2. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Hrady a zámky chystají noc otevřených dveří

Červená Lhota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červená Lhota |

TIPY NA VÝLET: V útrobách tuzemských hradů a zámků se budou o víkendu konat kostýmované prohlídky potemnělých komnat, divadelní představení, na nádvořích pak soutěže, koncerty, ohňostroje a multimediální show. Je tu Hradozámecká noc.

V celé zemi se do akce zapojuje více než sedm desítek státních i soukromých hradů či zámků.

"Cílem akce je vlastně bořit mýty. Mnoho Čechů si stále myslí, že návštěva zámku či hradu je vždy prakticky stejná, ale my jim chceme ukázat, že stojí za to tuzemské památky navštívit. A to nejen vrámci Hradozámecké noci," popsal záměr organizátorů náměstek generální ředitelky pro správu památkových objektů Národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Svoboda.

Kompletní program Hradozámecké noci najdete ZDE


Do letošní Hradozámecké noci se zapojí i Palácové zahrady pod Pražským hradem. Návštěvníkům nabídnou barokní operu, osvětlené terasy i oblíbený burčák.

Zámek Mníšek pod Brdy tu samou noc nabídne například pohádkový program pro děti, prohlídky a předpůlnoční ohňostroj, středočeské hrady Točník a Žebrák naopak návštěvníkům dají možnost projít si útroby obou památek zcela bez průvodců a objevit tajemná hradní zákoutí.

Hrad Točník.

Hrad Točník.Na Grabštejně, kde program začíná ve 20:00, pro noční návštěvníky připravili koncerty v kapli a zážitkové prohlídky vybrané části hradu.

Ve Frýdlanu odstartuje Hradozámecká noc ve 20:30 a milovníci památek a historie se mohou těšit na noční audienci u Albrechta z Valdštejna.

Na skalním hradě Rotštejně je v 19:00 a 21:00 čekají pohádkové prohlídky a ještě předtím si na nádvoří mohou užít opékání buřtů a jiných laskomin.

Nahlédněte do zámecké kuchyně


Audiovizuální show Příběh růže (videomapping) nabídne hrad Rožmberk, zámecká kuchyně se pak otevře veřejnosti na zámku Hluboká nad Vltavou. Bude tu vystaveno 20 originálních historických receptů ryb a zvěřiny aristokratické kuchyně z roku 1856 od schwarzenberského kuchaře Zenkera.

Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad VltavouVe vybraných interiérech zámku Červená Lhota se návštěvníci zaposlouchají o literárních ukázek ze slovesných děl, které zámek Červena Lhota inspiroval buď svou historií, nebo svou podobou.

Atmosféru noci si mohou vychutnat návštěvníci dačického zámku. Noční prohlídky s názvem Seance u Dalbergů připravila správa zámku s Divadelním spolku Tyl Dačice.

Nejkrásnější výlety po České republice

Skanzen Veselý Kopec

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Zámek Kratochvíle připravil pro návštěvníky varhanní koncert a nevšední osvětlení zámecké zahrady. Romantické posezení a povídání u ohně slibuje kastelánka hradu Landštejn. V Nových Hradech plánují noční procházka hradním příkopem.

V třeboňském zámku vyzdobí trasy květinovými aranžmá, v klášteře Zlatá Koruna bude mimořádná večerní prohlídka vybranými prostory a Blatné chystají Noc s Bílou paní.

Jak se žilo za socialismu?


Kromě dávné historie se ale zájemci mohou seznámit i s tím, jak to na historických objektech vypadalo za minulého režimu.

V prostorách soukromého zámku Loučeň se tak bude konat stranická schůze, v parku se budou toulat nechvalně proslulí veksláci a po táboráku budou moci zájemci zhlédnout nábor spartakiádních cvičenců.

Loučeň

Zámek LoučeňNa turnovském zámku Hrubý Rohozec začnou ve 20:00 zábavné noční retroprohlídky ve stylu 50. a 60. let.

Do projektu, který pořádá NPÚ, se na poslední chvíli zapojily i královéhradecké zámky Chýše a Potštejn a ústecké Korozluky. Celkem se ho účastní 78 památek.

Akce se koná podruhé. Její návštěvníky po celém Česku čekají v noci na neděli kromě netradičních prohlídek i koncerty, soutěže nebo divadlo. Podrobnosti je možné najít na stránkách www.hradozameckanoc.cz.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz