Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nelegální výlety. Jamajčané lákají turisty na marihuanu

Cestování

  10:00
NINE MILE - Kalifornie nabízí výlety za vínem a do Skotska se hrnou turisté, aby ochutnali kvalitní jednosladovou whisky, tzv. single malt. Výlety pro znalce se rozhodli nabídnout i zemědělci na Jamajce. Jejich specializované výlety jsou však zakouřené, mystické a vlastně nelegální, protože jsou to výlety na některé ze skrytých plantáží konopí na ostrově, napsala agentura AP.
Marihuana - ilustrační foto.

Marihuana - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Marihuanové výlety míří třeba do místa jako je Nine Mile, což je rodné městečko legendy reggae a slavného milovníka marihuany Boba Marleye. Zvědavé návštěvníky doprovodí na farmy se zelenými rostlinkami marihuany muži s dredy. Zájemci zde mají možnost ochutnat i vzorky různých odrůd s názvy jako "fialový kush" nebo "ananasový skunk". Podobné výlety se organizují i kolem letoviska Negril na západě země.

"Tohle je původní sinsemilla (silná marihuana ze samičích rostlin konopí), kterou měl v oblibě Bob Marley. A tahle tady je čokoládový skunk. Je to specialita pro ženy," říká farmář, jehož přezdívka je Breeze, když seznamuje s různými odrůdami marihuany, které pěstuje.

Marihuana může pomoct ekonomice

Pěstování marihuany na Jamajce je nelegální. V poslední době se však objevuje stále více hlasů, které volají po legalizaci pěstování marihuany v zemi. Podle zastánců by mohla legalizace marihuany, známé na Jamajce pod pojmem ganja, poskytnout místní problémové ekonomice potřebný růst.

Vždyť marihuana podle nich proslavila ostrov stejně jako jeho pláže, reggae a nejrychlejší sprinteři. Místní koalice pro legalizaci marihuany dokonce organizuje mezinárodní konferenci, mezi jejíž hlavní témata budou patřit i vyhlídky komerčního využití konopí.

Jamajka má všeobecně obraz bezstarostné země, je však zemí velmi konzervativní a nábožensky založenou a mnoha místním obyvatelům se nelíbí, že je známá jako země rastafariánů, tedy vyznavačů náboženství, které kombinuje především prvky židovství a křesťanství, částečně islámu a dalších věr.

Marihuana je sice na ostrově všudypřítomná, od roku 1913 je zde však zakázaná. Od 70. let minulého století pak nelegální pěstování marihuany v zemi klesá kvůli silné konkurenci v jiných částech světa a boji USA proti drogám. I tak zůstává Jamajka předním karibským dodavatelem marihuany do USA a pokud si turisté chtějí koupit na ostrově "trávu", často jim stačí pouze oslovit zaměstnance v hotelu.

Breeze dodává, že na jeho malou farmu jezdí ochutnat vzorky jeho úrody nejvíce turisté z Ameriky a Německa a v poslední době roste počet Rusů. Výlet vyjde na 50 dolarů (965 korun).

Marihuana je v zemi "kulturně zakořeněná"

Internetový průvodce Jamaicamax slibuje zorganizování výletu za marihuanou v oblasti Negrilu. Má to však jeden háček. Nejprve musíte vykouřit marihuanovou cigaretu se svým průvodcem. Zřejmě proto, abyste ukázali, že nejste představitel zákona.

Před více než deseti lety vládní komise zjistila, že marihuana je v zemi "kulturně zakořeněná", a doporučila její legalizaci pro osobní použití u dospělých osob. Na vládu také tlačí stále více vlivných politiků a podnikatelů, kteří chtějí, aby se přestala bát toho, že naštve Washington, a zmírnila zákony v zemi.

Přední jamajský vědec Henry Lowe, který v 80. letech pomáhal s vývojem léků z konopí k léčbě zeleného zákalu, se domnívá, že Jamajka by se mohla rychle stát centrem marihuanové turistiky a výzkumu. Lidé by podle něj mohli jezdit na Jamajku za zdravotní turistikou, kdy by užívali marihuanu jako lék na své zdravotní problémy. K tomu ve skutečnosti marihuana na Jamajce ve svých počátcích sloužila.

Marihuanu na Jamajku zřejmě přivezli v 19. století sluhové z Indie. Její použití jako léčivé rostliny se rychle rozšířilo. Někteří lidé používali čaj z marihuany pro zmírnění bolesti, další používali marihuanu naloženou v rumu proti nachlazení. Velmi populární se stala v 70. letech minulého století díky rastafariánským hvězdám reggae, jako byli Bob Marley a Peter Tosh.

A co si o legalizaci marihuany myslí Breezy a jeho přátelé? "Vláda musí uvolnit marihuanu brzy, člověče, protože je to přirozená věc, duchovní věc," řekl Breezy a strčil svůj nos do shluku rostlinek a pořádně si přivoněl. "A turisté ji milují," dodal.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat