Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hromadná doprava v Praze? Fantastická, pochvaluje si Američan

Česká kuchyně

  7:00
Amerika se chlubí tím, že je zemí svobody, ale opravdovou volnost jsem poznal až tady, říká americký muzikant Geoff Tyson. Rozhovorem s ním server Lidovky.cz pokračuje v seriálu o zajímavých cizincích v Česku. Jak se jim u nás žije? Jací podle nich Češi jsou? Co se jim tu líbí a co jim u nás naopak nejvíc chybí?

Geoff Tyson foto: Geoff Tyson

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Celý život jsem prožil v Americe a Egyptě. USA má nálepku "Domov svobody", takže jsem byl upřímně překvapený po příchodu do České republiky, kdy jsem viděl, jak opravdu vypadá a žije svobodná kulturní společnost. V USA je jedinou svobodou to, že si koupíte zbraň a namíříte ji proti tmavým.

Přečtěte si další díly seriálu:

Taky jsem ohromený promícháním demografických skupin v Česku. V typické hospodě v neděli odpoledne vidíte prarodiče, rodiče a děti hrající si se psem pod stolem. Nejen, že by to v Americe bylo nelegální, ale většina rodin se setkává, jen když opravdu musí. O prázdninách, na svatbách a pohřbech. Bylo to ohromné, vidět lidi, kteří se doopravdy mají navzájem rádi, bez ohledu na rasy nebo věk.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Praha je velmi dobré místo pro život. Hromadná doprava je tu fantastická. Je to tu krásné a divoké, je tu dobrá hudební scéna, jsou tu pracovní příležitosti. Jsou tu rozličné typy lidí a kosmopolitní a volnomyšlenkářská společnost. Když jsem poprvé přišel do Evropy, chtěl jsem si být jistý, že je Praha pro mě tím pravým místem. Vzal jsem kytaru, nasedl do vlaku a tři a půl měsíce cestoval. Hrál jsem v každé kavárně, hospodě a nároží v Holandsku, Francii, Anglii, Španělsku, Itálii, Maďarsku, Ukrajině, Slovensku a Německu. Chtěl jsem najít nejlepší kombinaci životních příležitostí, kultury, finanční náročnosti života a obecného pohodlí. Kromě příšerné zimy pro mě Praha byla nejlepším místem.

Kdo je Geoff Tyson?

"Jmenuji se Geoff Tyson, je mi 42 let, jsem ze San Franciska z Kalifornie. Poprvé jsem přišel do Čech v roce 2007. Mým původním záměrem bylo najít něco nového a odlišného, než bylo v mém rodišti. Evropa v tomhle nezklamala."

Geoff Tyson je svobodný a nemá žádné děti. Živí se jako profesionální muzikant a cestuje po celém světě, kde vystupuje, píše a produkuje hudbu pro televizi, film, videohry i vlastní koncerty. V současné době vystupuje v Česku s vlastní kapelou, která je složená z Američanů, Čechů a Slováků.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Líbí se mi český smysl pro svobodu. V porovnáním s Kalifornií, kde jsou zákony omezující kouření, pití alkoholu a možnost shromažďování, v Česku se těmito věcmi tolik nezabývají. V Americe jsou velmi přísné zákony trestající příležitostné užívání drog, ale přitom můžete zastřelit každého, když vás vyděsí. V Americe si nekoupíte Kinder vajíčko, protože hračka v něm by vás mohla udusit, ale můžete si koupit kulomet M2 bez prokázání se jediným průkazem. Také oceňuji, že tu není žádná dominantní náboženská autorita, která by pronikala do české vlády. V Americe jich máme až moc. Kdyby česká vláda zkusila prosadit zákon nařizující modlení ve školách (jako to udělala ta na jihu USA), společnost by se jim vysmála a donutila je odstoupit do týdne z úřadu.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
České ženy jsou divoké a nepředvídatelné. Jako většina žen na celém světě. Beru to tak, že když se vyrovnám s jejich bláznivostí, nevěrou a nepředvídatelností, musím ocenit jejich krásu a chytrost.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Minulé léto jsem byl na koncertu s volným vstupem "NOHA" na pražské Letné. V davu byli staří lidé, mladí, děti, psi i celé rodiny. Bylo to opravdu krásné. V Americe by vstup na takový koncert nikdy nebyl zdarma, bylo by tu 200 členů ostrahy prohledávající park kvůli drogám a vstup by byl zakázán pro psy i děti. A pivo by stálo devět dolarů. Pro srovnání musím uvést zprávu, kterou jsem četl před několika lety v Los Angeles. Velká rodina Mexičanů grilovala v neděli odpoledne v parku. Bylo tam asi 25 lidí – tři generace z několika rodin. Policie je všechny ztloukla včetně těhotných žen. Nastříkali pepřový sprej do očí devítileté holčičce a zastřelili jednoho z psů, který se snažil bránit rodinu. Čím se provinili? Byli to prostě Mexičané, kteří slavili ve čtvrti bílých boháčů. To je všechno. Mnohem více se mi líbí české způsoby.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český vtip si užívám. Češi mají rafinovaný humor, který vyžaduje jistou inteligenci a umělecké chápání, aby ho člověk ocenil. Český humor může snadno uniknout někomu, kdo neovládá češtinu. Jestli je internet jistým zdrojem globálního smyslu pro humor, tak zbytek světa se očividně spokojí se sledováním koťat a pádů na skateboardech.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Vím toho trochu o moderní historii z úžasné knížky s názvem "Revoluce 1989" od Victora Sebestyena. Je to fascinující vyprávění o pádu komunismu, Václavu Havlovi i dalších stejně tak důležitých postavách z jiných zemí.

Cizinci u nás

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí? 

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Ano, samozřejmě piji pivo. Možná někdy až moc. Mám rád českou kuchyni, ale když dostanu sushi, ani hovězí polévka s játrovými knedlíčky s tím nemůže soutěžit.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Nevím. Jsem spontánní člověk a jdu prostě tam, kam mě táhne srdce.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Nevím dost na to, abych mohl komentovat současnou českou politiku. Přesto jsem si všiml, že výsledek prezidentských voleb rozhodli starší voliči mimo velká města. Neměli by mladí lidé brát budoucnost své země víc vážně?

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
"Ano, snažím se učit něco každý den. To není jednoduchý jazyk. Myslím, že je důležité, jako respekt k lidem, ale také proto, že mi pomáhá porozumět můj domov lepší" (Ponecháno v původním znění, předešlé odpovědi přeloženy z angličtiny – pozn. red.). Nedávno jsem byl v hospodě a slyšel jsem nějakého amerického hlupáka, jak si stěžuje na to, že Češi nejsou hodní, nemají žádný smysl pro humor, jsou nezdvořilí a bla bla bla. Jediné, co jsem si pomyslel bylo "v jaké zemi si myslíš, že žiješ???". Chce to opravdu zvlášť vysoký stupeň arogance a hlouposti, abyste dokázali ignorovat národní jazyk. A hlavně v momentě, kdy tu žiješ a pracuješ s těmi lidmi. Takže ano, myslím si, že je velmi důležité aspoň zkusit naučit se jazyk.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Chybí mi Harley Davidson, jídlo a teplé zimy. A kromě jiného taky moje máma. Možná se tam jednou vrátím aspoň na návštěvu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!