Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hongkong - Čína napěchovaná v akváriu

Cestování

  15:00
V posledních letech trochu opomíjená metropole. Prudký rozvoj Bangkoku, Singapuru, Šanghaje a Kuala Lumpur tak trochu zastínil dřívější slávu Hongkongu. Nezaslouženě. Všechna zmíněná města jsou nesmírně zajímavá, ale žádné z nich se nedá s Hongkongem srovnat. I když je dnes Hongkong mimo hlavní turistické trasy Evropanů, byla by hloupost se v něm při cestě do Asie nezastavit.

Letadla při přistání létají opravdu nízko na městem. Hongkong foto: archiv CK Marco Polo

Noční pohled na město je fascinující. Hongkong

Hongkong je třeba zažít

Z původní malé rybářské vesničky z 18 stol. se během dvou století stala pulsující metropole, s mrakodrapy ve finanční čtvrti, rušným přístavem i tradičními čtvrtěmi, kde žijí čínské, indické, pákistánské a mnohé další komunity z celého světa. Málo měst na světě má takovou silnou vnitřní energii jako Hongkong. Život, zábava, moderní svět, skvělé jídlo – to všechno je Hongkong. A současně je to tradiční Čína se zašlými uličkami, nádhernou přírodou, rybářskými vesničkami. Hongkong jedním z měst, která je třeba zažít.

Tlačenice v metru. Hongkong

New York nebo Londýn? Ne, Palermo.

Hongkong je často přirovnáván k New Yorku nebo Londýnu, ale pro mne je to mnohem více Palermo. Může se to zdát přitažené za vlasy, přirovnávat Hongkong k Sicílii, ale já to tak absurdní nevidím. Lidé v Hongkongu se cítí jako ostrované, nikdy se necítili jako součást kontinentální Číny. Stejně tak lidé na Sicílii se cítí jako ostrované a ne jako součást kontinentální Itálie. Moře, lodě, obchod, pašování, mafie, to je v obou místech nedílnou součástí života. V Hongkongu vědí stejně dobře jako na Sicílii, co to znamená kolonizace, revoluce, boj za nezávislost a emigrace. Cosa Nostra a Triády nejsou žádnou uzavřenou kapitolou, jsou to živé organizace s velkým vlivem na chod společnosti. Nemluví se o nich, ale jsou všudypřítomné. Kopcovité Palermo s úzkými uličkami a kopcovitý Hongkong s podobnými uličkami ve staré čtvrti. Potetovaní chlápci posedávající a lenošící na ulicích plných slunce. A umění žít. Nikdy nevíte, co bude zítra, tak proč si neužít už dnes. Dobré jídlo, dobré pití a urvat, co se dá už dnes.

 

Pohled z Victoria Peak. Hongkong

Ve dvou nebo s partou

Ať už chcete něčím zaplnit pár hodin mezi navazujícími lety nebo si užít několik dní volna, relativně malé rozměry města a skvělá dopravní síť se postará o to, že zde volný čas strávíte příjemně. Ať cestujete ve dvou nebo s partou, v Hongkongu se nudit nebudete.

Lanovka na Victoria Peak. Hongkong

Victoria Peak

I když nemáte rádi davy turistů, překousněte to a vydejte se na Victoria Peak. Pohled dolů na záliv a město vás odmění. Je úplně jedno, zda se na vrcholek vydáte přes den, nebo za tmy. Vždycky je to kouzelný pohled. Pokud ovšem není mlha. I cynici a skeptici přiznávají, že to stálo za to a že si pohled na Hongkong z Victoria Peak užili. Moje volba je jasná, vyjet nahoru lanovkou tak půl hodiny před západem slunce a počkat si až se záliv začne vybarvovat. Některé reklamy se rozzáří právě v době západu slunce a město pod vámi dostává úžasný tajemný nádech.

Džunky s turisty brázdí záliv. Hongkong

Najměte si svoji džunku

Většinou jsou lidé překvapeni, když se dozvědí, že se Hongkong rozkládá na 260 ostrovech. Když si to uvědomíte, pochopíte mnohem snáz, co znamená pro místní lidi moře a lodě. Jak říká jeden můj australský známý: „Tady všichni patří k rodinám bývalých pirátů, pašeráků a pasáků.“  Nevím, proč se nezmiňuje o rybářích, ale třeba bylo rybaření doplňkovým zaměstnáním pro všechny zmíněné profese. Vraťte se na pár hodin v čase a zažijte pocit místních námořníků. Najměte si starodávnou džunku a proplouvejte kolem pobřeží. Domluvte se s kapitánem, ať se vyhne tradičním turistickým trasám a uvidíte Hongkong z úplně jiného úhlu pohledu. Nablýskané bankovní centrum zůstane zapomenuto a budete mnohem blíže obyčejným lidem.

Najměte si svou džunku. Hongkong

Náhoda se počítá

Stará Číňanka se na mě usmívala a kývala hlavou, jako by mě znala od malička. Seděla na svém štokrleti, opřená zády o zeď domu. Před sebou měla malý stoleček. Nad ním visela obnažená žárovka, která osvětlovala slabým světlem její království. Na stolku měla hromádku svých věštitelských pomůcek. Po každé straně stolku stála veliká porcelánová váza. John, který mne do Kowloonu přivedl, mi vysvětlil, že do vázy vlevo mám vhodit dvě mince ze své země a z vázy vpravo si pak mohu jednu minci vytáhnout. Ta bude pro štěstí. A pak si za pár dolarů můžu nechat věštit budoucnost.

Mongkok, obchodní část Hongkongu.

Vhodil jsem požadované mince do levé vázy a zahrabal rukou ve váze pravé. Prsty ohledávaly jednotlivé mince. Pak mi jedna mince byla něčím sympatická, a tak jsem si ji vytáhl pro štěstí. Bylo to československých 25 haléřů z roku 1958, z roku mého narození. Díval jsem se na minci a nevěřil. Stará Číňanka se usmívala a pokyvovala hlavou. Něco zabrebentila k Johnovi. „Chce ti věštit budoucnost.“ „Ani náhodou,“ odmítl jsem a hluboce se staré dámě uklonil. Pro dnešek stačilo.

Ryby jsou nedílnou součástí jídelníčku. Hongkong

Sen o čínské čtvrti

Strčil jsem minci do kapsy a pořádně se rozhlédl. Kolem mě byl zhmotnělý sen každého režiséra B-čkových filmů o Čínské čtvrti. Chodníky ozářené holými žárovkami, obchodníci nabízející absolutně všechno, od bizarních léčiv, po padělané hodinky a fotoaparáty. Prostitutky nabízející zkušenost s Číňankou v malém přízemním bytečku. Jasnovidci a vykladači z rukou. Staříci hrající v tom všem chaosu šachy. Kowloon, křižovatka Temple Street a Jordan Road.

Zpátky do historie

Hongkong byl osídlen již od dob neolitu. Prvními Evropany, kteří se do této oblasti dostali a usídlili se zde, byli Portugalci v roce 1557. Portugalci zřídili obchodní stanici Macao, které leží hned vedle Hongkongu. Roku 1699 začala v  Číně obchodovat britská Východoindická společnost. V Evropě byla v té době velká poptávka po čínském zboží, naopak v Číně po evropském jen velmi malá, Číňané vyžadovali po Evropanech za své zboží platby ve stříbře a proto Britové začali do Číny nejprve dovážet a později pašovat ve velkém opium, které produkovali ve svých koloniích v Indii. Drogově závislých na opiu v Číně rapidně přibývalo. Pokus Číny o zničení výnosného obchodu s opiem přiměl Brity k blokádě čínských přístavů a v roce 1841 k obsazení Hongkongu, který se stal britskou obchodní základnou.

Starý křesťanský hřbitov je trvalou připomínkou na dobu pod Britskou správou.. Hongkong

Po 2. opiové válce byl celý poloostrov podle Pekingské smlouvy pronajat na 99 let Británii. Hongkong se stal křižovatkou obchodu. Opravdovou bránou do Číny. Velmi prosperoval a stal se symbolem úspěchu. Ačkoliv byl po ideologické stránce pro Čínu nepřijatelný, vždy jej dokázala Čína využívat k obchodu se Západem. Po vypršení smlouvy s Británií se  1. 7. 1997 Hongkong vrátil pod čínskou vládu. Stal se zvláštní administrativní zónou Čínské lidové republiky. ČLR se smluvně zavázala, že v Hongkongu nebude praktikován socialistický systém a že současný kapitalistický způsob života a hospodaření zůstane zachován po následujících 50 let, tedy do roku 2047.

 

Na ostrově Lantau najdete nejvyšší Buddhovu sochu v Hongkongu.

Kdo by tu čekal ostrovy, hory a parky?

 Hongkong se rozkládá na dvou větších ostrovech Hongkong a Lantau, čtvrť Kowloon leží na pevnině a k městu patří ještě spousta menších ostrůvků. Celková rozloha je 1103 km2 a počet obyvatel dosahuje téměř 7 mil.

V horách najdete i poutní místa jako Ngongping. Hongkong

Přelidněné město je lemováno zalesněnými horami. Hongkong

Ráj pro milovníky jídla

Žádný návštěvník Hongkongu by ale neměl vynechat návštěvu místních tržišť a ochutnávku místní kuchyně. Návštěva místního „wet market“ (v překladu doslova mokrý trh) je jedinečným zážitkem. Na těchto trzích jsou prodávány i živá zvířata, čerstvé maso, ryby, zelenina, exotické ovoce. Vše je omýváno vodou a udržováno naprosto čerstvé. Stánek se tísní vedle stánku, zboží je navršeno do vysokých hromad, seženete zde všechny místní lahůdky a speciality.

Čerstvé dary moře. Hongkong

Ze všech stran útočí na vaše smysly nejrůznější zvuky, barvy, pachy, všemožné druhy korýšů, ryb nebo i hadů jsou na místě porcovány, vyvrhovány a stahovány z kůže. Nic pro slabé povahy. Do toho davy lidí, kteří se zde procházejí, povídají s přáteli, nakupují a smlouvají o ceně.

Ryby připravené na sušení. Hongkong

Jedno z oblíbených témat k hovoru je jídlo. Většina ze zhruba 10 000 restaurací podává tradiční čínská jídla. Nejoblíbenější kuchyní je kantonská, kterou následuje kuchyně čaošanská, šanghajská, sečuánská a severočínská. Kantonská kuchyně klade důraz především na čerstvost potravin, na čerstvé maso (hlavně kuřecí a vepřové) a čerstvé mořské plody. Ve většině restaurací najdete nádrže plné ryb, korýšů či lastur, které si sami vyberete a kuchaři vám je připraví. Nejoblíbenější úpravou je dušení či smažení. V čaošanské kuchyni se používá hodně česneku, v sečuánské zase hodně chilli papriček a pepře. Mezi oblíbené přílohy patří chléb, nudle a knedlíčky připravované v páře.

Knedlíčky dim-sum. Hongkong

Tyto kantonské knedlíčky nazývané dim-sum jsou místní specialitou, plní se různými surovinami, nejoblíbenější je pečené vepřové, krevety nebo jiné maso. Knedlíčky se vaří v páře a mají zvláštní sladko-slanou chuť. Konzumace dim-sum je společenskou událostí, jídlo se skládá z mnoha chodů, o které se strávníci dělí. Čím větší skupina, tím lépe.

Svačinový balíček. Hongkong

Skoupí komisaři

Asi každý slyšel o michelinských hvězdičkách, kterou jsou přidělovány vybraným restauracím. V Hongkongu je jediná restaurace oceněná michelinskou hvězdičkou - restaurace Tim Ho Wan v Kowloonu. Na stůl se zde stojí fronty, rezervace se nedělají. Kuchař a zároveň majitel Mak Kwai Pui dříve vařil v hotelu Four Seasons, ale v roce 2009 si otevřel svoji vlastní restauraci a od té doby má neustále obsazeno. Jeho dim-sum jsou vyhlášeny po celém Hongkongu a pokud máte čas, určitě sem zajděte.

Bojovníci kung-fu proslavili město v Západním světě. Mají tu i svůj pomník.....

Trenér Tai Chi v ranním přístavu.. Hongkong

Nejsme Čína, jsme Hongkong

Každý večer mi to John musel připomenout alespoň třikrát. Čím víc drinků do něj nateklo, tím častěji potřeboval zdůraznit, že Hongkong je Hongkong a ne Čína. Já ho dráždil tvrzením, že Hongkong je celá Čína, nacpaná do malého akvária. "Celý svět se na vás dívá jako na ukázku toho, jak funguje celá Čína. A stejně jako rybičky v akváriu nejsou jezero nebo moře, tak vy nejste Čína," snažil jsem se Johnovi vysvětlit, jak to myslím. Pokyvoval hlavou. "Jen, aby nám někdo z toho našeho akvária nevypustil vodu," uzavřel rozhovor smutně.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Hongkong - individuální cesty na míru

Hong Kong není jen tradiční vstupní brána do Asie, je to vzrušující metropole ve které naleznete strhující prvky asijské kultury, historie i kuchyně s nemalým vlivem západu.

Jsme připraveni vám připravit Vaši cestu do Hongkongu na míru. Ať už jako hlavní zájezd, nebo jako zastávku na Vaší cestě do Asie nebo Austrálie.

Chi Lin Nunnery. Hongkong

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Kostarika, Monteverde. Západ slunce nad mlžným pralesem.

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

Loutky přišly na Bali z Jávy. Přinesly s sebou i příběhy z Rámajámy.

Termín : 26.5. a pak každý týden do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.


Pohoda a odpočinek. Souostroví Perhentian.

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.