Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrady a skanzeny vítají jaro. Kam o víkendu?

Cestování

  7:00
Hrady, zámky, ale také skanzeny otevírají své brány. Počasí sice neslibuje zázraky, ale i tak můžete vyrazit na některou z jarních akcí. Čekají vás velikonoční trhy, lidová řemesla nebo lampionový průvod na hrad. Stačí si jen vybrat.
Velikonoční kraslice (ilustrační foto).

Velikonoční kraslice (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Velikonoce na zámku Sychrov
31. 3. a 1. 4., od 9 do 16 hodin, zámek Sychrov, www.zamek-sychrov.cz

Zámek Sychrov na Liberecku bude o víkendu hostit tradiční velikonoční trhy. Své výrobky spjaté s tématem nejdůležitějších církevních svátků roku na nich bude lidem nabízet na devět desítek prodejců. Nabídnou tradiční sortiment výrobků ze skla či keramiky, velikonoční aranžmá, kraslice vytvořené pomocí různých technik nebo dřevěné hračky. V nabídce nebude chybět ani koření, šperky nebo kožené výrobky. Návštěvníky velikonočních trhů čeká i nevšední gastronomický zážitek. Nabízet se totiž bude například rožněné sele, dančí klobásky, placky, grilovaná masa či staročeské trdlo, a pokud se nevydaří počasí, budou se lidé moci zahřát svařeným vínem. O program se totiž postarají folklorní soubory Horačky a Šafrán nebo žonglér Vojta Vrtek. Nejmenším návštěvníkům se o zábavu postará Divadlo Studna a také akrobaté na chůdách. V průběhu trhů si budou moci zájemci prohlédnout i trasu A sychrovského zámku s velikonočně vyzdobenými interiéry. Dospělí za vstupenku na trhy zaplatí 50 korun, děti 30 korun.

Sychrov

Tradiční velikonoce ve skanzenu v Zubrnicích
31. 3. a 1. 4., od 9:30 hodin, Skanzen Zubrnice, www.zubrnice.cz

Chcete-li poznat lidové zvyky, které se konaly na Velikonoce, navštivte skanzen v Zubrnicích. Budou se tu plést pomlázky a zdobit kraslice slámou či drátováním. Nebude chybět ani tradiční pečení mazanců nebo vynášení smrtky. K cestě do Zubrnic můžete využít historický vláček Zubrnické muzeální železnice, jízdní řád najdete na stránce www.zmz.cz. Vstupné je 50 korun, poloviční za 30 korun.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Lampionový průvod na hrad
31. 3., od 19:30, hrad Kunětická Hora, www.hrad-kunetickahora.cz

Hrady zahajují sezónu a některé velmi originálně. Třeba na hrad Kunětická hora vyjde lampionový průvod, který hrad slavnostně rozsvítí. Následně se bude konat večerní prohlídka. Organizátoři akce slibují překvapení v paláci i před ním. Sraz je v 19:30 na parkovišti a lampiony s sebou.

Velikonoce na rychtě slibují zážitek kulturní i kulinářský

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Stejně jako v předcházejících letech nabízí velikonoční program na Vísecké rychtě příjemnou venkovskou atmosféru vyplněnou bohatým programem. Oproti bujarému masopustu budou ale Velikonoce na rychtě o poznání klidnější a rodinnější. Více čtěte ZDE

Velikonoční mlýn v Hoslovicích
30. 3. - 1. 4., pátek od 13 hodin, sobota a neděle od 10 do 16 hodin, vodní mlýn Hoslovice, www.muzeum-strakonice.cz  

Středověký vodní mlýn v Hoslovicích přichystal akci s názvem Velikonoce na Podlesí. Těšit se můžete na ukázky tradičních řemesel, jako je pletení pomlázek, košíků a ošatek. Také se budou zdobit vajíček a péct jidášci, chlíb, housky či česnekové placky. V neděli mlýn provoní tradiční velikonoční pokrm - pučálka. Pro děti jsou připraveny tradiční hry, jako je káča či chůdy. Pro dobrou náladu zahrají muzikanti.

Jak vařily naše babičky?

Velikonoce na zámku Veltrusy
31. 3., od 9 do 17 hodin, zámek Veltrusy, www.zamek-veltrusy.cz 

Přivítejte jaro na jarmarku na zámku Veltrusy. Návštěvníci si budou moci uplést pomlázku, nazdobit perníčky nebo uvázat květinovou vazbu. Pro malé návštěvníky bude připraveno loutkové divadlo a soutěže. Za odměnu se mohou svést na poníkovi. Akci zpestří i hudební vystoupení.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...