Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Jak vypadá neznámé archeologické naleziště Abu Mína?

Abú Mína ležící západně od metropole Alexandrie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abú Mína ležící západně od metropole Alexandrie | foto: Alexandr Bílek

Naším prvním cílem na africkém kontinentě v rámci expedice ALL AFRICA 2013 je neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína) ležící západně od metropole Alexandrie.

Toto místo hledáme, protože patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO. Přestože si  vysloužilo toto významné umístění, asi dlouho nebude turistickým "high lightem", neboť o jeho existenci většinou nevědí ani místní.

Cesty po místech na seznamu UNESCO

Cestovatel Alexandr Bílek si stanovil velkolepý cíl: procestovat všechna místa na seznamu UNESCO. Pro server Lidovky.cz popisuje svoje cesty, které doplňuje fotografiemi a praktickými radami dalším cestovatelům. Dosud má za sebou zastávku na 260 místech v 87 zemích světa.

Místo se nám nejdříve nepodařilo najít ani s dobrou mapou, ani s pomocí GPS souřadnic v naší navigaci, které jsme měli k dispozici. Po celém dni hledání a vydatné pomoci desítek místních obyvatel, se nám ho nakonec podařilo vypátrat. Místní o nalezišti dokonce tvrdili, že je již dávno zahrnuté pískem a neexistuje, přestože bylo od nich vzdušnou čarou jen pár kilometrů.  Pokud by někdo místo také chtěl objevit, může kontaktovat majitelku lékárny u kruhového objezdu v obci Burg-al-Arab, která místo dobře zná.

Památka v ohrožení

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení. Důvodem pro toto rozhodnutí byla skutečnost, že rozsáhlý zavodňovací program rozvoje zemědělství, financovaný Světovou bankou, dramaticky zvýšil hladinu spodní vody. Jílovitá půda se stává tekutou a dochází ke zřícení staveb.

Kostel, baptisterium, baziliky, veřejné budovy, ulice, domy, kláštery a dílny v tomto ranně křesťanském svatém městě byly postaveny nad hrobem mučedníka Menase, který zemřel v roce 296 n.l. Svatý Menas se prý stal obětí protikřesťanských nálad v Římské říši začátkem 3. století. Pro svou víru byl mučen a usmrcen. Byl pochován nedaleko nynějšího města Abú Mína, které se pak stalo poutním místem. Ve 14. století bylo místo mamlúckou armádou objeveno, nalezené kosti se ale nedaly spálit, a tak je mamlúci považovali za důkaz, že patřily svatému muži.

Abu Mína patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO

Abu Mína patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení

Jsme tu sami

Přestože oficiálně lokalita není přístupná, za naše trpělivé pátrání nám bylo naleziště celé zpřístupněno. Překvapení z naší návštěvy bylo obrovské a přivítání srdečné.  Na místě je postavena soustava stanů, které slouží jako zázemí pro archeology a krásný dřevěný kostel, který pravděpodobně skrývá kosti tohoto zbožného muže.

ČTĚTE TAKÉ:

Již dva roky jsou vykopávky zastaveny kvůli nedostatku financí, místní skupinka křesťanů však místo hlídá, pravidelně se účastní modliteb v kostele a udržuje místo živé. Lokalita nám byla přístupná jeden den večer a druhý den dopoledne, v obou případech pro nás byla zorganizována maličká mše.

Neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína)

Neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína)

Nevelkou lokalitu jsme si prošli během jedné hodiny. Přestože se jedná o klasické vykopávky a ruiny, Abú Mína je jiná právě v tom, že tu nejsou žádní turisté a máte to obrovské privilegium procházet se tam, kam ani místní nemohou. Lze si prohlédnout vykopávky v různém stavu odkrytí, řadu odhalených podzemních prostor, studny, nádvoří a zdi, které jsou vztyčeny jen díky titěrné a trpělivé práci archeologů.

V knize vedle prezidentů také UNESCOCLUB

Odjezd z tohoto kouzelného místa provázelo očekávané zapsání do speciální návštěvní knihy, ve které jsou zapsáni  jen vysocí úředníci různých organizací, náš UNESCOCLUB  doplnil svým zápisem poslední list a kniha je konečně kompletní. Definitivní propuštění naší posádky proběhlo až po slibu, že se brzy zase ukážeme.

Expedice All Africa

V rámci expedic ALL AFRICA 2013 a 2012 tým Alexandra Bílka procestoval vlastním expedičním vozem Egypt, Súdán, Etiopii, Džibuti, Keňu, Ugandu, Rwandu, Kongo, Burundi, Tanzanii, Maroko, Západní Saharu, Mauretánii, Mali, Burkinu Faso, Benin, Togo, Ghanu, Pobřeží Slonoviny, Guineu a Senegal, Mozambik, JAR, Lesotho a Svazijsko. Během 5 měsíců cestovatelé ujeli dlouhých 52 tisíc kilometrů a navštívili desítky míst zapsaných na seznamu UNESCO.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...