„Dva dny úmorné dřiny, strachu, výměnou za jednu minutu pocitu radosti. K tomu na dluh, jelikož ještě čekal sestup. Nicméně po 55 hodinách opět se vracíme na refugio Peru. Je hotovo,“ oznámil Marek Holeček na svém Facebooku. Popsal také, že nová cesta je dlouhá 1200 metrů a společně s parťákem Radoslavem Grohem ji nazvali Boys 1970.
Na peruánskou horu mířila ‚prokletá‘ československá expedice. Teď ji jde zdolat zkušený horolezec Holeček |
„Možná, že spíš měla mít označení „Peklo“, však to není uctivé k dámě, která nám věnovala silný zážitek,“ naznačil náročnost výstupu Holeček ve facebookovém příspěvku s tím, že nakonec novou trasu věnovali vzpomínce na čtrnáct československých horolezců.
„Čili nakonec jsme pojmenování nasměrovali vzpomínce čtrnácti ‚klukům‘ horolezcům, kteří pocházeli z českého království. A jim je dána tato cesta. Jelikož právě zde pod Huascaranem, díky pár nešťastným vteřinám, se rozpustily před padesáti lety sny, jak jejich, ale i dalším sedmdesáti tisícům lidí dál v údolí,“ vysvětlil Holeček, který je jedním z nejúspěšnějších českých horolezců.
Od jejich pokusu o výstup na vedlejší horu Huascarán uplyne v příštím roce 50 let.
Výprava v roce 1970 měla namířeno na horu Huandoy, už na začátku ji ale zasáhlo úmrtí sedmadvacetiletého Ivana Bortela, který zemřel po pádu z 30metrové výšky. Expedice se nakonec rozhodla pokračovat, novým cílem jim ale byla sousední hora Huascarán.
Dne 31. května je ale zastihlo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice. Uvolněná lavina plná ledu a kamení jejich tábor pohřbila a zahubila zbylých čtrnáct československých horolezců.