Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští horolezci vytyčili novou trasu na horu v Peru. Nazvali ji Boys 1970 na počest ‚prokleté‘ expedice

Cestování

  9:47
Huandoy - Zkušený český horolezec Marek Holeček se svým kolegou Radoslavem Grohem úspěšně vytyčili novou trasu na peruánskou horu Huandoy, vysokou 6360 metrů. Cestu pojmenovali Boys 1970 (Chlapci 1970) na počest československé expedice, která se na stejnou horu chystala před bezmála padesáti lety. Všech 14 jejích členů však nakonec tragicky zahynulo pod lavinou při výstupu na sousední horu Huascarán.

Výstup Marka Holečka a Radoslava Groha na horu Huandoy North. foto: Marek Holeček

„Dva dny úmorné dřiny, strachu, výměnou za jednu minutu pocitu radosti. K tomu na dluh, jelikož ještě čekal sestup. Nicméně po 55 hodinách opět se vracíme na refugio Peru. Je hotovo,“ oznámil Marek Holeček na svém Facebooku. Popsal také, že nová cesta je dlouhá 1200 metrů a společně s parťákem Radoslavem Grohem ji nazvali Boys 1970.

„Možná, že spíš měla mít označení „Peklo“, však to není uctivé k dámě, která nám věnovala silný zážitek,“ naznačil náročnost výstupu Holeček ve facebookovém příspěvku s tím, že nakonec novou trasu věnovali vzpomínce na čtrnáct československých horolezců.

Výstup Marka Holečka a Radoslava Groha na horu Huandoy North.
Výstup Marka Holečka a Radoslava Groha na horu Huandoy North.

„Čili nakonec jsme pojmenování nasměrovali vzpomínce čtrnácti ‚klukům‘ horolezcům, kteří pocházeli z českého království. A jim je dána tato cesta. Jelikož právě zde pod Huascaranem, díky pár nešťastným vteřinám, se rozpustily před padesáti lety sny, jak jejich, ale i dalším sedmdesáti tisícům lidí dál v údolí,“ vysvětlil Holeček,  který je jedním z nejúspěšnějších českých horolezců.  

Od jejich pokusu o výstup na vedlejší horu Huascarán uplyne v příštím roce 50 let. 

Výprava v roce 1970 měla namířeno na horu Huandoy, už na začátku ji ale zasáhlo úmrtí sedmadvacetiletého Ivana Bortela, který zemřel po pádu z 30metrové výšky. Expedice se nakonec rozhodla pokračovat, novým cílem jim ale byla sousední hora Huascarán. 

Dne 31. května je ale zastihlo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice. Uvolněná lavina plná ledu a kamení jejich tábor pohřbila a zahubila zbylých čtrnáct československých horolezců.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat