13. března 2014 9:44 Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Jaffna - Srí Lanka, jak ji neznáte

Festival Hindu Kovil v Jaffne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival Hindu Kovil v Jaffne. | foto: archiv CK Marco Polo

Lidská paměť je nevyzpytatelná, ale přesto kdesi vzadu stále vnímáme poloostrov Jápané na severu Srí Lanky jako něco, co po léta souviselo s násilím a utrpením. Jenže občanská válka je díky bohu v této divukrásné zemi pasé a vaše kroky vás konečně mohou bezpečně zavést do míst, která byla téměř tři desetiletí pro turistu tabu. Vydejte se s námi do míst, která – nejen geograficky – jsou blíže Indii než metropoli Colombu a uvidíte zcela jinou Srí Lanku.

Po staletí jiní, než zbytek Srí Lanky

Po dlouhá staletí byla zdejší tamilská království hlavním protihráčem Anuradhapury a později Polonnaruwy, bašt většinového sinhálského osídlení ostrova. Přes dlouholetou značnou izolaci od světa si zdejší obyvatelé uchovali svou hrdost, ale také vstřícnost a touhu po přátelství a životě v míru.

Uzavřený pánský klub. Pohoda na ulici v Jaffně.

Uzavřený pánský klub. Pohoda na ulici v Jaffně.

Chybí infrastruktura silnic

Ještě před velmi krátkým časem to byla nekonečná celodenní cesta – z pochopitelných důvodů nebylo možné na sever vybudovat kvalitní silnici a navíc spousta vojenských kontrol, kde nikdy nebylo jisté, že Vás pustí dál. Naštěstí to už je dnes minulostí, až do Jaffny vede perfektní široká asfaltka a kontrola zůstala jen jedna: vojenský checkpoint u Vavunie, kde ještě před několika málo lety končilo území pod kontrolou vlády a začínalo území "Tygrů".

Elephant pass bylo území střetu srílanské armády s tamilskými povstalci. Ti...

Elephant pass bylo území střetu srílanské armády s tamilskými povstalci. Ti...

Žádné obavy z tísnivých dojmů, až po Elephant Passech v podstatě pozůstatky doby temna nejsou – žádné trosky budov či vojenské techniky. Jen vojenských campů je tu možná větší hustota, než jinde na Srí Lance. Cesta vede napříč Kilinochchi, jinak průměrné městečko na trase, které však bylo neformálním hlavním městem území kontrolovaného Tygry osvobození tamilského Ílamu (dále LTTE). Když bojovníci LTTE při finální ofenzivě armády opouštěli město, zničili městský vodojem a ponechali místní obyvatelstvo bez vody. Zhroucená stavba připomíná coby jediné memento vládu „Tygrů“.

Oběti vleklé nesmyslné války zaslouží úctu

Kousek za Kilinochchi je úzký pruh země spojující poloostrov Jápané s ostatním územím, kterému se odpradávna říká Elephant Pass. Zejména v dobách portugalského a holandského koloniálního panství bývali tudy hnány stovky vycvičených slonů, aby na poloostrově byli naloženi na lodě a exportováni především do Indie (kam to bylo z Jaffny nejblíže). V minulých desetiletích toto místo spíše proslulo nejzuřivějšími bitvami mezi LTTE a vládními jednotkami. Zde se na pár minut zastavte u památníku všem, kteří za léta nesmyslného násilí ztratili své životy, ať už byli na jakékoliv straně či pouhými nevinnými obětmi krvavých hrátek mocných.

Nallur Temple, Jaffna, Srí Lanka

Nallur Temple, Jaffna, Srí Lanka

Kostel St. James v Jaffně na Srí Lance.

Kostel St. James v Jaffně na Srí Lance.

Svět Tamilů

A už je tu metropole severu – Jaffna. Návštěva musí začít tím nej-, co svět Tamilů i město nabízejí: monumentální chrám Nallur Kandaswamy Kovil. Není jen velkolepý, ale také velevýznamný a snad každý Tamil, kterého potkáte i mimo Jaffnu, Vám potvrdí, že jej navštívil. Jeho historie je velmi stará, i když ten původní – tak jako desítky dalších – zničili Portugalci ve svém svatém katolizačním úsilí. Interiér je prostě úžasný a pro návštěvníka je jen škoda, že se v něm nesmí fotit. Pozor: zouvání je samozřejmostí a pánové musí odložit trička či košile a být do půl pasu! Fotografovat naopak lze v jiných chrámech, například v typickém barevném Miralliamman Kovil.

Jaffna, chrám Mirralliuamman Temple, Srí Lanka

Jaffna, chrám Mirralliuamman Temple, Srí Lanka

Přes všechna utrpení jsou v Jaffně pohodoví lidé

Asi největší devízou Jaffny jsou jeho obyvatelé a nemalý čas by měl patřit jim. Přestože (nebo právě protože) mladá a střední generace vlastně téměř neměla šanci se s turisty setkat, jsou zejména ti nejchudší z nejnižších kast velmi přátelští a jejich znalost angličtiny je často nečekaná – ostatně historicky v tomto ohledu své sinhálské spoluobčany většinou trumfovali.

Interiér kostela St. James v Jaffna na Srí Lance odpovídá protestantskému...

Interiér kostela St. James v Jaffna na Srí Lance odpovídá protestantskému...

V pitoreskních uličkách mezi přístavem a Main Street najdete stavby téměř v rozkladu, ale i ty krásně zrenovované, církevní připomínky koloniální éry jako např. monumentální chrám Sv. Jakuba, Seminář Sv. Martina a další. Vnímejte nezaměnitelnou atmosféru, která z většiny srílanských měst s postupující civilizací již vymizela a jednou nenávratně promění i tento svět.

Barvami nehýří jen hinduistické chrámy, barvy mají rádi obyvatelé tamilské...

Barvami nehýří jen hinduistické chrámy, barvy mají rádi obyvatelé tamilské...

Ostrov Nagadeepa je příkladem symbiózy dvou náboženství

         

Západně od poloostrova, směrem k Indii, se nachází několik ostrovů, z nichž ty největší Karaitivu, Kayts (Velanai) a Punkudutivu jsou dostupné po silnicích postavených na hrázích napříč mělkou lagunou Jaffny.

Hinduistický chrám na ostrově Nagadeepa, Jaffna, Srí Lanka

Hinduistický chrám na ostrově Nagadeepa, Jaffna, Srí Lanka

Nejprve po několikakilometrové hrázi přejedete na ostrov Kayts, kdy cestou můžete pozorovat důmyslné pasti rybářů. Ostrov s řídkým vesnickým osídlením projedete k jeho jihozápadnímu pobřeží a odtud po další hrázi na menší ostrov Punkudutivu, až dorazíte do malého přístaviště. Odtud vyjíždějí pitoreskní bárky coby ferry k cíli cesty. Po cca 15 minutách přistanete u mola cca šestikilometrového ostrůvku zvaného v sinhálštině Nagadeepa a tamilsky Nainativu. Molo Vás dovede k buddhistickému chrámu, jedinému takto zachovalému v celém regionu. Dle legendy se jedná o jedno ze tří míst, kam prý vstoupil sám Buddha při svých návštěvách Srí Lanky. Nádherná je právě socha Buddhy tradičně chráněného celým vějířem kober. 

Ostrov Nagadeepa je poutním místem nejen pro hinduisty, ale i pro buddhisty.

Ostrov Nagadeepa je poutním místem nejen pro hinduisty, ale i pro buddhisty.

V těsném sousedství buddhistického svatostánku, cca 300 metrů pěšky, pak stojí velký tamilský chrám Naga Pooshani Amman Kovil. V něm platí stejná pravidla jako v Nalluru ve městě, tedy nefotit uvnitř a pánové musí být nahoře obnaženi. Oproti Nalluru je tento až kýčovitě barevný, tak jak je pro většinu tamilských chrámů typické. Některá zobrazení (např. krávy) Vás asi rozesmějí, ale místní to ve své hinduistické víře takto prostě vidí.


Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravný na míru.


Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


Ta jiná Srí Lanka: Premiéra poznávacího zájezdu

Poprvé v historii máme možnost pozvat Vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum - či vůbec žádné - což se pochopitelně během dvou-tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...

Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Hinduistický chrám na ostrově Nagadeepa, Jaffna, Srí Lanka
Uzavřený pánský klub. Pohoda na ulici v Jaffně.
Nallur Temple, Jaffna, Srí Lanka

Termín odletu : 04.05. 2014

Cena : 54.900,--

Více informací o zájezdu zde.

 

Poznávací zájezd do Japonska za svátkem jara s českým průvodcem


Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy Vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odráží v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil Vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem, autorem článku:

Japonsko, které pohladí vaši duši. Posvátná hora Koya.

Detail sochy sedícího Buddhy v chrámu Kamakura
Hřbitov Okunoi je jedním z nejzajimavějších míst v komplexu Koya San.
Kongobuji

Termín odletu : 14.04. 2014

Cena : 96.690,- za 11 nocí

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Více informací o zájezdu zde.

Sestavte si poznávací zájezd do Indie podle svých představ.

Indie je nesmírně zajímavá země. Na Českém trhu je zatím většina krás Indie naprosto neznámá. Díky svým zkušenostem a velmi spolehlivým partnerům v Indii, jsme schopni vám připravit zájezd do Indie na míru. Někdo miluje hory, jiný staré památky, další by rád poznal druhou největší poušť světa a další rád zažil chaos velkých indických měst. Jsme připraveni s vámi konzultovat vaše představy a připravit pro vás trasu a zázemí, které vám umožní poznat Indii a zamilovat se do ní.


Taj Mahal, symbol Zlatého trojúhelníku
Náš svět je trochu jinde.
Hory v Ladakhu jsou úchvatné.

Pro všechny, kteří raději volí již připravené poznávací zájezdy nabízíme několik variant.

Indie - poznávací zájezd - ZLATÝ TROJÚHELNÍK

Indie-Thajsko-Čína-Japonsko - NAPŘÍČ INDIÍ A ASIÍ

 

Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz