Hrady ožívají. Představí se Magistr Kelley i kováři

Brněnský hrad Veveří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnský hrad Veveří. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ručička teploměru se má i v sobotu pohybovat okolo třicítky. Pokud se nechystáte k vodě, udělejte si výlet na některý z českých či moravských hradů. Stín kamenných zdí vás příjemně ochladí. A program je bohatý. Další možností je divadelní představení v přístavišti. Tady je několik tipů:

Historické postavy na hradě Roštejn

27. a 28. 8., od 10 do 17:30, prohlídky po půl hodině, hrad Roštejn, Doupě, kraj Vysočina, www.rostejn.wz.cz

Návštěvníky hradu Roštejn na Jihlavsku provedou během nadcházejícího víkendu významné historické postavy oslavami různých svátků. Už potřetí se na hradě uskuteční program s názvem Cesty do minulosti - putování s Časem tam a zase zpátky za hradními oslavami. Historické postavy ztvární amatérští i profesionální herci. Atmosféru starých dob vytvoří na hradním nádvoří trhovci a malé řemeslné tržiště.

Řecko na hradě Veveří
27. 8., od 10 hodin, Brno, hrad Veveří, Jihomoravský kraj, www.veveri.cz

Do Veveří se musí ještě hodně investovat.

Celodenní kulturní program na hradě Veveří připomene vazby významné brněnské památky i celé Moravy na Řecko. V případě hradu jsou pojítkem s Řeckem šlechtické rody Sina a Ypsilanti, které jej vlastnily. Moravu a Řecko spojuje odkaz věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří přišli ze Soluně, ale také početná řecká emigrace ve 20. století. Mnozí Řekové se usadili právě v Brně, kde si dosud udržují svůj jazyk a tradice. Kulturní program na hradě začíná v 10:00 a potrvá až do večera. Návštěvníci například ochutnají tradiční řecké pokrmy a mohou se naučit řecké tance. Pořadatelé chystají také poznávací soutěže zaměřené na Řecko, pro rodiny s dětmi budou připraveny atrakce s vazbou na řecké báje a mýty, případně výroba tradičního řeckého komboloi - hračky z korálků.

Nejkrásnější výlety po České republice

Zadní rybníkCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Kováři na hradě Helfštýn
27.8. a 28.8., od 9 hodin, hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou, Olomoucký kraj, www.helfstyn.cz/hefaiston

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku chystá na víkend jubilejní 30. ročník mezinárodního setkání kovářů s názvem Hefaiston. Na hrad přijede 430 uměleckých kovářů z celého světa. Návštěvníkům přivezou na ukázku až 300 vlastních exponátů. Setkání je jedním z největších svého druhu v tuzemsku. Lidé budou moci pozorovat na hradě mistry černého řemesla i přímo při jejich práci. Návštěvníci se mohou vyhnout kolonám, když využijí kyvadlovou autobusovou dopravu, která bude zajišťovat spojení mezi hradem a nedalekým Lipníkem nad Bečvou.Za vstup lidé zaplatí 80 korun, děti polovinu.

Magistr Kelley ožije na Křivoklátě
27. 8., od 21, 22, 23 hodin, hrad Křivoklát, Středočeský kraj, www.krivoklat.cz

Hrad Křivoklát byl jedním z nejvýznamnějších královských hradů. K tomuto hradu se váže příběh věhlasného alchymisty magistra Kelleyho, který se na hrad dostal v době, kdy sloužil jako obávané vězení. Kelley nejen že prošel křivoklátskými kobkami, ale pokusil se i o útěk. Chcete-li se dozvědět, jak to s Kelleym dopadlo, zda se mu podařilo z hradu uprchnout, vypravte se tuto sobotu na hrad Křivoklát. Při nočních prohlídkách zde ožije alchymistův příběh.

Hrad Křivoklát


Divadlo na vodě
27. 8., od 19 hodin, Otrokovice - přístaviště výletních lodí, Zlínský kraj, www.otrokovice.cz

Otrokovické přístaviště výletních lodí se v sobotu promění v divadelní jeviště. Volně improvizační hru Nočníček zde přímo na vodní hladině řeky Moravy odehraje brněnské Divadlo Facka neboli F Teatr. Představení je určeno pro malé i velké diváky. Do dění na scéně jsou vtahováni interaktivní formou také diváci. Návštěvníci se mohou těšit na dvě klasické pohádky O Smolíčkovi Pacholíčkovi a O veliké červené řepě, tentokrát ovšem v lehce netradičním hávu.

Nezapomeňte na letní festivaly

 

Ema Brabcová, zpěvačka kapely LunoLidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku letních festivalů. Podívejte se na přehlednou časovou osu se základními informacemi o akcích v Česku.

Více informací najdete ZDE.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz