18. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Hustý zápach a obloha bez slunce. V Pekingu se žije jinak

Pekingský smog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekingský smog | foto: Jan Zubatý

Než jsem do Pekingu jel, věděl jsem jen že je obrovský. A po pěti denní zkušenosti pro něj mám mnoho dalších superlativů. Mnohé z nich jsou pozitivní ale je pár nepochybných prvenství i na druhé straně stupnice.

Takže začnu chronologicky, podle toho jaké šoky zažijete. Nejprve Vás překvapí pohled z okýnka letadla, Peking vypadá jako by byl uprostřed písečné bouře kombinované s hustou mlhou. Ano, opravdu tak špatný je tam vzduch, respektive smog.

Zapomeňte na obrázky z Olympiády, kdy byly továrny vypnuté a polovina aut nesměla jezdit. Viditelnost je asi 300 metrů a slunce není vidět, obloha je rovnoměrně šedá. Ale smog není ničím proti zápachu, kterým je Peking prodchnut. Je to až fascinující kombinace výfukových plynů, exhalací z továren, dusného horkého počasí a dvaceti miliónů lidi.


Pohlednice z cest na větší mapě

Ale musím přiznat že za 4 dny mi to už ani nepřišlo, byl jsem okouzlen jinými věcmi. Pokud si chcete odpočinout od betonové džungle, vyražte do jednoho z Pekingských parků, míst dokonalé relaxace. Na rozdíl od Česka, kde se parcích lidé posedávají na lavičkách,  maximálně se prochází, v Číně je park místo kde se žije.

Vidět ráno v parku skupiny Číňanů cvičících Tchaj-ťi, staříka malujícího na zem kaligrafii, pány hrající čínské stolní hry nebo později večer téměř davy číňanů věnujících se klasickému tanci jsou věci které v Evropě neuvidíte.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Jan Zubatý

Najdete na Lidovky.cz