23. července 2012 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Irsko po turistických trasách: nejlepší způsob, jak zemi poznat

Connemara v Irsku je skvělým místem pro výlet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Connemara v Irsku je skvělým místem pro výlet | foto: Shutterstock

Jsi horal a chystáš se do Irska? Máš se na co těšit! Irsko je totiž zemí sportu a turistice obzvláště, doslova zaslíbené. Najdete zde krajinu, která je ve vnitrozemí velice málo osídlená. Při pobřeží Vás čekají mořské útesy a osamělé pláže, o které se tříští vlny Atlantiku.

Turistickými trasami je země doslova protkána a není snad vesničky, která by na některou nebyla napojena.

Nejznámější turistické trasy v Irsku

Velice známou turistickou dálkovou trasou Irska je tzv. Ulster Way měřící 966 kilometrů. Nachází se v Severním Irsku a je nejdelší turistickou trasou ostrova.

Další, neméně známou turistickou trasou je tzv. Wicklow Way na jihovýchodě ostrova. Je první oficiálně značenou turistickou stezkou. Měří 132 kilometrů, její trasy vedou většinou v nadmořské výšce kolem 500 m n.m.

Na nejvyšší horu Irska Carrauntoohil (1 041 m n.m.) pak lze vystoupit v hrabství Kerry. Dálková turistická trasa Kerry Way měří 214 kilometrů a nachází se na jihozápadě ostrova v pohoří Macgillycuddy´s Reeks.

ČTĚTE TAKÉ:

Společné pro všechny trasy

Irové turistiku milují. Podél všech tras je dostatečná možnost ubytování všech úrovní. Všechny trasy jsou výborně značeny. V každém městečku je informační centrum, kde se lze o dané trase informovat. V každém knihkupectví lze zakoupit podrobné průvodce a mapy oblasti.

Na co si dát v irských horách pozor

Irské hory nevynikají výškou. Jejich zrádnost však spočívá v jejich zeměpisné poloze. V Irsku všeobecně se mění počasí velice rychle a často. Prší velmi intenzivně. Obvykle fouká silný vítr. Udává se, že teplota s každými 300 metry klesá o 2 – 3 stupně Celsia. Často přichází mlha. Zvláštní obezřetnosti je třeba na trasách, které vedou kolem mořských útesů. Vítr často mění směr.

Vladimíra Svitáková, Pohora.cz

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz