2. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Jako v pohádce. 10 nej hradů a zámků

Hrad Corvin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Corvin |

Prastará evropská historie je plná legend a mýtů. Dědictví dávných vládců sice už vybledla, ale odraz jejich časů se zachoval v jejich sídlech. Server vydavatelství Lonely Planet připravil přehled nepohádkovějších hradů a zámků, kde se legendy stále mísí s realitou.

Hradčany, Pražský hrad


Hned na prvním místě portál zmiňuje pražské Hradčany. "Mistrovské opevněné město s paláci, ulicemi a domy. Řada ambiciózních vládců obohatila hradby z 9. století o prvky románské, gotické, renesanční a barokní architektury. Existuje ale ještě lepší místo než samotný hrad - a sice pohled na panorama Hradčan", píše portál a jako nejlepší místo, odkud lze pražskou dominantu spatřit, doporučuje Karlův most.

Eilean Donan


Eilean Donan, Skotsko
Zachmuřený, osamělý, drsný. A to je řeč teprve jen o vrátném. Hrad Eilean Donan u jezera Loch Duich pravděpodobně zdobí nejednu turistickou brožuru o Skotsku. Jeho zvláštní potemnělá atmosféra je výjimečně fotogenická, a tak není divu, že se stal jednou z nejvíce fotografovanou památkou Británie. Středověký hrad v 18. století vyplenilo anglické vojsko, rekonstrukce se dočkal o dvě století později.

Zámek Neuschwanstein

Zámek Neuschwanstein, Německo
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku je ztělesněním pohádky a romantických snů. Jeho silueta je notoricky známá především kvůli Waltu Disneymu, kterému posloužila jako inspirace pro zámek Sněhurky. Dnes je z něj jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí - denně sídlo navštíví až 6 tisíc lidí. Zámek začal v roce 1869 budovat král Ludvík II., o kterém se traduje, že byl "pomatený". K ocenění díla tohoto milovníka romantických eposů, není nutné následovat davy turistů. Nejkrásnější výhled na zámek je od mostu Marienbrücke.

Castell de Púbol

Castell de Púbol, Španělsko
Pokud věříte na pohádky, bude vám blízká i následující památka. Goticko-renesanční pevnost v Katalánsku si Salvátor Dalí a jeho žena Gala přetvořili k (surrealistickému) obrazu svému. Dům i zahrada je proto plná překvapení. Sídlo je zároveň místem posledního odpočinku Dalího milované ženy. Její hrob stráží plyšová žirafa.

Tintagel

Tintagel, Anglie
Excalibur, čaroděj Merlin, Rytíři kulatého stolu. Komu by se nevybavil příběh o legendárním králi Artuši. Ten se podle pověsti narodil na hradě Tintagel. Z hradu zbyly už jen ruiny, ale kvůli své impozantní poloze na vysokém skalním útesu, který ční nad nad mořem, je mystická atmosféra zaručena. Hrad samotný se nachází na ostrově v Cornwallu na jihovýchodě Británie.

Palácio Nacional de Pena

Palácio Nacional de Pena, Portugal

Těžko popsatelná kombinace renesančního, gotického a barokního slohu paláce nedaleko Lisabonu může na někoho působit dojmem kýče.  Stavbě ale nelze upřít originalitu. Palác byl od 15. do 19. století domovem králů. Ve městě Sintra ale najdete podobně pohádkových staveb více. Další významnou památkou jsou zbytky starého maurského hradu z 8.století, či palác milionáře Monteira.

Hrad Peyrepertuse

Hrad Peyrepertuse, Francie
Peyrepertus v raném středověku obývali albigenští, kacířské hnutí ve francouzských Pyrenejích. Zříceniny hradu na strategickém španělsko-francouzském pomezí ční vysoko na horském hřebeni v nadmořské výšce 800 metrů a Peyrepertuse je tak jedním z nejnepřístupnějších hradů ve Francii.

Hrad Corvin

 

Hrad Corvin, Rumunsko
Uherský hrad Corvin ve městě Hunedoara leží Drákulově kraji a jako takový nesmí chybět na 'pohádkovém' seznamu. Tato největší rumunská pevnost je obehnána 30 metrů hlubokým vodním příkopem a  jediný vchod tvoří úzký most na vysokých kamenných pilířích. Když překonáte závrať,  čekají na vás působivé interiéry, především množství galerií a pozoruhodné gotické klenby.

Miniaturní Titaniův palác

Miniaturní Titaniův palác, Dánsko 
Dva zámky jendou ranou. Tak by se dala popsat návštěva romantického zámku Egeskov, obklopeného překrásnými zahradami. Přes šest desítek bohatě zdobených místností ale skrývá jeden unikátní poklad: Titaniův palác. Dokonalou zmenšeninu sídla si objednal anglický důstojník pro svou dceru, jež si v něm údajně přála ubytovat víly, které potkávala v zahradách Egeskova. Výroba "domečku pro panenky" trvala 15 let a bylo na něj použito přes tři tisíce různých komponentů ze všech koutů světa.

Hrad Malbork

Křižácký hrad Malbork, Polsko
Navštívit sever Polska a vynechat návštěvu hradu v Malborku je skutečná škoda. Největší křižácký hrad Evropy nechal ve 13. století vystavět Řád německých rytířů a hodně přes sto let pak Malbork sloužil jako sídlo velmistra řádu a hlavní město křižáckého státu. Cihlový hrad, dříve známý jako Marienburg, obklopují pásy opevnění s baštami a branami. Pro návštěvníky je připraveno rozlehlé muzeum, ale to, co zanechá nezapomenutelný dojem  je samotné panorama a pohled na masivní zdi rozlehlého hradu.  

Nejkrásnější výlety po České republice

Červená Lhota

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR SMĚNY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz