Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irsko není jen Dublin. 10 nej míst, kam se podívat

Tradiční a malebné. Irsko je díky krásným zeleným pastvinám známé také jako Smaragdový ostrov. Nádherná příroda, vřelé přivítání Irů a perfektní pinta černého piva, to vše je tu zárukou. Populární je zejména hlavní město Dublin, pokud ale chcete poznat pravé Irsko, musíte na venkov. Tady je deset míst, kam se podívat:

Connemara v Irsku je skvělým místem pro výlet foto: Shutterstock

1. Kerry

Kerry

Hrabství Kerry se nachází v provincii Munster. Hlavní město této oblasti je Tralee, ale daleko důležitější je Killarney. V národním parku Killarney najdete překrásná jezera, řeky a vodopády. Určitě se zajeďte podívat na poloostrov Iveragh, který je znám také jako "Ring of Kerry". Je to nejlepší místo pro outdoorové aktivity, zejména pro golf, vodní sporty, turistiku a jízdy na koni. Poloostrov můžete celý objet, je to sice zdlouhavé, ale odměnou vám bude krásný výhled z pobřežní cesty.

2. Cork

Cork

Hrabství Cork je nejjižnější a největší kraj Irska, stejně jako Kerry se nachází v provincii Munster. Jeho jméno je odvozeno z irského slova 'corcach' a znamená to 'bažinaté místo'. Corku se také přezdívá 'Kraj rebelů', což souvisí s Irskou občanskou válkou. Velmi populární je ostrov Ilnacullin (Garinish Island), který návštěvníky nadchne svou přírodou. Najdete tu krásné zahrady, stromy a tropické rostliny. Milovníci zvířat by měli navštívit 'Fota Wildlife Park', od klasické zoo se liší tak, že všechna zvířata se v zahradě o rozloze 70 akrů mohou volně toulat.

3. Kilkenny

Středověký hrad

Hrabství Kilkenny se nachází na jihovýchodě Irska. Ve stejnojmenném městě najdete krásný kamenný středověký hrad a gotickou katedrálu St. Canice´s Cathedral. Pokud máte rádi pivo, užijete si prohlídku pivovaru Smithwick's. Den můžete zakončit v jedné z více než 80 hospod, oblíbené jsou především víkendové akce, kam se sjíždí všichni Irové. Město je velmi kulturní, Celoročně se tu konají významné festivaly. Známý je ten letní, který nabízí pestrou směs hudby, divadla, tance a literatury. Rozhodně stojí za návštěvu.

4. Galway

Malebné domky v Galway

Galway je středověké město na západním pobřeží Irska. Nachází se na řece Corrib mezi jezerem Lough Corrib a zátokou Galway Bay. Díky své architektuře a živé kulturní scéně bylo zvoleno jedním z nejvíce sexy měst na světě. Město je protkáno malebnými uličkami, které zdobí barevné portály hospod a obchodů. Nedaleko Galway se nachází národní park Connemara, který láká na krásné hory, rozlehlé bažiny, lesy a vřesoviště. Za návštěvu rozhodně stojí i Moherské útesy, které omývá Atlantský oceán a jsou až 200 metrů vysoké.

5. Giants Causeway

Čedičové útesy v Severním Irsku

Pokud navštívíte hrabství Antrim v Severním Irsku, nesmíte si nechat ujít Giants Causeway - sopečná erupce tu vytvořila okolo 40 tisíc sloupců přírodního čediče. Tento přírodní úkaz byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO a byl prohlášen národní přírodní rezervací. Oblast obklopuje mnoho mytických příběhů, nejznámější je legenda o obru Finnu McCoolovi. Ten prý obří čedičové schodiště postavil, aby mohl jít bojovat za svým skotským protivníkem Benandonnerem. Další oblíbenou atrakcí je zde parní vláček, který vás zaveze do Old Bushmills Distillery, kde můžete ochutnat tradiční irskou whiskey.

6. Donegal

Donegal, Irsko


Donegal je výjimečný kraj plný přátelské atmosféry s úchvatnými výhledy. Pro mnohé návštěvníky je Donegal nejoblíbenější místo v Irsku a lidé cestují z celé země, aby prozkoumali jeho krásné okolí. Jedním z pokladů kraje je národní park Glenveagh, který je též ideální pro outdoorové aktivity. Najdete zde robustní horské krajiny, písečné pláže, čistá jezera a pozdní viktoriánský hrad.

7. Glendalough

Glendalough, Irsko

Glendalough je krásné a velmi fotogenické místo. Nachází se v klidném ledovcovém údolí vedle jezera. Pokud si ceníte historie a architektury, pak určitě navštivte dvě staré kruhové věže kostela sv. Kevina a zničené katedrály. Milovníci přírody si mohou jednoduše vychutnat procházky podél cest a kolem jezer. V nabídce existují různé trasy - kratší pro ty, kteří hledají příjemnou procházku nebo dlouhé pěší túry po horách pro odvážnější chodce.

8. Ostrovy Aran

Aran Islands

Aran tvoří tři ostrovy, které jsou zasazené v ústí Galway Bay. Krásné a izolované lákaly a inspirovaly mnoho irských umělců a básníků. Kromě jedinečné a pozoruhodné krajiny lze obdivovat i památky, mezi které patří například Teampull Bheanáin, je považován za nejmenší kostel na světě.

9. Brú na Bóinne

Brú na Bóinne

Brú na Bóinne je oblast vzdálená asi 8 km od obce Drogheda, v hrabství Meath, která je známá pro své megalitické památky. Nachází se zde zejména hrobky (Newgrange, Knowth a Dowth) a množství menhirů, jejich počátky spadají do neolitického období, pravděpodobně do 4. tisíciletí př. n. l. Od roku 1993 jsou zdejší starobylé památky v čele s hrobkou Newgrange součástí světového dědictví UNESCO.

10. Sligo

Pobřeží Sligo.

Scenérie v okolí města Sligo je mimořádně krásná, zejména na pobřeží. Dominantou krajiny je hora Knocknarea a najdete zde vysokou kamennou mohylu, která je mýtickým pohřebištěm legendární královny Maeve Connaught. Určitě navštivte Carrowmore - největší kamenný hřbitov v Irsku a obec Drumcliff, která je posledním místem odpočinku slavného básníka W. B. Yeatse.

Žebříček sestavil cestovatelský portál www.globalgrasshopper.com

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...