Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horními Rakousy do Salcburku. Co navštívit?

Cestování

  7:00
Mnoha našim cestovatelům je kraj jižně od Čech důvěrně známý: tudy se v létě jezdí na Jadran a v zimě zase lyžovat. Kvůli podhorské pahorkatině i severnímu hřebenu Alp ale stojí za to z dálnice sjet. Proč ne na podzim?

Salcburk je právem pokládán za jedno z nejkrásnějších měst světa. foto: Shutterstock

Benediktinské opatství

Benediktinské opatství najdete v městečku Kremsmünster.

Opustíte-li dálnici A1 na výjezdu Sattledt, vjedete po dalších pěti kilometrech do Kremsmünsteru. Městečko není příliš zajímavé, pozoruhodný je ale rozsáhlý komplex kláštera benediktinů nad ním. Vznikl r. 777 (rok se považuje za počátek zdejšího křesťanství), kdy byl pokřtěn vévoda Tasillo III.; jeho zlatý křticí kalich je tu dodnes uložen. Jozef Tiso zde hledal azyl na útěku z Bratislavy v květnu 1945. Je tu obrovská vzácná knihovna (vyzdobená freskami), jedinečný barokní kostel i prestižní klášterní gymnázium. Mezi jeho studenty patřil třeba spisovatel Adalbert Stifter.

ČTĚTE TAKÉ:

Hallstatt, město soli

Malebné domy u Hallstattského jezera

Na úzkém pruhu země pod strmým svahem pohoří Dachstein stojí u Hallstattského jezera malebné domy, mnohé na kůlech zapuštěných do jezerního dna. Dominuje jim katolický kostelík s gotickými oltáři. Až do 90. let 19. století byl Hallstatt přístupný jen lodí. Přesto osídlení sahá do neolitu (halštatská 2 kultura, archeologické nálezy jsou ke spatření v místním muzeu); sůl se tu těží tisíce let. K historickým důlním štolám vás zaveze lanovka, ze které je krásný rozhled na jezero i hory. Obec je na seznamu památek UNESCO.

Wolfgangsee

Jezero Wolfgangsee

Alpy se zrcadlí v jezerech Solné komory v krajině na rozhraní zemí Horní Rakousy a Salcbursko. Jezero Wolfgangsee patří k nejznámějším. Rakušané je znají i jako místo, kde se odehrává populární zpěvohra ze 30. let minulého století U bílého koníčka. V sezoně tu probíhají četné akce, od folklorních přehlídek až k leteckému dni na hladině jezera. Časný podzim je úžasný dalekými výhledy a barevnou krásou zdejší přírody. St. Wolfgang, elegantní město hotelů, nejznámější ze zdejších středisek, je východiskem strmé parní ozubené železnice na horu Schafberg (1783 m).

Sladký Salcburk

Cukrárna Fürst v historickém jádru Salcburku.

Od jezer cesta klesá, až se otevře pohled na barokní nádheru historického jádra Salcburku. O historii, o kráse památek i o geniálním rodákovi W. A. Mozartovi vědí turisté leccos. Znáte však nejstarší rakouskou kavárnu? Že ne? Nemůžete ji na Starém Městě minout: Café Tomaselli, z roku 1703. Naproti ní je cukrárna Fürst. Ve dvou jejích prodejnách koupíte jediné pravé Mozartovy koule. Modrý obal, dodnes ručně dělané; vynalezl je pan Fürst r. 1890. A sachr? Jen ve vídeňském a salcburském hotelu Sacher koupíte skutečný Sacherův dort; ochutnáte?

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!