13. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Hrad i hvězdárna přivítají zvědavce. 5 tipů na výlet

Hvězdárna v Ondřejově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězdárna v Ondřejově | foto: Lidové noviny

Prostory, kam se jen tak nepodíváte, máte možnost navštívit tento víkend. Nakouknout můžete do reprezentačních prostor na Pražském hradě, nebo pozorovat Slunce z historické kopule v Ondřejově. Ve Stochově máte možnost obdivovat prezidentský salonek Tomáše Garrigue Masaryka. Svezte se tam třeba parním vlakem.

Prohlídka reprezentačních prostor na Hradě
14. 5., od 9 do 16:30, Pražský hrad

Pražský hrad otevře v sobotu své běžně nepřístupné prostory. Návštěvníci tak budou mít opět možnost vidět sály, salonky a místnosti, ve kterých se na Pražském hradě, sídle prezidenta, odehrává politika a ceremoniální život. Zájemci uvidí například Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony, třeba Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon. Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití místností a sálů pracovníci průvodcovské služby. Přístup do hradu bude Matyášovou branou z prvního nebo druhého nádvoří.

Pražský hrad se připravuje na summit USA-Rusko.

Pozorování Slunce na observatoři
13. - 15. 5., od 9 do 17 hodin, observatoři Astronomického ústavu AV, Ondřejov, www.asu.cas.cz

Celé tři dny bude otevřená hvězdárna v Ondřejově. Návštěvníci si budou moci prohlédnout odborná pracoviště s výkladem odborníků.
Podívají se do muzea a historických kopulí a prohlédnou si i různé dalekohledy. V případě jasného počasí se uskuteční pozorování Slunce v historické Západní kopuli. Po setmění pak mohou zájemci prozkoumat noční oblohu. Připraven je i bohatý program pro děti, kterým je provede Krtek. Vstup je zdarma.

Brněnská muzejní noc
14. 5., muzea v Brně, www.brnenskamuzejninoc.cz

Navštivte noční Brno. Při letošní muzejní noci se mimořádně otevře také funkcionalistická vila Stiassni v Brně-Pisárkách. Národní divadlo Brno zase zpřístupní tři své budovy hned po večerních představeních. Muzea připravují pro noční návštěvníky tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení a další akce. Celkem můžete navštívit výstavy ve 30 budovách muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v Brně a okolí, to vše zdarma. Podrobný program Brněnské muzejní noci najdete na webových stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz

Parní vlaky a prezidentský salonek TGM
14. - 15. 5., Lužná u Rakovníka, Stochov, www.cdmuzeum.cz

O tomto víkendu vypraví České dráhy parní vlak v čele s lokomotivou 498.022 "Albatros" z Prahy do Lužné u Rakovníka. Tam poté proběhne "První parní víkend". Milovníci železniční historie mohou oba dva dny pokračovat tímto vlakem až do Žatce nebo vyrazit jiným parním vlakem, vedeným lokomotivou 354.195 "Všudybylka", na krátký výlet z Lužné do Stochova. V areálu muzea bude v provozu parní motorový vůz Komarek, úzkorozchodná lokomotiva POLDI č. 7 a modelové kolejiště. Ve Stochově bude otevřen prezidentský salonek Tomáše Garrigue Masaryka.

Národní technické muzeum

Oslava letectví v Národním technickém muzeu
13. - 15. 5., Národní technické muzeum, Praha, www.ntm.cz

Technické muzeum připomene 100. výročí historicky prvního českého dálkového letu z Pardubic do Prahy. Replika letounu Blériot, se kterým Jan Kašpar let uskutečnil, bude v den
tohoto výročí 13. května odpoledne vystavena před Národním technickým muzeem v Praze. "Národní technické muzeum spolu s Pardubickým krajem, městem Pardubice a Českými drahami připravily na dny od 13. do 15. května bohatý program," řekl generální ředitel muzea Karel Ksandr. Budou se tu promítat filmy o letectví a proběhne show modelů letadel, krabicových draků a horkovzdušného balonu. Po oba víkendové dny se budou moci děti zúčastnit výtvarných dílen.

V sobotu 14. května vypraví České dráhy vlak s parní lokomotivou a rekonstruovaným salonním vozem Ferdinanda d'Este z roku 1909 z Masarykova nádraží do Pardubic, aby se zájemci dostali na Aviatický den do nového Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara v blízkých Kuněticích.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz