11. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Jak se studuje v Bradavicích? Je to moderní univerzita

Jaké je studovat v Bradavicích? Česká studentka si  University of Glasgow oblíbila.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké je studovat v Bradavicích? Česká studentka si University of Glasgow oblíbila. | foto: Michaela Černá

GLASGOW V Glasgow, třetím největším městě Velké Británie, se na kopci nad městem vyjímá velkolepá univerzita. Založena byla roku 1451, takže tu na vás dýchá historie z každé zdi.

Každá fakulta má svou budovu plnou nádherných gotických oblouků připomínající bradavickou školu z románu o Harrym Potterovi a jakmile zasednete do jedné z učeben, máte opravdu pocit, že za pár okamžiků vyjde přednášet Brumbál (ředitel románové bradavické školy Albus Brumbál). Kampus je ucelený komplex, kde najdete všechno, co byste od moderní univerzity čekali.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Univerzitní knihovna se řadí mezi jednu z největších v Evropě a je uzpůsobena pro studenty tak, že i když sem přijdete pro pár knih, většinou tady strávíte odpoledne. Vybavena kavárnou, restaurací, desítkami počítačů a mnoha studijními zákoutími je tato dvanáctipatrová budova víceméně 'meeting point' pro studenty víc než kdejaká místní kavárna.

Jaké je studovat v Bradavicích? Česká studentka si  University of Glasgow oblíbila.
Jaké je studovat v Bradavicích? Česká studentka si  University of Glasgow oblíbila.

Každá britská univerzita má pro své studenty univerzitní klub, kam si můžete zajít na kulečník s přáteli či večer zatančit. University of Glasgow má však hned kluby dva, v nichž najdete impozantní bradavické místnosti s gauči u krbu a skotskými erby nad okny.


Pohlednice z cest na větší mapě

Komentář, který si nemohu odpustit, se týká počasí. Velká Británie je jediná země, kde jsem na vlastní kůži zažila usilovný déšť a jasné slunce zároveň. Toto britské klišé, kterým je počasí, se zde však bez legrace mění co tři hodiny. Vyjdete do polojasného mlhavého rána, u oběda vrstvíte softshelku kvůli průtrži mračen a večer se vracíte domů s nádherným západem slunce. Krásný na tom je fakt, že lidem to nevadí, oblékají se zde podle nálady, ne podle počasí.

Michaela Černá

Najdete na Lidovky.cz