 18. století po vzoru francouzských Versailles. Pravidelně se tu konají barokní slavnosti. Součástí padesátihektarového zámeckého areálu jsou rozsáhlé zahrady, oranžerie, zoologická zahrada a bazén jen o něco málo menší než ten ve Versailles.

Zámek Schlosshof

8. Ametystový svět v Maissau
Největší povrchová žíla ametystu na světě se nachází v dolnorakouském Maissau. Vznikla tu proto speciální expozice, která přibližuje, jak se tento polodrahokam fascinující fialové barvy v průběhu dějin těžil. Návštěvníci si to ostatně mohou sami vyzkoušet.

9. Braunau am Inn
V nenápadném a nijak neoznačeném dvoupatrovém domě (adresa Salzburger Vorstadt 15) se narodil v roce 1889 Adolf Hitler. Během nacistické éry se ulice po Hitlerovi jmenovala a před nacistickými prapory vyzdobenou budovou se v den jeho narozenin konaly mohutné oslavy. Dnes stojí před domem kámen z žuly vytěžené v nedalekém koncentračním táboře Mauthausen. Je na něm nápis: "Za mír, svobodu a demokracii, již nikdy žádný fašismus, miliony mrtvých varují."

Hitlerův rodný dům v Braunau na Innu u Salcburku

10. Víno z kláštera Klosterneuburg
Téměř 900 let obývá řád augustiniánů klášter v Klosterneuburgu nedaleko Vídně. Po celá staletí se zdejší mniši věnují vinařství a kvalitní víno vyrábějí i dnes. Zachoval se tu úžasný čtyřposchoďový barokní vinný sklep.

11. Zámek arcivévody Ferdinanda
Na zámku Arstetten trávil šťastné dny svého života následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este se svou manželkou Žofií Chotkovou a dětmi. Ferdinandův osud mapuje stálá zámecká výstava nazvaná Pro srdce a korunu. Jen na okraj: podle dochovaných záznamů skolil arcivévoda během svého života na dvě stě tisíc kusů zvěře. V zámecké kapli jsou také uloženy ostatky páru zavražděného v Sarajevu.

12. Parndorf a stovky obchodů
Jistě jeden z největších outletů v Evropě stojí v rakouském Parndorfu, takových dvacet minut jízdy vozem z centra Bratislavy. Je to skutečně bizarní svět, který vyrostl na zdejších polích – celé to připomíná obrovské renesanční městečko z papundeklu. A uvnitř? – Obchody. Vlastně stovky obchodů, které přitahují neuvěřitelné množství nakupujících ze všech okolních zemí. Ceny jsou ovšem víc než výhodné.

Mapa Rakouska

13. Bitva na Moravském poli
Krajina na soutoku Moravy a Dunaje se táhne do nedohledna, v létě je horkem vyprahlá, za dešťů a tání se promění v močály. Rakušané této pláni říkají Marchfeld. Češi znají tuhle oblast jako Moravské pole a odehrála se tu jedna z tragických chvil jejich historie.

Stalo se to 26. srpna 1278 odpoledne. Tehdy se dvě mocná vojska střetla u vesnice Suché Kruty na pravém břehu řeky Moravy. Na straně jedné stála společná armáda římského krále Rudolfa I. Habsburského a uherského krále Ladislava IV. Kumána, na straně druhé vojáci v čele s českým králem Přemyslem Otakarem II. Vypukla bitva na Moravském poli, která přinesla počátek nadvlády Habsburků nad Rakouskem a v podstatě tak ovlivnila dějiny střední Evropy až do začátku 20. století. Český král padl.

Suché Kruty, to je dnes rakouská obec Dürnkrut (asi dva kilometry od hranic se Slovenskem). Přibližně kilometr za vsí, u silnice na Jedenspeigen, stojí v poli u osamělého stromu zdáli viditelný kamenný obelisk. Památník, který byl postaven v roce 1978, kdy od slavné bitvy uplynulo 700 let.

14. Lázně Laa an der Thaya
V lázeňském městečku hned za českou hranicí byl vybudován moderní a rozsáhlý wellness komplex. Děti ocení devadesát metrů dlouhý tobogan, pro dospělé je tu řada saun a solný termální bazén s podvodní hudbou.

Laa an der Thaya

15. Klášterní byliny z Zwettlu
Historie románského kláštera Zwettl sahá do poloviny 12. století. Středověký duch je tu patrný dodnes – zachovala se původní křížová chodba, kapitulní sál a kostel. Pozornost přitahuje novobarokní prelátská zahrada se dvěma oranžeriemi a zvláštní bylinná zahrada vybudovaná podle plánů mystičky, spisovatelky, lékařky a přírodovědkyně Hildegardy z Bingenu, jež žila ve dvanáctém století a dnes je považována za svatou.

16. Údolí Wachau
Jen těžko se hledá druhé místo s takovou koncentrací památek, navíc zasazených do malebného prostředí okolo Dunaje. Údolí Wachau bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Je dlouhé 36 kilometru a leží mezi Melkem a Kremsem.

Údolí Wachau, táhnoucí se mezi Melkem a Kremsem, bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Za začátek údolí se považuje právě Melk, městečko na jižním břehu Dunaje. Jeho věhlas by sotva dosáhl za hranice regionu, nebýt velkolepého barokního kláštera. K jeho slávě přispěl italský spisovatel Umberto Eco, když sem zasadil část svého fantastického detektivního románu Jméno růže.

17. Římané na Dunaji
Uprostřed roviny poblíž Dunaje stojí Heidentor, nejznámější římská památka v Rakousku. Najdeme ji v polích kousek od městečka PetronellCarnuntum, jež leží u hlavní silnice mezi Vídní a Bratislavou (asi čtyřicet kilometrů východně od rakouského hlavního města).

Tato "brána" sloužila jako vítězný oblouk oslavující císaře Constantia II. ve městě Carnuntum, které tady, na březích Dunaje, patřilo k nejvýznamnějším sídlům na severu římské říše. Oblouk vznikl v letech 354 až 361 po Kristu.

Nejkrásnější výlety po České republice

Dlouhé stráně (Jesenicko)

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Vedle Heidentoru tam stojí i torza paláce, amfiteátru či domů. Velký amfiteátr, který stál stranou města, měl kapacitu patnáct tisíc diváků a byl údajně čtvrtým největším amfiteátrem v celé římské říši. Nacházel se tam i malý amfiteátr, u jehož zbytků je dnes malá expozice o historii gladiátorských zápasů.

Autoři: Jan Dražan